Ամերիկյան ֆոնդային ինդեքսները վստահորեն աճել են երկուշաբթի օրվա սակարկությունների արդյունքում:
Շուկաներին աջակցել են այն լուրերը, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը պայմանավորվել են դադարեցնել փոխադարձ հարվածները և համաձայնեցրել են երեքշաբթի օրը Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում բանակցություններ անցկացնելու հարցը։ Մինչ այս ամերիկյան զինված ուժերը հարձակվել էին Հորմուզի նեղուցի շրջանում գտնվող իրանական թիրախների վրա, իսկ Թեհրանը հարվածել էր Քուվեյթում և Բահրեյնում գտնվող Միացյալ Նահանգների ռազմաբազաներին։
Alphabet Inc.-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 4,8%-ով DJIA ինդեքսի կազմում ընդգրկվելուց հետո, իսկ դրանից դուրս մնացած Verizon Communications-ի բաժնետոմսերը էժանացել են 5,2%-ով։ Բացի այդ, Verizon-ը 625 միլիոն դոլար կվճարի բրիտանական BT Group-ին՝ նոր միջազգային համատեղ ձեռնարկությունում մասնակցության պայմանները հավասարեցնելու համար։
Tesla-ն ավելացրել է իր շուկայական արժեքը 8,5%-ով այն բանից հետո, երբ փակվել է իր էլեկտրամոբիլների անվտանգության վերաբերյալ բազմամյա դաշնային հետաքննությունը:
Nvidia Corp.-ի կապիտալիզացիան սակարկությունների արդյունքում աճել է 1,3%-ով, Advanced Micro Devices-ինը՝ 3,4%-ով, Broadcom-ինը՝ 2%-ով, Meta-ն (ՌԴ-ում ճանաչվել է ծայրահեղական կազմակերպություն և արգելված է)՝ 2,2%-ով, Amazon.com Inc.-ը՝ 3,2%-ով, Qualcomm Inc.-ը՝ 0,4%-ով, Micron-ը՝ 1,1%-ով, IBM-ը՝ 2,4%-ով, Intel Corp.-ը՝ 2,7%-ով: Microsoft Corp.-ը կրճատել է այն 1,2%-ով, Apple Inc.-ը՝ 0,7%-ով, Oracle Corp.-ը՝ 0,5%-ով, CoreWeave-ը՝ 1,1%-ով:
Սերվերների և տվյալների պահպանման համակարգերի բաղադրիչներ արտադրող Super Micro-ի բաժնետոմսերը գահավիժել են 8,1%-ով այն բանից հետո, երբ զանգվածային լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել չիպերի հնարավոր մաքսանենգության հետաքննության շրջանակներում Թայվանում նրա գրասենյակներում իրականացված խուզարկությունների մասին:
Ծրագրային ապահովման մշակմամբ զբաղվող Strategy Inc. ընկերության շուկայական արժեքը թռիչք է գրանցել 12,6%-ով: Ընկերությունը հայտնել է, որ կարող է վաճառել մինչև 1,25 միլիարդ դոլարի բիթքոյն, և հաստատել է մինչև 2 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսերի հետգնումը:
Comcast-ի բաժնետոմսերն արձանագրել են 4,5% աճ այն տեղեկությունների ֆոնին, որ մեդիահսկան ծրագրում է առանձին բիզնեսի վերածել իր մեդիաակտիվները (NBCUniversal և Sky)՝ դրանք անջատելով հիմնական գործունեությունից, որը ներառում է լայնաշերտ ինտերնետի և բջջային կապի ծառայությունները:
Արբանյակային կապի օպերատոր Iridium Communications-ի կապիտալիզացիան կտրուկ աճել է 25,4%-ով։ Այն գնում է տիեզերական Rocket Lab ընկրությունը՝ շուրջ 8 միլիարդ դոլարով՝ հաշվի առնելով պարտքը և մասնակի վճարումը սեփական բաժնետոմսերով, որոնք թանկացել են 15,9%-ով։
Martin Marietta-ի բաժնետոմսերի գինը նվազել է 5,7%-ով այն լուրերից հետո, որ շինանյութերի այս մատակարարը կգնի կրի արտադրությամբ զբաղվող Lhoist North America ընկերությունը՝ 13,5 միլիարդ դոլար գնահատված արժեքով։

American stock indices have risen confidently as a result of Monday's trading:
The markets were supported by news that the US and Iran have agreed to cease mutual attacks and have scheduled talks in the Qatari capital Doha for Tuesday. Previously, US armed forces had attacked Iranian targets in the Hormuz Strait, while Tehran had struck US military bases in Kuwait and Bahrain.
Alphabet Inc. shares rose by 4.8% after being included in the DJIA, while Verizon Communications shares, which were excluded, fell by 5.2%. Additionally, Verizon will pay $625 million to British BT Group to equalize the terms of participation in a new international joint venture.
Tesla increased its market value by 8.5% following the closure of a long-standing federal investigation into the safety of its electric vehicles:
Nvidia Corp.'s capitalization rose by 1.3%, Advanced Micro Devices by 3.4%, Broadcom by 2%, Meta (recognized as an extremist organization and banned in Russia) by 2.2%, Amazon.com Inc. by 3.2%, Qualcomm Inc. by 0.4%, Micron by 1.1%, IBM by 2.4%, and Intel Corp. by 2.7%. Microsoft Corp. decreased by 1.2%, Apple Inc. by 0.7%, Oracle Corp. by 0.5%, and CoreWeave by 1.1%:
Shares of Super Micro, a manufacturer of server and data storage components, plummeted by 8.1% after reports of a possible chip smuggling investigation conducted at its offices in Taiwan:
The market capitalization of software development company Strategy Inc. surged by 12.6%. The company announced it may sell up to $1.25 billion in Bitcoin and confirmed a stock buyback of up to $2 billion:
Comcast shares rose by 4.5% amid reports that the media giant plans to spin off its media assets (NBCUniversal and Sky) into a separate business, separating them from its core operations, which include broadband internet and mobile services:
The capitalization of satellite communications operator Iridium Communications surged by 25.4%. It is acquiring the space company Rocket Lab for approximately $8 billion, considering debts and partial payment in its own shares, which have risen by 15.9%.
Martin Marietta's stock price fell by 5.7% following news that this construction materials supplier will acquire the lime production company Lhoist North America, valued at $13.5 billion.