Ամերիկյան ֆոնդային ինդեքսները վստահորեն աճել են երկուշաբթի օրվա սակարկությունների արդյունքում:
Շուկաներին աջակցել են այն լուրերը, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը պայմանավորվել են դադարեցնել փոխադարձ հարվածները և համաձայնեցրել են երեքշաբթի օրը Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում բանակցություններ անցկացնելու հարցը։ Մինչ այս ամերիկյան զինված ուժերը հարձակվել էին Հորմուզի նեղուցի շրջանում գտնվող իրանական թիրախների վրա, իսկ Թեհրանը հարվածել էր Քուվեյթում և Բահրեյնում գտնվող Միացյալ Նահանգների ռազմաբազաներին։
Alphabet Inc.-ի բաժնետոմսերը թանկացել են 4,8%-ով DJIA ինդեքսի կազմում ընդգրկվելուց հետո, իսկ դրանից դուրս մնացած Verizon Communications-ի բաժնետոմսերը էժանացել են 5,2%-ով։ Բացի այդ, Verizon-ը 625 միլիոն դոլար կվճարի բրիտանական BT Group-ին՝ նոր միջազգային համատեղ ձեռնարկությունում մասնակցության պայմանները հավասարեցնելու համար։
Tesla-ն ավելացրել է իր շուկայական արժեքը 8,5%-ով այն բանից հետո, երբ փակվել է իր էլեկտրամոբիլների անվտանգության վերաբերյալ բազմամյա դաշնային հետաքննությունը:
Nvidia Corp.-ի կապիտալիզացիան սակարկությունների արդյունքում աճել է 1,3%-ով, Advanced Micro Devices-ինը՝ 3,4%-ով, Broadcom-ինը՝ 2%-ով, Meta-ն (ՌԴ-ում ճանաչվել է ծայրահեղական կազմակերպություն և արգելված է)՝ 2,2%-ով, Amazon.com Inc.-ը՝ 3,2%-ով, Qualcomm Inc.-ը՝ 0,4%-ով, Micron-ը՝ 1,1%-ով, IBM-ը՝ 2,4%-ով, Intel Corp.-ը՝ 2,7%-ով: Microsoft Corp.-ը կրճատել է այն 1,2%-ով, Apple Inc.-ը՝ 0,7%-ով, Oracle Corp.-ը՝ 0,5%-ով, CoreWeave-ը՝ 1,1%-ով:
Սերվերների և տվյալների պահպանման համակարգերի բաղադրիչներ արտադրող Super Micro-ի բաժնետոմսերը գահավիժել են 8,1%-ով այն բանից հետո, երբ զանգվածային լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել չիպերի հնարավոր մաքսանենգության հետաքննության շրջանակներում Թայվանում նրա գրասենյակներում իրականացված խուզարկությունների մասին:
Ծրագրային ապահովման մշակմամբ զբաղվող Strategy Inc. ընկերության շուկայական արժեքը թռիչք է գրանցել 12,6%-ով: Ընկերությունը հայտնել է, որ կարող է վաճառել մինչև 1,25 միլիարդ դոլարի բիթքոյն, և հաստատել է մինչև 2 միլիարդ դոլարի բաժնետոմսերի հետգնումը:
Comcast-ի բաժնետոմսերն արձանագրել են 4,5% աճ այն տեղեկությունների ֆոնին, որ մեդիահսկան ծրագրում է առանձին բիզնեսի վերածել իր մեդիաակտիվները (NBCUniversal և Sky)՝ դրանք անջատելով հիմնական գործունեությունից, որը ներառում է լայնաշերտ ինտերնետի և բջջային կապի ծառայությունները:
Արբանյակային կապի օպերատոր Iridium Communications-ի կապիտալիզացիան կտրուկ աճել է 25,4%-ով։ Այն գնում է տիեզերական Rocket Lab ընկրությունը՝ շուրջ 8 միլիարդ դոլարով՝ հաշվի առնելով պարտքը և մասնակի վճարումը սեփական բաժնետոմսերով, որոնք թանկացել են 15,9%-ով։
Martin Marietta-ի բաժնետոմսերի գինը նվազել է 5,7%-ով այն լուրերից հետո, որ շինանյութերի այս մատակարարը կգնի կրի արտադրությամբ զբաղվող Lhoist North America ընկերությունը՝ 13,5 միլիարդ դոլար գնահատված արժեքով։

Американские фондовые индексы уверенно выросли в результате торгов в понедельник:
Рынкам способствовали новости о том, что США и Иран договорились прекратить взаимные удары и согласовали проведение переговоров в столице Катара Дохе во вторник. Ранее американские вооруженные силы атаковали иранские цели в районе Ормузского пролива, в то время как Тегеран нанес удары по американским базам в Кувейте и Бахрейне.
Акции Alphabet Inc. подорожали на 4,8% после включения в индекс DJIA, в то время как акции Verizon Communications, исключенные из него, упали на 5,2%. Кроме того, Verizon выплатит 625 миллионов долларов британской BT Group для выравнивания условий участия в новом международном совместном предприятии.
Tesla увеличила свою рыночную капитализацию на 8,5% после закрытия многолетнего федерального расследования по безопасности своих электромобилей:
Капитализация Nvidia Corp. выросла на 1,3%, Advanced Micro Devices — на 3,4%, Broadcom — на 2%, Meta (признана экстремистской организацией и запрещена в РФ) — на 2,2%, Amazon.com Inc. — на 3,2%, Qualcomm Inc. — на 0,4%, Micron — на 1,1%, IBM — на 2,4%, Intel Corp. — на 2,7%. Microsoft Corp. сократила на 1,2%, Apple Inc. — на 0,7%, Oracle Corp. — на 0,5%, CoreWeave — на 1,1%:
Акции Super Micro, производителя компонентов для серверов и систем хранения данных, упали на 8,1% после сообщений о возможном расследовании контрабанды чипов, проведенном в его офисах на Тайване:
Рыночная капитализация компании Strategy Inc., занимающейся разработкой программного обеспечения, выросла на 12,6%. Компания сообщила, что может продать до 1,25 миллиарда долларов в биткойнах и подтвердила выкуп акций на сумму до 2 миллиардов долларов:
Акции Comcast выросли на 4,5% на фоне новостей о том, что медиа-группа планирует выделить свои медиаактивы (NBCUniversal и Sky) в отдельный бизнес, отделив их от основной деятельности, включающей услуги широкополосного интернета и мобильной связи:
Капитализация оператора спутниковой связи Iridium Communications резко выросла на 25,4%. Он покупает космическую компанию Rocket Lab за около 8 миллиардов долларов, учитывая долги и частичную оплату акциями, которые подорожали на 15,9%.
Цена акций Martin Marietta упала на 5,7% после новостей о том, что этот поставщик строительных материалов приобретет компанию Lhoist North America, занимающуюся производством извести, стоимостью 13,5 миллиарда долларов.