Ուկրաինան ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից 6,6 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն է խնդրում
Ուկրաինան Եվրամիության իր գործընկերներին խնդրում է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամում հասանելի 6,6 միլիարդ եվրոն ուղղել ռազմական օգնությանը՝ համարելով, որ ռազմաճակատում առաջիկա վեցից ինը ամիսը «հնարավորությունների պատուհան» է, գրում է Reuters-ը:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆեդորովը Reuters-ին հասանելի դարձած նամակում նշել է, որ երկրի պաշտպանական ընդհանուր կարիքը այս տարի գնահատվում է մոտ 136 միլիարդ եվրո։ Դրանից շուրջ 53 միլիարդ եվրոն Կիևը նախատեսում է ծածկել պետական բյուջեից:
Նախօրեին Ֆեդորովը Politico-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Ուկրաինան փորձում է արագորեն նոր ռազմական օգնություն ստանալ Արևմուտքից՝ նախքան Ռուսաստանը կհարմարվի ռազմաճակատում վերջին զարգացումներին:
Նրա խոսքով՝ Կիևը կարծում է, որ ռուսական զորքերին, լոգիստիկ հանգույցներին և նավթային ենթակառուցվածքներին հարվածելու շնորհիվ կարողացել է ռազմաճակատում նախաձեռնությունը վերադարձնել իր ձեռքը:
Ուկրաինան դաշնակիցներին կոչ է անում ֆինանսավորել դրոնների, հրթիռների և ռազմական տեխնոլոգիաների նոր փաթեթը, որը, Կիևի գնահատմամբ, կարող է պահել Ռուսաստանին ճնշման տակ և ամրապնդել վերջին ձեռքբերումները:
«Մեզ օգնության հաջորդ մակարդակն է պետք, որպեսզի կարողանանք ավարտին հասցնել գործը», - Politico-ին ասել է Ֆեդորովը:

Ukraine is requesting its partners in the European Union to allocate €6.6 billion available in the European Peace Fund for military assistance, considering that the next six to seven months on the front represent a 'window of opportunity,' Reuters reports.
Ukrainian Defense Minister Mykhailo Fedorov noted in a letter made available to Reuters that the country's total defense needs this year are estimated at around €136 billion. Of that, approximately €53 billion is expected to be covered by Kyiv's state budget.
Recently, Fedorov told Politico that Ukraine is seeking to quickly secure new military assistance from the West before Russia adapts to the latest developments on the front.
According to him, Kyiv believes that by striking Russian troops, logistical hubs, and oil infrastructure, it has managed to regain the initiative on the battlefield.
Ukraine is urging allies to fund a new package of drones, missiles, and military technologies that, according to Kyiv, could keep Russia under pressure and solidify recent gains.