Ուկրաինան ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից 6,6 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն է խնդրում
Ուկրաինան Եվրամիության իր գործընկերներին խնդրում է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամում հասանելի 6,6 միլիարդ եվրոն ուղղել ռազմական օգնությանը՝ համարելով, որ ռազմաճակատում առաջիկա վեցից ինը ամիսը «հնարավորությունների պատուհան» է, գրում է Reuters-ը:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆեդորովը Reuters-ին հասանելի դարձած նամակում նշել է, որ երկրի պաշտպանական ընդհանուր կարիքը այս տարի գնահատվում է մոտ 136 միլիարդ եվրո։ Դրանից շուրջ 53 միլիարդ եվրոն Կիևը նախատեսում է ծածկել պետական բյուջեից:
Նախօրեին Ֆեդորովը Politico-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Ուկրաինան փորձում է արագորեն նոր ռազմական օգնություն ստանալ Արևմուտքից՝ նախքան Ռուսաստանը կհարմարվի ռազմաճակատում վերջին զարգացումներին:
Նրա խոսքով՝ Կիևը կարծում է, որ ռուսական զորքերին, լոգիստիկ հանգույցներին և նավթային ենթակառուցվածքներին հարվածելու շնորհիվ կարողացել է ռազմաճակատում նախաձեռնությունը վերադարձնել իր ձեռքը:
Ուկրաինան դաշնակիցներին կոչ է անում ֆինանսավորել դրոնների, հրթիռների և ռազմական տեխնոլոգիաների նոր փաթեթը, որը, Կիևի գնահատմամբ, կարող է պահել Ռուսաստանին ճնշման տակ և ամրապնդել վերջին ձեռքբերումները:
«Մեզ օգնության հաջորդ մակարդակն է պետք, որպեսզի կարողանանք ավարտին հասցնել գործը», - Politico-ին ասել է Ֆեդորովը:

Украина просит у своих партнеров по Европейскому Союзу направить 6,6 миллиарда евро, доступные в Европейском фонде мира, на военную помощь, считая, что ближайшие шесть-семь месяцев на фронте являются «окном возможностей», сообщает Reuters.
Министр обороны Украины Михаил Федоров в письме, доступном Reuters, отметил, что общая потребность страны в обороне в этом году оценивается примерно в 136 миллиардов евро. Из этой суммы около 53 миллиардов евро Киев планирует покрыть за счет государственного бюджета.
На днях Федоров в интервью Politico заявил, что Украина стремится быстро получить новую военную помощь от Запада, прежде чем Россия адаптируется к последним событиям на фронте.
По его словам, Киев считает, что, нанося удары по российским войскам, логистическим узлам и нефтяной инфраструктуре, ему удалось вернуть инициативу на фронте.
Украина призывает союзников профинансировать новый пакет дронов, ракет и военных технологий, который, по оценкам Киева, может удержать Россию под давлением и укрепить последние достижения.