Ուիթքոֆն ու Քուշները դրական բանակցություններ են անցկացրել Իրանի հետ գործարքի շուրջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնացներ Սթիվեն Ուիթքոֆն ու Ջարեդ Քուշները Կատարում տարածաշրջանային առաջնորդների հետ դրական բանակցություններ են անցկացրել Իրանի հետ գործարքի շուրջ։ Այդ մասին հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում անելով ամերիկյան վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյային։
«Ամերիկացի բանակցողներ Ջարեդ Քուշներն ու Սթիվեն Ուիթքոֆը Կատարում տարածաշրջանային առաջնորդների հետ դրական քննարկումներ են անցկացրել, իսկ Իրանի հետ տեխնիկական բանակցություններն առաջ են ընթանում, քանի որ երկրները ձգտում են թուլացնել լարվածությունը վերջին հարձակումներից հետո, որոնք վտանգի տակ են դրել առանց այդ էլ փխրուն հրադադարը», — ասվում է հրապարակման մեջ։
Ինչպես նշել է աղբյուրը, ավելի ցածր մակարդակի ներկայացուցիչների կողմից անցկացվող առանձին տեխնիկական բանակցություններում առաջընթացը շարունակվում է։

U.S. special envoys Stephen Whitcoff and Jared Kushner have held positive talks with regional leaders in Qatar regarding a deal with Iran. This was reported by Bloomberg, citing a senior official in the U.S. administration.
“American negotiators Jared Kushner and Stephen Whitcoff have had positive discussions with regional leaders in Qatar, and technical negotiations with Iran are progressing as the countries seek to ease tensions following recent attacks that have jeopardized an already fragile ceasefire,” the publication states.
The source noted that progress continues in separate technical negotiations being conducted by lower-level representatives.