Որտեղ գտնել 4% տոկոսադրույքներ՝ CD-ների համար, երբ Fed-ի քաղաքականությունը մթագնած է
Ֆեդերալ պահուստի տոկոսադրույքի քաղաքականությունը և խնայողությունների եկամուտների հեռանկարները երկրորդ կեսի մեկնարկին անորոշ են, սակայն մի քանի տեղեր դեռևս առաջարկում են գրավիչ տոկոսադրույքներ:
2026 թվականի սկզբին ներդրողները օպտիմիստական էին տոկոսադրույքների կրճատման վերաբերյալ, սակայն տարվա կեսին տոկոսադրույքի բարձրացման հնարավորությունները ավելի հավանական են, քանի որ տնտեսությունը պայքարում է կայուն ինֆլյացիայի դեմ: Մայիս ամսվա անձնական սպառման ծախսերի գների ինդեքսը տարեկան 4.1% էր, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է 2023 թվականի ապրիլից ի վեր:
Բանկերը սկսել են ճշգրտել առաջարկվող տոկոսադրույքները, մի քանիսը նվազեցնում են բարձր եկամտաբեր խնայողական հաշիվների տոկոսադրույքները, մինչդեռ մյուսները բարձրացնում են իրենց առաջարկները CD-ների համար:
Բանկի վերլուծաբան Բրենդոն Բերմանի խոսքով, բանկերը շարունակում են բարձրացնել 1 տարվա CD-ների առաջարկվող տոկոսադրույքները: Նոր գումարների տոկոսադրույքները ~35 բազային կետով բարձր են միջինից:
Եթե ներդրողները պատրաստ են 1 տարվա ընթացքում իրենց խնայողությունները փակել CD-ներում, մի քանի բանկեր առաջարկում են 4% կամ ավելի տոկոսադրույքներ:

Политика процентной ставки Федеральной резервной системы и прогноз доходности по сбережениям остаются неопределенными, но есть несколько мест, которые предлагают привлекательные процентные ставки на наличные средства.
Инвесторы начали 2026 год с оптимистичным прогнозом на снижение ставок, но через шесть месяцев вероятность повышения ставок кажется более вероятной, поскольку экономика сталкивается с устойчивой инфляцией. В мае индекс цен на личные потребительские расходы составил 4,1% в годовом исчислении, что является самым высоким показателем с апреля 2023 года.
Банки начали настраивать ставки, которые они предлагают по депозитам: некоторые снижают процентные ставки по высокодоходным сберегательным счетам, в то время как другие повышают ставки по сертификатам депозитов.
По словам аналитика Bank of America Брендона Берман, банки продолжают увеличивать ставки по 1-летним CD на фоне высоких ставок. Средняя ставка по 1-летним CD за квартал выросла на 19 базисных пунктов, а новые ставки примерно на 35 базисных пунктов выше средних.
Если инвесторы готовы заблокировать свои сбережения на год, несколько банков предлагают процентные ставки 4% или выше.