OpenAI-ն առաջարկում է ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնեմաս
OpenAI-ն առաջարկել է ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնեմաս, ըստ Financial Times-ի հաղորդման, որպեսզի մեղմի Վաշինգտոնում աճող քաղաքական ճնշումը:
Այս 5% բաժնեմասը կարժենա մոտ 42.6 միլիարդ դոլար, երբ ընկերության արժեքը գնահատվում է 852 միլիարդ դոլար:
OpenAI-ի գլխավոր տնօրեն Սեմ Ալթմանը պնդել է, որ հանրությանը ֆինանսական շահագրգռություն տալը լավագույն միջոցն է ԱԻ-ի առավելությունները հանրության հետ կիսելու համար:
Չի պարզ, թե արդյոք կառավարությունը մտադիր է իրականացնել այս բաժնեմասը:
Առաջարկվող պայմանները նախատեսում են, որ մյուս ԱՄՆ ԱԻ ընկերությունները նույնպես պետք է նման բաժնեմասներ փոխանցեն կառավարությանը:

OpenAI предлагает правительству США 5% доли
OpenAI предложила правительству США 5% доли в компании, согласно отчету Financial Times, чтобы снизить нарастающее политическое давление в Вашингтоне.
Эта доля будет стоить примерно 42,6 миллиарда долларов, учитывая недавнюю оценку компании в 852 миллиарда долларов.
Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман утверждает, что предоставление общественности финансового интереса в компании — это лучший способ поделиться преимуществами ИИ.
Неясно, намерена ли администрация реализовать эту долю.
Предложенные условия предполагают, что другие компании ИИ в США также должны будут передать аналогичные доли правительству.