OpenAI-ն առաջարկում է ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնեմաս
OpenAI-ն առաջարկել է ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնեմաս, ըստ Financial Times-ի հաղորդման, որպեսզի մեղմի Վաշինգտոնում աճող քաղաքական ճնշումը:
Այս 5% բաժնեմասը կարժենա մոտ 42.6 միլիարդ դոլար, երբ ընկերության արժեքը գնահատվում է 852 միլիարդ դոլար:
OpenAI-ի գլխավոր տնօրեն Սեմ Ալթմանը պնդել է, որ հանրությանը ֆինանսական շահագրգռություն տալը լավագույն միջոցն է ԱԻ-ի առավելությունները հանրության հետ կիսելու համար:
Չի պարզ, թե արդյոք կառավարությունը մտադիր է իրականացնել այս բաժնեմասը:
Առաջարկվող պայմանները նախատեսում են, որ մյուս ԱՄՆ ԱԻ ընկերությունները նույնպես պետք է նման բաժնեմասներ փոխանցեն կառավարությանը:

OpenAI proposes 5% stake to Trump administration
OpenAI has proposed handing the U.S. government a 5% stake in the company, according to a report in the Financial Times, as the artificial intelligence startup seeks to defuse mounting political pressure in Washington.
A 5% holding would be worth roughly $42.6 billion, after the AI firm closed a record-breaking funding round in March at a post-money valuation of $852 billion.
OpenAI CEO Sam Altman argued that giving the public a financial interest in the company is the best way to share the upside of AI.