Նորագավիթում էստակադայի կառուցումը կարժենա 1.3 մլրդ դրամ, մեկնարկի համար անհրաժեշտ է մինչև 400 մլն դրամ
Լուրեր | 2026/06/29 13:32
Նորագավիթում էստակադայի կառուցման ֆինանսավորումը 400 մլն դրամ է պահանջում
Երևան, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Նորագավիթում էստակադայի կառուցման համար 2026 թվականին անհրաժեշտ կլինի մինչև 400 մլն դրամ, տեղեկացրել է "Երևանի քաղաքաշինության PIU" հիմնադրամի տնօրեն Անետա Բաբայանը։
Այս նախագիծը նախատեսում է տրանսպորտային հանգույց, որը կապելու է Արտաշատի մայրուղին՝ Մ2 «Հ北–Հարավ» միջազգային ճանապարհին, Ն-8 մայրուղու և Նորագավիթի 1-ին փողոցին։
Նրա խոսքով, նախագծի մրցույթային ընթացակարգերը ավարտվել են, ընտրվել են ընկերություններ տեխնիկական վերահսկողության և կառուցողական աշխատանքների համար։ Մեկ պայմանագիր արդեն ստորագրվել է, մյուսը՝ ստորագրման փուլում է։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ կառուցման և տեխնիկական վերահսկողության մրցույթների հաղթողները արդեն որոշվել են, իսկ աշխատանքները կսկսվեն ֆինանսավորման տրամադրման և համաձայնագրերի ստորագրման հետո։ ($1 - 368.12 դրամ)

Yerevan, June 29. /ARKA/. To start the construction of the overpass in Noragavit in Yerevan in 2026, funding of up to 400 million drams will be required, said Aneta Babayan, director of the "Yerevan Urban Development PIU".
This project involves a transport hub that will connect the Artashat highway — the interstate road M2 "North-South" with the N-8 road and the 1st street of Noragavit.
According to her, the competitive procedures for the project have been completed, companies have been selected for technical supervision and construction work. One contract has already been signed, and the second is in the signing stage.
At a meeting at the mayor's office on Monday, Babayan noted that following the competitions, the total volume of investment costs for the project is estimated at about 1.3 billion drams. "As soon as the funding is allocated, construction work can begin," she said.
The Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, reported that the winners of the competitions for the construction of the overpass and technical supervision have already been determined, and work will begin after the allocation of funding and signing of agreements. ($1 - 368.12 drams).