Նորագավիթում էստակադայի կառուցումը կարժենա 1.3 մլրդ դրամ, մեկնարկի համար անհրաժեշտ է մինչև 400 մլն դրամ
Լուրեր | 2026/06/29 13:32
Նորագավիթում էստակադայի կառուցման ֆինանսավորումը 400 մլն դրամ է պահանջում
Երևան, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Նորագավիթում էստակադայի կառուցման համար 2026 թվականին անհրաժեշտ կլինի մինչև 400 մլն դրամ, տեղեկացրել է "Երևանի քաղաքաշինության PIU" հիմնադրամի տնօրեն Անետա Բաբայանը։
Այս նախագիծը նախատեսում է տրանսպորտային հանգույց, որը կապելու է Արտաշատի մայրուղին՝ Մ2 «Հ北–Հարավ» միջազգային ճանապարհին, Ն-8 մայրուղու և Նորագավիթի 1-ին փողոցին։
Նրա խոսքով, նախագծի մրցույթային ընթացակարգերը ավարտվել են, ընտրվել են ընկերություններ տեխնիկական վերահսկողության և կառուցողական աշխատանքների համար։ Մեկ պայմանագիր արդեն ստորագրվել է, մյուսը՝ ստորագրման փուլում է։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ կառուցման և տեխնիկական վերահսկողության մրցույթների հաղթողները արդեն որոշվել են, իսկ աշխատանքները կսկսվեն ֆինանսավորման տրամադրման և համաձայնագրերի ստորագրման հետո։ ($1 - 368.12 դրամ)

Строительство эстакады в Норагавите обойдется в 1,3 млрд драмов, для старта необходимо до 400 млн драмов
Новости | 2026/06/29 13:32
Финансирование строительства эстакады в Норагавите составит 400 млн драмов
ЕРЕВАН, 29 июня. /АРКА/. Для начала строительства эстакады в Норагавите в Ереване в 2026 году потребуется финансирование в размере до 400 млн драмов, сообщила директор учреждения "Yerevan Urban Development PIU" Анета Бабаян.
Речь идет о транспортном узле, который соединит Арташатское шоссе — межгосударственную дорогу М2 «Север–Юг» с трассой Н-8 и 1-й улицей Норагавита.
По ее словам, конкурсные процедуры по проекту завершены, выбраны компании для технического надзора и выполнения строительных работ. Один договор уже подписан, второй находится на стадии подписания.
На совещании в мэрии в понедельник Бабаян отметила, что по итогам конкурсов общий объем инвестиционных затрат по проекту оценивается около 1,3 млрд драмов. «Как только финансирование будет выделено, строительные работы могут начаться», — сказала она.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что победители конкурсов по строительству эстакады и техническому надзору уже определены, а работы начнутся после выделения финансирования и подписания соглашений. ($1 - 368.12 драма).