Նոր ստանդարտից մինչև նոր շուկա եթե չաջակցեք, փոքր բիզնեսը կմահանա
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ առկա խնդիրները պետք է քննարկվեն, սակայն նշում է, որ պատժամիջոցների մասին խոսելն անտեղի է։ Արտակ Թովմասյանը, ով իր ծաղիկները տարիներ շարունակ վաճառում է ռուսական շուկայում, ասում է, որ ներկայումս բիզնեսը վտանգված է։
Արտակ Թովմասյանը իր ջերմոցում, հունիս, 2026թ.
Թովմասյանը նշում է, որ ռուսական շուկայում սահմանափակումները քաղաքական պատճառներ ունեն, և եթե կառավարությունը չաջակցի փոքր բիզնեսին, ապա նրանք չեն կարողանա գոյատևել։ Նա ընդգծում է, որ ներկայումս իրենց արտադրանքը չի վաճառվում, ստիպված են քաղել ու այրել ծաղիկները, որպեսզի հողի որակը չտուժի։
Հետաքրքիր է, որ կառավարությունը 34 միլիոն եվրոյի աջակցություն է ստացել Եվրամիությունից, սակայն մանր արտադրողները դժգոհում են, որ սուբսիդիաները հիմնականում խոշոր արտադրողների համար են։
Արտակ Թովմասյանը կոչ է անում կառավարությանը աջակցել փոքր բիզնեսին նոր ստանդարտների և նոր շուկաների ձևավորման հարցում, որպեսզի նրանք կարողանան գոյատևել։

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, stated that existing issues with Russia should be discussed, but emphasized that talking about sanctions is inappropriate. Artak Tovmasyan, who has been selling his flowers in the Russian market for many years, says that the business is currently at risk.
Tovmasyan highlights that the restrictions in the Russian market have political reasons, and if the government does not support small businesses, they will not be able to survive. He notes that their products are not selling, and they are forced to harvest and burn flowers to prevent soil quality from deteriorating.
Interestingly, the government has received 34 million euros in aid from the European Union, but small producers complain that the subsidies are mainly for large producers.
Artak Tovmasyan calls on the government to support small businesses in the formation of new standards and new markets so that they can survive.