Նոր ստանդարտից մինչև նոր շուկա եթե չաջակցեք, փոքր բիզնեսը կմահանա
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ առկա խնդիրները պետք է քննարկվեն, սակայն նշում է, որ պատժամիջոցների մասին խոսելն անտեղի է։ Արտակ Թովմասյանը, ով իր ծաղիկները տարիներ շարունակ վաճառում է ռուսական շուկայում, ասում է, որ ներկայումս բիզնեսը վտանգված է։
Արտակ Թովմասյանը իր ջերմոցում, հունիս, 2026թ.
Թովմասյանը նշում է, որ ռուսական շուկայում սահմանափակումները քաղաքական պատճառներ ունեն, և եթե կառավարությունը չաջակցի փոքր բիզնեսին, ապա նրանք չեն կարողանա գոյատևել։ Նա ընդգծում է, որ ներկայումս իրենց արտադրանքը չի վաճառվում, ստիպված են քաղել ու այրել ծաղիկները, որպեսզի հողի որակը չտուժի։
Հետաքրքիր է, որ կառավարությունը 34 միլիոն եվրոյի աջակցություն է ստացել Եվրամիությունից, սակայն մանր արտադրողները դժգոհում են, որ սուբսիդիաները հիմնականում խոշոր արտադրողների համար են։
Արտակ Թովմասյանը կոչ է անում կառավարությանը աջակցել փոքր բիզնեսին նոր ստանդարտների և նոր շուկաների ձևավորման հարցում, որպեսզի նրանք կարողանան գոյատևել։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что существующие проблемы с Россией должны быть обсуждены, однако отметил, что говорить о санкциях неуместно. Артак Товмасян, который много лет продает свои цветы на российском рынке, говорит, что сейчас бизнес находится под угрозой.
Товмасян подчеркивает, что ограничения на российском рынке имеют политические причины, и если правительство не поддержит малый бизнес, они не смогут выжить. Он отмечает, что их продукция не продается, и они вынуждены собирать и сжигать цветы, чтобы не повредить качество почвы.
Интересно, что правительство получило 34 миллиона евро помощи от Европейского Союза, но мелкие производители жалуются, что субсидии в основном предназначены для крупных производителей.
Артак Товмасян призывает правительство поддержать малый бизнес в вопросах формирования новых стандартов и новых рынков, чтобы они могли выжить.