Նոր հնարավորություն կենսաթոշակառուների համար. ներդրվում է հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտը
Հայաստանում կենսաթոշակառուների համար նոր հնարավորություններ են բացվում։ Պետությունը ներդնում է հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտը, որի համաձայն կենսաթոշակառուն կարող է իր տունը հանձնել բանկին և մինչև կյանքի վերջ ամսական գումար ստանալ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը։
«Հետադարձ հիփոթեքը վարկային նոր պայմանագրի տեսակ է, որն ունի հստակ կարգավորումներ։ Կենսաթոշակային տարիքի քաղաքացիները, եթե ունեն սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող բնակելի նշանակության շինություն և ցանկություն ունեն ստանալ վարկավորում, կարող են իրենց գույքը գրավադրել և պարբերաբար վճարումներ ստանալ բանկից կամ վարկային կազմակերպությունից»,- ասաց Նանե Ղազարյանը։
Նա ավելացրեց, որ սա կլինի լրացուցիչ եկամտի աղբյուր կայուն վճարումների տեսքով, իսկ քաղաքացին չի կորցնելու իր բնակության վայրը։ «Այսինքն՝ քաղաքացին շարունակելու է իր տանը բնակվել, ինչպես նախկինում։ Այդ ընթացքում բանկը չի կարողանալու այն տնօրինել կամ գույքի հետ կապված որևէ գործարք իրականացնել»,- նշեց նա։
Քաղաքացու մահից հետո, եթե ժառանգները ցանկանում են վճարած գումարը մարել, ապա այդ հնարավորությունը կտրվի։ Եթե ոչ, ապա գույքը կանցնի բանկին։ Վճարվող գումարի չափը կախված կլինի գույքի արժեքից և գտնվելու վայրից։
Հետադարձ հիփոթեքը պարտադիր պայման չէ, այլ հնարավորություն է կենսաթոշակառուների համար, ովքեր միայն իրենց ցանկության դեպքում կարող են դիմել բանկերին։ Նախագիծը ներկայումս ԱԺ-ում է, և նախատեսվում է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից քաղաքացիները կարող են օգտվել այս հնարավորությունից։
Պետությունը նաև ներդնում է ամուսնու բացառիկ սեփականության իրավունքի ինստիտուտը, որը կգրանցվի Կադաստրի կոմիտեում։

Новая возможность для пенсионеров. Вводится институт обратной ипотеки
В Армении открываются новые возможности для пенсионеров. Государство вводит институт обратной ипотеки, согласно которому пенсионеры смогут передать свой дом банку и получать ежемесячные выплаты до конца жизни. Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпрес» сообщила заместитель председателя Комитета по кадастру РА Нане Газарян.
«Обратная ипотека — это новый вид кредитного договора с четкими правилами. Граждане пенсионного возраста, если имеют право собственности на жилое помещение и желают получить кредит, смогут заложить свою собственность и регулярно получать выплаты от банка или кредитной организации», — сказала Нане Газарян.
Она добавила, что это будет дополнительный источник дохода в виде стабильных выплат, и гражданин не потеряет место жительства. «То есть гражданин продолжит жить в своем доме, как и прежде. В это время банк не сможет распоряжаться имуществом или проводить какие-либо сделки с ним», — отметила она.
После смерти гражданина, если наследники захотят погасить выплаченные суммы, такая возможность будет предоставлена. В противном случае имущество перейдет банку. Размер выплат будет зависеть от стоимости имущества и его местоположения.
Обратная ипотека не является обязательным условием, а представляет собой возможность для пенсионеров, которые могут обратиться в банки по своему желанию. Проект в настоящее время находится в Национальном собрании, и ожидается, что с 1 января 2027 года граждане смогут воспользоваться этой возможностью.
Государство также вводит институт исключительного права собственности супруга, который будет зарегистрирован в Комитете по кадастру.