Նոր հնարավորություն կենսաթոշակառուների համար. ներդրվում է հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտը
Հայաստանում կենսաթոշակառուների համար նոր հնարավորություններ են բացվում։ Պետությունը ներդնում է հետադարձ հիփոթեքի ինստիտուտը, որի համաձայն կենսաթոշակառուն կարող է իր տունը հանձնել բանկին և մինչև կյանքի վերջ ամսական գումար ստանալ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը։
«Հետադարձ հիփոթեքը վարկային նոր պայմանագրի տեսակ է, որն ունի հստակ կարգավորումներ։ Կենսաթոշակային տարիքի քաղաքացիները, եթե ունեն սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող բնակելի նշանակության շինություն և ցանկություն ունեն ստանալ վարկավորում, կարող են իրենց գույքը գրավադրել և պարբերաբար վճարումներ ստանալ բանկից կամ վարկային կազմակերպությունից»,- ասաց Նանե Ղազարյանը։
Նա ավելացրեց, որ սա կլինի լրացուցիչ եկամտի աղբյուր կայուն վճարումների տեսքով, իսկ քաղաքացին չի կորցնելու իր բնակության վայրը։ «Այսինքն՝ քաղաքացին շարունակելու է իր տանը բնակվել, ինչպես նախկինում։ Այդ ընթացքում բանկը չի կարողանալու այն տնօրինել կամ գույքի հետ կապված որևէ գործարք իրականացնել»,- նշեց նա։
Քաղաքացու մահից հետո, եթե ժառանգները ցանկանում են վճարած գումարը մարել, ապա այդ հնարավորությունը կտրվի։ Եթե ոչ, ապա գույքը կանցնի բանկին։ Վճարվող գումարի չափը կախված կլինի գույքի արժեքից և գտնվելու վայրից։
Հետադարձ հիփոթեքը պարտադիր պայման չէ, այլ հնարավորություն է կենսաթոշակառուների համար, ովքեր միայն իրենց ցանկության դեպքում կարող են դիմել բանկերին։ Նախագիծը ներկայումս ԱԺ-ում է, և նախատեսվում է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից քաղաքացիները կարող են օգտվել այս հնարավորությունից։
Պետությունը նաև ներդնում է ամուսնու բացառիկ սեփականության իրավունքի ինստիտուտը, որը կգրանցվի Կադաստրի կոմիտեում։

New opportunities are opening up for pensioners in Armenia. The government is introducing the reverse mortgage institute, which allows pensioners to transfer their homes to banks and receive monthly payments until the end of their lives. This was announced by Nane Ghazaryan, Deputy Chairman of the Cadastre Committee of Armenia, at a press conference at the Armenpress press center.
“The reverse mortgage is a new type of credit agreement with clear regulations. Senior citizens, if they own residential property and wish to obtain financing, can pledge their property and receive regular payments from a bank or credit organization,” said Nane Ghazaryan.
She added that this will serve as an additional source of income in the form of stable payments, and the citizen will not lose their place of residence. “This means that the citizen will continue to live in their home as before. During this time, the bank will not be able to manage it or conduct any transactions related to the property,” she noted.
After the citizen's death, if the heirs wish to repay the amounts paid, this option will be available. Otherwise, the property will pass to the bank. The amount paid to the owner will depend on the value of the property and its location.
The reverse mortgage is not a mandatory condition but an option for pensioners who can apply to banks at their discretion. The project is currently in the National Assembly, and it is expected that citizens will be able to take advantage of this opportunity starting January 1, 2027.
The government is also introducing the institute of exclusive property rights for spouses, which will be registered with the Cadastre Committee.