Ներդրումային օր 2026. LFG-ն հավաքում է միջազգային ներդրումային ընկերություններ, ֆինանսական հաստատություններ, ներդրողներ և վերլուծաբաններ
Լուրեր | 2026/06/30 15:07
LFG-ի ներդրումային օրը կարևոր հարթակ է միջազգային ներդրողների համար
2026 թվականի Lion Finance Group-ի (LFG) տարեկան Ներդրումային օրը տեղի ունեցավ Թբիլիսիում, որտեղ մասնակցեց մոտ 100 միջազգային ներդրող, ընկերություններ, ֆինանսական հաստատություններ և վերլուծաբաններ, այդ թվում՝ Firebird, M&G Investments, Morgan Stanley, JPMorgan Chase և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ներդրումային օրը LFG-ի և նրա դուստր ընկերությունների՝ Ամերիաբանկի և Վրաստանի Բանկի համար կարևոր հաղորդակցման հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս ներդրողներին ծանոթանալ խմբի ռազմավարությանը, ֆինանսական արդյունքներին և երկարաժամկետ զարգացման տեսլականին:
Իրադարձության ընթացքում LFG-ի ղեկավարությունը, ինչպես նաև Ամերիաբանկի և Վրաստանի Բանկի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին խմբի ռազմավարությունը, ֆինանսական արդյունքները և միջին ժամկետային հորիզոնները:
Մարտին Գալստյանը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահը, նույնպես ելույթ ունեցավ միջոցառմանը:
Քննարկումները ընդգրկեցին տարածաշրջանի մակրո տնտեսական միջավայրը, տնտեսական հեռանկարները, ինչպես նաև ռազմավարական միջոցառումները, որոնք նպաստել են Lion Finance Group-ի, Ամերիաբանկի և Վրաստանի Բանկի կայուն աճին: Միջոցառումը նաև ընդգծեց խմբի թվային փոխակերպման ջանքերը և տեխնոլոգիական նորարարությունները:
LFG-ի FTSE 100 ցուցակում ընդգրկվելը եղել է Ներդրումային օրվա կարևոր թեմաներից մեկը: Ամերիաբանկը, որպես խմբի անդամ, դարձել է առաջին հայկական ընկերությունը, որը ընդգրկվել է Լոնդոնի արժեթղթերի բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների ցանկում: LFG-ն FTSE 100-ում հայտնվում է HSBC, BP, Unilever, Rolls-Royce Holdings, Shell, Barclays և այլ առաջատար միջազգային ընկերությունների կողքին:
Lion Finance Group -ը Լոնդոնի արժեթղթերի բորսայում listed բանկային խումբ է, որը միավորում է առաջատար, հաճախորդակենտրոն և թվային հնարավորություններով հագեցած համընդհանուր բանկեր տարածաշրջանում և գործում է իր գլխավոր դուստր ընկերությունների՝ Վրաստանի Բանկի և Ամերիաբանկի միջոցով:
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար ֆինանսական և տեխնոլոգիական ընկերությունն է, որը մեծ ներդրում ունի Հայաստանի տնտեսությունում: Թվային փոխակերպման նպատակով բանկը իրականացրել է եզակի արտադրանքներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք նախատեսված են այսօր մարդկանց ունեցած ֆինանսական և ոչ ֆինանսական տարբեր կարիքները բավարարելու համար:
Ամերիաբանկը, որպես արագ զարգացող ֆինտեխ միջավայր, առաջարկում է համապարփակ լուծումներ կյանքի որակի բարելավման համար:

Инвестиционный день 2026. LFG объединяет международные инвестиционные компании, финансовые учреждения, инвесторов и аналитиков
Новости | 2026/06/30 15:07
Инвестиционный день LFG является важной платформой для международных инвесторов
2026 года прошел ежегодный Инвестиционный день Lion Finance Group (LFG) в Тбилиси, на который собрались около 100 международных инвесторов, компаний, финансовых учреждений и аналитиков, включая представителей Firebird, M&G Investments, Morgan Stanley, JPMorgan Chase и других организаций.
Инвестиционный день является одной из важнейших коммуникационных платформ для Lion Finance Group и ее дочерних компаний, Ameriabank и Банка Грузии, для взаимодействия с международным инвестиционным сообществом. Он предоставляет инвесторам полное представление о стратегии группы, финансовых показателях и долгосрочной перспективе развития.
Во время мероприятия руководство LFG, а также представители Ameriabank и Банка Грузии представили отчеты о стратегии группы, финансовых показателях и среднесрочных горизонтах.
На мероприятии также выступил Мартин Гальстян, губернатор Центрального банка Армении.
Обсуждения охватывали макроэкономическую среду региона, экономические перспективы, а также стратегические меры, способствующие стабильному росту Lion Finance Group, Ameriabank и Банка Грузии. Мероприятие также подчеркнуло усилия группы в области цифровой трансформации и технологических инноваций.
Включение Lion Finance Group в индекс FTSE 100 стало одной из ключевых тем Инвестиционного дня. Ameriabank, как член группы, стал первой армянской компанией, включенной в список 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи. LFG входит в FTSE 100 наряду с ведущими международными компаниями, такими как HSBC, BP, Unilever, Rolls-Royce Holdings, Shell, Barclays и другими.
Lion Finance Group является банковской группой, зарегистрированной на Лондонской фондовой бирже, которая объединяет ведущие, ориентированные на клиента и цифровые универсальные банки в регионе и действует через свои основные дочерние компании — Банк Грузии в Грузии и Ameriabank в Армении.
Ameriabank является ведущей финансовой и технологической компанией в Армении, значительным вкладчиком в армянскую экономику. В стремлении к цифровой трансформации Банк внедрил уникальные продукты, услуги и инновационные платформы, предназначенные для удовлетворения разнообразных финансовых и нефинансовых потребностей людей сегодня и продолжает их улучшать.
Будучи динамично развивающейся финтех-средой, Ameriabank предлагает комплексные решения для улучшения качества жизни.