Նավթի գները նվազել են, քանի որ Իրանը հայտարարել է, որ չի հանդիպելու ԱՄՆ-ի պատվիրակների հետ Քաթարում բանակցությունների համար:
- Բրենտ նավթի ֆյուչերսները հունիսին նվազել են մոտ 21%, ինչը ամենամեծ ամսական անկումն է 2020 թվականի մարտից:
- ԱՄՆ-ը և Իրանը հունիսի 17-ին ստորագրել են 14 կետից բաղկացած համաձայնագիր, որը նախատեսում է մարտերի դադարեցում, որը խանգարել է գլոբալ նավթի հոսքերը Հորմուզի նեղուցում:
Նավթի գները նվազել են չորեքշաբթի օրը, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի բանակցությունները Իրանի հետ Քաթարում հաջող են ընթանում:
Բրենտ նավթի ֆյուչերսները, միջազգային չափանիշը, նվազել են 1.9% և փակվել $71.57 մեկ բարելի համար: Հունիսին ֆյուչերսները նվազել են մոտ 21%, ինչը ամենամեծ ամսական անկումն է 2020 թվականի մարտից:
ԱՄՆ-ի Արևմտյան Տեխասի միջին ֆյուչերսները նվազել են 1.3% և փակվել $68.58: Ֆյուչերսները հունիսին նվազել են 20%-ից ավելի, ինչը ցույց է տալիս 2021 թվականի վերջին ամենավատ ամսական կատարումը:
«Ինչ վերաբերում է իրավիճակին, Իրանի միջուկային զենքի բացակայությունը լավ է ընթանում», - ասել է Թրամփը:
Թրամփի փեսան Ջարեդ Քուշները և ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթկոֆը ժամանել են Քաթար երեքշաբթի օրը՝ Իրանի հետ անուղղակի բանակցությունների համար:
Քաթարում բանակցությունները տեղի են ունենում այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև նոր մարտեր տեղի ունեցան, ինչը վտանգի տակ դրեց 60-օրյա զինադադար:
Հորմուզի նեղուցի երթևեկություն
Նավթի շուկան շարունակում է օպտիմիստաբար վերաբերվել Մերձավոր Արևելքում մատակարարման վերականգնմանը, չնայած ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վերջին բախումներին:
ING-ի ռազմավարները նշել են, որ նավթային նավերի շարժը Հորմուզի նեղուցում դեռևս սահմանափակ է:
«Անշուշտ, նավերի շարժի մեջ փոքր-ինչ աճ է նկատվում, ինչը ցույց է տալիս, որ նավատերերը increasingly վստահ են նավերը Պարսից ծոց տեղափոխելու հարցում», - ասել են նրանք:

Цены на нефть снизились после того, как Иран заявил, что не встретится с делегациями США для переговоров в Катаре.
- Фьючерсы на нефть Brent упали примерно на 21% в июне, что стало самым большим месячным снижением с марта 2020 года.
- США и Иран подписали 14-пунктное соглашение 17 июня, чтобы приостановить боевые действия, которые нарушили глобальные потоки нефти через Ормузский пролив.
Цены на нефть упали в среду после того, как президент Дональд Трамп заявил, что переговоры США с Ираном в Катаре идут хорошо.
Фьючерсы на нефть Brent, международный эталон, упали на 1,9% и закрылись на уровне $71,57 за баррель. Контракт упал примерно на 21% в прошлом месяце, что является самым большим месячным снижением с марта 2020 года.
Фьючерсы на West Texas Intermediate снизились на 1,3% и составили $68,58. Контракт упал более чем на 20% в июне, отражая худшую месячную производительность с конца 2021 года.
«Что касается ситуации, то денуклеаризация Ирана идет хорошо», - сказал Трамп.
Зять Трампа Джаред Кушнер и специальный представитель США Стив Уиткофф прибыли в Катар во вторник для непрямых переговоров с Ираном.
Переговоры в Катаре происходят после возобновившихся боев между США и Ираном в выходные, что поставило под угрозу 60-дневное перемирие.
Трафик в Ормузском проливе
Нефтяной рынок продолжает оптимистично смотреть на восстановление поставок на Ближнем Востоке, несмотря на последние вспышки между США и Ираном.
Стратеги ING отметили, что движение танкеров в стратегически важном Ормузском проливе все еще кажется ограниченным.
«Несомненно, наблюдается небольшой рост входящего танкерного трафика, что говорит о том, что судовладельцы становятся все более уверенными в перемещении судов в Персидский залив», - добавили они.