Նասդաքի ֆյուչերսները նվազում են հուլիսի սկզբին՝ ներդրողները վաճառում են չիպերի բաժնետոմսերը
ԱՄՆ ֆյուչերսները նվազել են չորեքշաբթի օրը, քանի որ չիպ արտադրողները ճնշման տակ են հայտնվել՝ 2026 թվականի առաջին կեսի ուժեղ արդյունքներից հետո:
Նասդաք 100-ի ֆյուչերսները նվազել են 0.9%-ով, իսկ S&P 500-ի ֆյուչերսները՝ 0.3%-ով: Դոու Ջոնսի արդյունաբերական միջին ցուցանիշը նվազել է 181 միավորով, կամ 0.3%-ով:
Micron-ի բաժնետոմսերը նվազել են 7%-ով նախաշեմային առևտրում, սակայն դեռ 304%-ով բարձրացել են տարվա ընթացքում: Sandisk-ը նվազել է մոտ 9%-ով, կորցնելով 850%-ից ավելի աճը 2026 թվականի առաջին կեսում:
Նրանց անկումը պայմանավորված է ներդրողների կողմից չիպերի բաժնետոմսերից շահույթ ստանալու ցանկությամբ:
2026 թվականի առաջին կեսում Դոուն 8.9%-ով աճել է, ինչը նրա լավագույն առաջին կեսն է 2021 թվականից ի վեր:
Ամբողջ շուկայի հաջողությունը պայմանավորված էր չիպերի և արհեստական բանականության հետ կապված բաժնետոմսերի աճով:
Ամերիկայի կենտրոնական բանկի նախագահ Քևին Ուարշը այսօր ելույթ կունենա Եվրոպական կենտրոնական բանկի ֆորումում Պորտուգալիայի Սինտրայում:

U.S. futures slipped on Wednesday as chipmakers came under pressure following a strong first half of the year.
Futures tied to the Nasdaq 100 dropped 0.9%, while S&P 500 futures shed 0.3%. The Dow Jones Industrial Average fell 181 points, or 0.3%.
Micron stock plunged 7% in premarket trading on Wednesday, although it was still up 304% in the year to date. Sandisk shed nearly 9%, losing some steam after gaining more than 850% in the first half of 2026.
Their declines come as investors take profit on semiconductor stocks following a record-smashing first half of the year for the group.
The major averages also closed out a strong first half. In the first six months of the year, the Dow climbed 8.9%, marking its best first-half performance since 2021.
The overall market's outperformance in the first six months of 2026 was driven by a surge in chip and AI-related names.
Heading into the second half of the year, Federal Reserve Chairman Kevin Warsh will speak at the European Central Bank Forum on Central Banking in Sintra, Portugal.