Նասդաքի ֆյուչերսները նվազում են հուլիսի սկզբին՝ ներդրողները վաճառում են չիպերի բաժնետոմսերը
ԱՄՆ ֆյուչերսները նվազել են չորեքշաբթի օրը, քանի որ չիպ արտադրողները ճնշման տակ են հայտնվել՝ 2026 թվականի առաջին կեսի ուժեղ արդյունքներից հետո:
Նասդաք 100-ի ֆյուչերսները նվազել են 0.9%-ով, իսկ S&P 500-ի ֆյուչերսները՝ 0.3%-ով: Դոու Ջոնսի արդյունաբերական միջին ցուցանիշը նվազել է 181 միավորով, կամ 0.3%-ով:
Micron-ի բաժնետոմսերը նվազել են 7%-ով նախաշեմային առևտրում, սակայն դեռ 304%-ով բարձրացել են տարվա ընթացքում: Sandisk-ը նվազել է մոտ 9%-ով, կորցնելով 850%-ից ավելի աճը 2026 թվականի առաջին կեսում:
Նրանց անկումը պայմանավորված է ներդրողների կողմից չիպերի բաժնետոմսերից շահույթ ստանալու ցանկությամբ:
2026 թվականի առաջին կեսում Դոուն 8.9%-ով աճել է, ինչը նրա լավագույն առաջին կեսն է 2021 թվականից ի վեր:
Ամբողջ շուկայի հաջողությունը պայմանավորված էր չիպերի և արհեստական բանականության հետ կապված բաժնետոմսերի աճով:
Ամերիկայի կենտրոնական բանկի նախագահ Քևին Ուարշը այսօր ելույթ կունենա Եվրոպական կենտրոնական բանկի ֆորումում Պորտուգալիայի Սինտրայում:

Фьючерсы на фондовые индексы США упали в среду, так как производители чипов оказались под давлением после сильных результатов первой половины 2026 года.
Фьючерсы на Nasdaq 100 упали на 0.9%, в то время как фьючерсы на S&P 500 снизились на 0.3%. Индекс Dow Jones Industrial Average упал на 181 пункт, или на 0.3%.
Акции Micron упали на 7% в предторговой сессии, хотя с начала года они выросли на 304%. Sandisk потеряла почти 9%, теряя часть роста более чем на 850% в первой половине 2026 года.
Их падение связано с тем, что инвесторы фиксируют прибыль по акциям полупроводников после рекордного роста в первой половине года.
За первые шесть месяцев года индекс Dow вырос на 8.9%, что является его лучшим показателем за первую половину с 2021 года.
Успех всего рынка был обусловлен ростом акций в области чипов и ИИ.
Председатель Федеральной резервной системы Кевин Уарш сегодня выступит на форуме Европейского центрального банка в Синтре, Португалия.