Մոսկվա այգին կվերանորոգվի՝ որպես նվեր Երևանի համար IDBank-ի 35-ամյակի առիթով
Երևանի քաղաքապետարանի և IDBank-ի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագիրը հայտարարեց Մոսկվա այգու լայնամասշտաբ վերանորոգման նախագծի մեկնարկի մասին:
Այս նախաձեռնությունը, որը իրականացվում է Բանկի 35-ամյակի առիթով, կլինի նվեր մայրաքաղաքին և նրա բնակիչներին, նպատակ ունենալով զարգացնել հանրային տարածքները և բարելավել կանաչ միջավայրը:
Երևանի ամենասիրելի վայրերից մեկը կփոխվի ավելի պայծառ, կանաչ և բարեհաճ հանրային տարածքի:
Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է ընդլայնել և վերականգնել կանաչ տարածքները, տեղադրել ժամանակակից լուսավորման համակարգեր, բարելավել ժամանցի տարածքները և վերափոխել այգին ավելի գրավիչ և աշխույժ տարածքի:
IDBank-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Մհեր Աբրահամյանը նշեց, որ այս համաձայնագիրը ավելի շատ է, քան պարզապես համագործակցության հուշագիր՝ այն Բանկի գլխավոր նվերն է մայրաքաղաքին՝ նշելու իր 35-ամյակը:
«Մոսկվա այգին Երևանի ամենասիրելի վայրերից մեկն է: Այդ իսկ պատճառով, առանց շատ երկմտելու, մենք համաձայնեցինք ֆինանսավորել Կենտրոն վարչական շրջանից ստացված առաջարկը՝ վերանորոգելու և revitalizating այն: Ուրախ եմ նշել, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում IDBank-ը տնկել է 50,000-ից ավելի ծառեր տարբեր բնապահպանական նախաձեռնությունների միջոցով, վերականգնելով անտառային տարածքները: Այս նախագիծը այդ ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Երևանի քաղաքապետարանին և բոլոր մեր գործընկերներին այս կարևոր նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար,» նշեց Մհեր Աբրահամյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի համար այս նախագիծը հաջողված օրինակ է հանրային-մասնավոր գործընկերության, որտեղ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը վերածվում է կոնկրետ, չափելի և երկարաժամկետ ազդեցության քաղաքային միջավայրի վրա:
Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը հատուկ ուշադրություն դարձրեց հանրային-մասնավոր համագործակցության կարևորությանը:
«Այսպիսի համագործակցությունները զգալի ազդեցություն ունեն քաղաքի միջավայրի և էկոհամակարգի փոփոխության վրա: Քաղաքապետարանը մեծ աշխատանք է կատարում քաղաքի բարելավման համար: Իր հերթին, մասնավոր հատվածը նույնպես մասնակցում և ներդնում է այս ջանքերին: Միայն այսպիսի համատեղ ջանքերի և սիներգիայի միջոցով կարող ենք հասնել երկարաժամկետ և կայուն արդյունքների,» ընդգծեց Պետրոս Պետոյանը:
Մոսկվա այգու վերանորոգման նախագիծը ևս մեկ քայլ է Երևանի կանաչ, հարմարավետ և մարդկանց կենտրոնացած քաղաքային միջավայրի զարգացման ուղղությամբ:

Парк Москвы будет отремонтирован: Подарок Еревану к 35-летию IDBank
Меморандум о сотрудничестве, подписанный между мэрией Еревана и IDBank, объявил о запуске масштабного проекта по ремонту парка Москвы.
Инициатива, реализуемая по случаю 35-летия банка, станет подарком для столицы и ее жителей, направленным на развитие общественных пространств и улучшение зеленой среды.
Одно из самых любимых мест Еревана будет преобразовано в более яркое, зеленое и приветливое общественное пространство. Проект планирует расширить и восстановить зеленые зоны, установить современные системы освещения, улучшить зоны отдыха и преобразовать парк в более привлекательное и яркое место.
По словам Мхера Абраамяна, председателя правления IDBank, это соглашение — не просто меморандум о сотрудничестве, это главный подарок банка столице в честь его 35-летия:
«Парк Москвы — одно из самых любимых мест Еревана. Именно поэтому, не раздумывая, мы согласились профинансировать предложение от административного района Кентрон по его ремонту и обновлению. Я рад отметить, что за последние пять лет IDBank высадил более 50 000 деревьев в рамках различных экологических инициатив, восстанавливая лесные территории. Этот проект является логическим продолжением этого пути. Мы благодарны мэрии Еревана и всем нашим партнерам за реализацию этой важной инициативы,» отметил Мгер Абраамян.
Для мэрии Еревана этот проект является успешным примером государственно-частного партнерства, где корпоративная социальная ответственность преобразуется в конкретное, измеримое и долгосрочное воздействие на городскую среду.
Петрос Петоян, глава административного района Кентрон Еревана, особо отметил важность государственного-частного сотрудничества:
«Такие сотрудничества оказывают значительное влияние на преобразование городской среды и экосистемы. Муниципалитет проводит огромную работу по улучшению города. В свою очередь, частный сектор также вносит свой вклад и инвестирует в эти усилия. Только через такие совместные усилия и синергию мы можем достичь долгосрочных и устойчивых результатов,» подчеркнул Петрос Петоян.
Проект ремонта парка Москвы является еще одним шагом вперед в развитии зеленой, комфортной и ориентированной на людей городской среды в Ереване.