Երևանի քաղաքապետարանի և IDBank-ի միջև կնքված համագործակցության հուշագրով ազդարարվեց Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման լայնածավալ ծրագրի մասին։
Բանկի 35-ամյակի առթիվ իրականացվող նախաձեռնությունը կդառնա նվեր մայրաքաղաքին և երևանցիներին՝ ուղղված հանրային տարածքների զարգացմանն ու կանաչ միջավայրի բարելավմանը։
Երևանի ամենասիրված վայրերից մեկը քաղաքին կվերադառնա նոր շնչով՝ ավելի բարեկարգ, լուսավոր և հարմարավետ միջավայրով։ Նախագծով նախատեսվում է ընդլայնել և վերականգնել կանաչ գոտիները, ներդնել ժամանակակից լուսավորության համակարգեր, արդիականացնել հանգստի գոտիները և պուրակը դարձնել ավելի գրավիչ ու կենսունակ տարածք։
IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ IDBank-ի համար սա պարզապես համագործակցության հուշագիր չէ, այլ Բանկի 35-ամյակի առիթով գլխավոր նվերը մայրաքաղաքին։
«Մոսկովյան պուրակը Երևանի ամենասիրված վայրերից է: Հենց այդ պատճառով էլ մենք առանց երկար վարանելու համաձայնեցինք ֆինանսավորել Կենտրոն վարչական շրջանից ստացված առաջարկը՝ բարեկարգել և նոր շունչ հաղորդել Մոսկովյան պուրակին։ Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ միայն վերջին 5 տարիների ընթացքում IDBank-ի կողմից բնապահպանական տարբեր ծրագրերի շրջանակում տնկվել է ավելի քան 50.000 ծառ՝ վերականգնելով անտառապատ տարածքները։ Այս նախագիծն այդ ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է»,- նշեց Մհեր Աբրահամյանը։
Քաղաքապետարանի համար այս ծրագիրը համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության հաջողված օրինակ է, երբ բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվությունը վերածվում է տեսանելի, չափելի և երկարաժամկետ քաղաքային արդյունքի։
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը հատուկ ուշադրություն դարձրեց համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությանը։
«Նմանատիպ համագործակցությունները զգալի ազդեցություն ունեն քաղաքի միջավայրի և էկոհամակարգի փոփոխման մեջ։ Համայնքը հսկայական աշխատանք է տանում քաղաքը բարեկարգելու ուղղությամբ։ Իր հերթին մասնավոր հատվածը նույնպես իր մասնակցությունն ու ներդրումն է ունենում այդ գործում։ Հենց այս համատեղ ջանքերն ու սիներգիայի էֆեկտն են բերում երկարաժամկետ և կայուն արդյունքի»,- ընդգծեց Պետրոս Պետոյանը։
Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման ծրագիրը ևս մեկ քայլ է Երևանի կանաչ, հարմարավետ և մարդակենտրոն քաղաքային միջավայրի ձևավորման ճանապարհին։

A cooperation agreement between the Yerevan Municipality and IDBank announced a comprehensive plan for the renovation of Moscow Park.
This initiative, carried out in honor of the bank's 35th anniversary, will serve as a gift to the capital and its residents, aimed at developing public spaces and enhancing the green environment.
One of Yerevan's most beloved locations will return with a new breath of life, featuring a more renovated, illuminated, and comfortable atmosphere. The project aims to expand and restore green areas, install modern lighting systems, modernize recreational zones, and make the park a more attractive and vibrant space.
According to IDBank's Chairman of the Board, Mher Abrahamyan, this is not just a cooperation agreement but the main gift to the capital on the occasion of the bank's 35th anniversary.
“Moscow Park is one of Yerevan's favorite places. That is why we readily agreed to finance the proposal received from the Central administrative district to renovate and revitalize Moscow Park. I am pleased to note that in just the last 5 years, IDBank has planted over 50,000 trees as part of various environmental programs, restoring forested areas. This project is a logical continuation of that path,” said Mher Abrahamyan.
For the municipality, this project is a successful example of public-private partnership, where corporate social responsibility translates into visible, measurable, and long-term urban outcomes.
Petros Petoyan, head of the Central administrative district of Yerevan, emphasized the importance of public-private cooperation.
“Such collaborations have a significant impact on changing the urban environment and ecosystem. The community is doing tremendous work to beautify the city. In turn, the private sector also contributes and participates in this. It is precisely these joint efforts and the synergy effect that lead to long-term and sustainable results,” emphasized Petros Petoyan.
The renovation project for Moscow Park is yet another step in the formation of a green, comfortable, and people-centered urban environment in Yerevan.