Երևանի քաղաքապետարանի և IDBank-ի միջև կնքված համագործակցության հուշագրով ազդարարվեց Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման լայնածավալ ծրագրի մասին։
Բանկի 35-ամյակի առթիվ իրականացվող նախաձեռնությունը կդառնա նվեր մայրաքաղաքին և երևանցիներին՝ ուղղված հանրային տարածքների զարգացմանն ու կանաչ միջավայրի բարելավմանը։
Երևանի ամենասիրված վայրերից մեկը քաղաքին կվերադառնա նոր շնչով՝ ավելի բարեկարգ, լուսավոր և հարմարավետ միջավայրով։ Նախագծով նախատեսվում է ընդլայնել և վերականգնել կանաչ գոտիները, ներդնել ժամանակակից լուսավորության համակարգեր, արդիականացնել հանգստի գոտիները և պուրակը դարձնել ավելի գրավիչ ու կենսունակ տարածք։
IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ IDBank-ի համար սա պարզապես համագործակցության հուշագիր չէ, այլ Բանկի 35-ամյակի առիթով գլխավոր նվերը մայրաքաղաքին։
«Մոսկովյան պուրակը Երևանի ամենասիրված վայրերից է: Հենց այդ պատճառով էլ մենք առանց երկար վարանելու համաձայնեցինք ֆինանսավորել Կենտրոն վարչական շրջանից ստացված առաջարկը՝ բարեկարգել և նոր շունչ հաղորդել Մոսկովյան պուրակին։ Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ միայն վերջին 5 տարիների ընթացքում IDBank-ի կողմից բնապահպանական տարբեր ծրագրերի շրջանակում տնկվել է ավելի քան 50.000 ծառ՝ վերականգնելով անտառապատ տարածքները։ Այս նախագիծն այդ ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է»,- նշեց Մհեր Աբրահամյանը։
Քաղաքապետարանի համար այս ծրագիրը համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության հաջողված օրինակ է, երբ բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվությունը վերածվում է տեսանելի, չափելի և երկարաժամկետ քաղաքային արդյունքի։
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը հատուկ ուշադրություն դարձրեց համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությանը։
«Նմանատիպ համագործակցությունները զգալի ազդեցություն ունեն քաղաքի միջավայրի և էկոհամակարգի փոփոխման մեջ։ Համայնքը հսկայական աշխատանք է տանում քաղաքը բարեկարգելու ուղղությամբ։ Իր հերթին մասնավոր հատվածը նույնպես իր մասնակցությունն ու ներդրումն է ունենում այդ գործում։ Հենց այս համատեղ ջանքերն ու սիներգիայի էֆեկտն են բերում երկարաժամկետ և կայուն արդյունքի»,- ընդգծեց Պետրոս Պետոյանը։
Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման ծրագիրը ևս մեկ քայլ է Երևանի կանաչ, հարմարավետ և մարդակենտրոն քաղաքային միջավայրի ձևավորման ճանապարհին։

Москва парк будет благоустроен. Подарок Еревану к 35-летию IDBank
По соглашению о сотрудничестве между мэрией Еревана и IDBank было объявлено о масштабном проекте благоустройства Парка Москвы.
Инициатива, проводимая в честь 35-летия банка, станет подарком столице и ереванцам, направленным на развитие общественных пространств и улучшение зеленой среды.
Одно из самых популярных мест Еревана вернется с новым дыханием — с более благоустроенной, освещенной и комфортной атмосферой. Проект включает в себя расширение и восстановление зеленых зон, внедрение современных систем освещения, модернизацию зон отдыха и превращение парка в более привлекательное и жизнеспособное пространство.
По словам президента правления IDBank Мхера Абрамяна, для IDBank это не просто соглашение о сотрудничестве, а главный подарок столице в честь 35-летия банка.
«Парк Москвы — одно из самых любимых мест Еревана. Именно поэтому мы без долгих размышлений согласились профинансировать предложение, полученное от Центрального административного района, по благоустройству и обновлению Парка Москвы. С радостью отмечаю, что только за последние 5 лет IDBank в рамках различных экологических программ посадил более 50 000 деревьев, восстанавливая лесные территории. Этот проект является логическим продолжением этого пути», — отметил Мхер Абрамян.
Для мэрии этот проект является успешным примером сотрудничества между общественным и частным секторами, когда социальная ответственность бизнеса превращается в видимый, измеримый и долгосрочный городской результат.
Руководитель Центрального административного района Еревана Петрос Петоян особо отметил важность сотрудничества между общественным и частным секторами.
«Подобные сотрудничества оказывают значительное влияние на изменение городской среды и экосистемы. Сообщество проводит огромную работу по благоустройству города. В свою очередь, частный сектор также вносит свой вклад и участие в этом. Именно эти совместные усилия и эффект синергии приводят к долгосрочным и устойчивым результатам», — подчеркнул Петрос Петоян.
Проект благоустройства Парка Москвы — еще один шаг на пути к формированию зеленой, удобной и ориентированной на человека городской среды Еревана.