PanARMENIAN.Net - 2024 թվականի սեպտեմբերի 26-ին, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Անթոնի Բլինքենի նախաձեռնությամբ, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել են Նյու Յորքում, 79-րդ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստի շրջանակներում, հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը համաձայնել են ավելացնել ջանքերը խաղաղության համաձայնագրի և միջպետական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ հնարավորինս կարճ ժամանակում:
Հայկական և ադրբեջանական կողմերը շնորհակալություն են հայտնել պետքարտուղարին հանդիպման կազմակերպման համար, ավելացրել է հայկական կողմը:

PanARMENIAN.Net - 26 сентября 2024 года по инициативе и с участием государственного секретаря США Энтони Дж. Блинкена министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретились в Нью-Йорке на полях 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении.
Стороны согласились приложить дополнительные усилия для заключения Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений в кратчайшие сроки.
Армянская и азербайджанская стороны выразили благодарность государственному секретарю за организацию встречи, добавила армянская сторона.