Մակրոնը չի փոխում Ալիեւի համար սահմանած կարմիր գծերը
Ֆրանսիան չի փոխում իր դիրքորոշումը Ադրբեջանին ուղղված կարմիր գծերի վերաբերյալ, ըստ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում հրապարակված փաստաթղթի:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է միջազգային իրավունքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ենթարկվում է հանցագործությունների:
Հունիսի 23-ին հրապարակված փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը ռմբակոծել են Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով շուրջ 120 հազար հայեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը նաև դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը հանգեցրել է ծանր humanitarian իրավիճակի:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը արձագանքել է Ֆրանսիայի հայտարարություններին, հայտարարելով, որ դրանք անհիմն են:

France does not change its position on the red lines set for Azerbaijan, according to an official document published on the website of the French National Assembly:
The document states that Azerbaijan continues to violate international law, resulting in crimes against the Armenian population of Nagorno-Karabakh:
The document published on June 23 mentions that Azerbaijani armed forces shelled Stepanakert, forcing around 120,000 Armenians to flee their homes:
The French Foreign Ministry also condemned Azerbaijan's blockade of the Lachin corridor, which has led to a severe humanitarian situation: