PanARMENIAN.Net - Ֆրանսիան «կոշտ կանգնած է» Հայաստանի կողքին «Ադրբեջանի ճնշումների դեմ», ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չորեքշաբթի երեկոյան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթում:
Մակրոնը կարճ հիշատակել է Հայաստանը «մոռացված պատերազմների, անարդար հաղթանակների, վատ բանակցված լուծումների» երկար ցուցակի համատեքստում:
«Միջազգային հանրությունը պետք է լինի այնտեղ, որպեսզի ապահովի խաղաղ բանակցությունների հաջողությունը և միջազգային ճանաչված սահմանների պահպանումը», - ասել է նա:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը չորեքշաբթի դատապարտել է Մակրոնի հայտարարությունները, որոնք ընդգծել են Ֆրանսիայի մոտեցումը Հայաստանի նկատմամբ: Նախարարության խոսնակն ասել է, որ Ֆրանսիան պետք է ավարտի «մեր տարածաշրջանում ոչ կառուցողական գործողությունները»: Նա նաև մեղադրել է Փարիզին «Հայաստանին ծանր զինամթերք տրամադրելու և այն revanchism-ի համար պատրաստելու» մեջ:
Բաքուն ավելի վաղ դատապարտել էր Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ստորագրված պաշտպանական պայմանագրերը, որոնք նախատեսում են Ֆրանսիայի արտադրության ռադարների, հրետանի և կարճ հեռահար օդային պաշտպանության համակարգերի և զրահապատ անձնակազմի փոխադրիչների վաճառք հայկական բանակին:
Հայաստանի ղեկավարները պնդում են, որ այս և այլ զինատեսակների ձեռքբերումները նախատեսված են շարունակվող ադրբեջանական ռազմական մեծացման դեմ պայքարելու համար: Նրանք պնդում են, որ նավթով հարուստ Ադրբեջանի պաշտպանական բյուջեն ավելի քան երկու անգամ մեծ է Հայաստանի բյուջեից:
Այս ամսվա սկզբին Երևան այցելած Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Ստեֆան Սեժուրն պաշտպանել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ռազմական կապերի խորացումը: Նա կոչ է արել Բաքվին փոխադարձաբար արձագանքել Երևանի ցանկությանը շուտափույթ խաղաղ համաձայնագիր ստորագրելու, որը կպարտավորեցնի երկու Հարավային Կովկասի երկրների միջև ճանաչել միմյանց սահմանները:
Սեժուրի նորանշանակ հաջորդը, Ժան-Նոել Բարրոտը, կոչ է արել «արդար և կայուն խաղաղության» համար Հարավային Կովկասում, որի մասին խոսել է իր հայկական գործընկեր Արա Միրզոյանի հետ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում Նյու Յորքում:
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հաղորդել է, որ Միրզոյանը և Բարրոտը քննարկել են «Ֆրանսիա-Հայաստան համագործակցության խորացման» և «տարածաշրջանային զարգացումների» համատեղ ջանքերը:

PanARMENIAN.Net - France “stands firmly” with Armenia “in the face of pressure from Azerbaijan,” French President Emmanuel Macron said late on Wednesday in a speech at the UN General Assembly:
Macron briefly mentioned Armenia in the context of “the all too long list of forgotten wars, unjust victories, poorly negotiated resolutions” of conflicts around the world:
“The international community must be there to ensure that peace negotiations are successful and that internationally recognized borders are preserved,” he said:
The Azerbaijani Foreign Ministry on Thursday condemned Macron’s remarks that highlighted France’s close relationship with Armenia. A ministry spokesman said France must end its “unconstructive actions in our region.” He also accused Paris of “heavily arming and preparing Armenia for revanchism.”
Baku earlier denounced French-Armenian defense contracts signed over the past year. They call for the sale of French-manufactured radars, artillery and short-range air-defense systems and armored personnel carriers to the Armenian military. In particular, the latter is reportedly due to receive 36 CAESAR self-propelled howitzers by the end of next year:
Armenian leaders say these and other arms acquisitions are designed to counter a continuing Azerbaijani military buildup. They argue that oil-rich Azerbaijan’s defense budget is more than twice bigger than Armenia’s:
Visiting Yerevan earlier this month, then French Foreign Minister Stephane Sejourne defended France’s deepening military ties with Armenia. He urged Baku to reciprocate Yerevan’s desire to promptly sign a peace deal that would commit the two South Caucasus nations to recognizing each other’s borders:
Sejourne’s newly appointed successor, Jean-Noel Barrot, called for a “just and lasting peace in the South Caucasus” after talks with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan held at the UN headquarters in New York on Wednesday:
The Armenian Foreign Ministry reported that Mirzoyan and Barrot discussed “joint efforts to deepen [French-Armenian] cooperation” as well as “regional developments.”
“We are moving towards building strategic relations,” the ministry quoted Mirzoyan as saying during the talks: