PanARMENIAN.Net - Ֆրանսիան «կոշտ կանգնած է» Հայաստանի կողքին «Ադրբեջանի ճնշումների դեմ», ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չորեքշաբթի երեկոյան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ունեցած ելույթում:
Մակրոնը կարճ հիշատակել է Հայաստանը «մոռացված պատերազմների, անարդար հաղթանակների, վատ բանակցված լուծումների» երկար ցուցակի համատեքստում:
«Միջազգային հանրությունը պետք է լինի այնտեղ, որպեսզի ապահովի խաղաղ բանակցությունների հաջողությունը և միջազգային ճանաչված սահմանների պահպանումը», - ասել է նա:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը չորեքշաբթի դատապարտել է Մակրոնի հայտարարությունները, որոնք ընդգծել են Ֆրանսիայի մոտեցումը Հայաստանի նկատմամբ: Նախարարության խոսնակն ասել է, որ Ֆրանսիան պետք է ավարտի «մեր տարածաշրջանում ոչ կառուցողական գործողությունները»: Նա նաև մեղադրել է Փարիզին «Հայաստանին ծանր զինամթերք տրամադրելու և այն revanchism-ի համար պատրաստելու» մեջ:
Բաքուն ավելի վաղ դատապարտել էր Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ստորագրված պաշտպանական պայմանագրերը, որոնք նախատեսում են Ֆրանսիայի արտադրության ռադարների, հրետանի և կարճ հեռահար օդային պաշտպանության համակարգերի և զրահապատ անձնակազմի փոխադրիչների վաճառք հայկական բանակին:
Հայաստանի ղեկավարները պնդում են, որ այս և այլ զինատեսակների ձեռքբերումները նախատեսված են շարունակվող ադրբեջանական ռազմական մեծացման դեմ պայքարելու համար: Նրանք պնդում են, որ նավթով հարուստ Ադրբեջանի պաշտպանական բյուջեն ավելի քան երկու անգամ մեծ է Հայաստանի բյուջեից:
Այս ամսվա սկզբին Երևան այցելած Ֆրանսիայի նախկին ԱԳ նախարար Ստեֆան Սեժուրն պաշտպանել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև ռազմական կապերի խորացումը: Նա կոչ է արել Բաքվին փոխադարձաբար արձագանքել Երևանի ցանկությանը շուտափույթ խաղաղ համաձայնագիր ստորագրելու, որը կպարտավորեցնի երկու Հարավային Կովկասի երկրների միջև ճանաչել միմյանց սահմանները:
Սեժուրի նորանշանակ հաջորդը, Ժան-Նոել Բարրոտը, կոչ է արել «արդար և կայուն խաղաղության» համար Հարավային Կովկասում, որի մասին խոսել է իր հայկական գործընկեր Արա Միրզոյանի հետ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում Նյու Յորքում:
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հաղորդել է, որ Միրզոյանը և Բարրոտը քննարկել են «Ֆրանսիա-Հայաստան համագործակցության խորացման» և «տարածաշրջանային զարգացումների» համատեղ ջանքերը:

Макрон: Франция «твердо стоит» на стороне Армении «в условиях давления со стороны Азербайджана»
PanARMENIAN.Net - Франция «твердо стоит» на стороне Армении «в условиях давления со стороны Азербайджана», сказал президент Франции Эммануэль Макрон в среду вечером в своей речи на Генеральной Ассамблее ООН:
Макрон кратко упомянул Армению в контексте «долго забытого списка войн, несправедливых побед и плохо согласованных решений» конфликтов по всему миру:
«Международное сообщество должно быть там, чтобы гарантировать успех мирных переговоров и сохранить международно признанные границы», - сказал он:
Азербайджанское министерство иностранных дел в четверг осудило замечания Макрона, которые подчеркнули близкие отношения Франции с Арменией. Пресс-секретарь министерства заявил, что Франция должна прекратить свои «неконструктивные действия в нашем регионе». Он также обвинил Париж в «серьезном вооружении и подготовке Армении к реваншизму»:
Баку ранее осудил подписанные в прошлом году французско-армянские оборонные контракты. Они предполагают продажу армянским военным французских радаров, артиллерии и систем противовоздушной обороны ближнего радиуса действия и бронетранспортеров. В частности, сообщается, что армянская сторона должна получить 36 самоходных гаубиц CAESAR к концу следующего года:
Армянские лидеры утверждают, что эти и другие закупки оружия предназначены для противодействия продолжающемуся наращиванию военной мощи Азербайджана. Они утверждают, что бюджет обороны богатого нефтью Азербайджана более чем в два раза превышает бюджет Армении:
Находясь в Ереване в начале этого месяца, бывший министр иностранных дел Франции Стефан Сежурн защитил углубление военных связей Франции с Арменией. Он призвал Баку ответить на желание Еревана быстро подписать мирное соглашение, которое обязывало бы две страны Южного Кавказа признать друг друга границы:
Новый назначенный преемник Сежура, Жан-Ноэль Барро, призвал к «справедливому и прочному миру в Южном Кавказе» после переговоров с его армянским коллегой Араратом Мирзояном, состоявшимися в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке:
Министерство иностранных дел Армении сообщило, что Мирзоян и Барро обсудили «совместные усилия по углублению [франко-армянского] сотрудничества», а также «региональные события»: