Չինաստանի դատարանը պարտավորեցրել է կաթնային թեյի Molly Tea ցանցին ֆրանսիական նորաձևության տուն Louis Vuitton-ին վճարել 10.3 մլն յուան (մոտ 1.5 մլն դոլար կամ 117.5 մլն ռուբլի)՝ ապրանքային նշանի իրավունքների խախտման համար։ Այդ մասին հայտնում է China Daily-ն՝ հղում կատարելով Nanfang Metropolis Daily պարբերականին։
Դատարանը եզրակացրել է, որ Molly Tea-ի լոգոտիպը խախտում է Louis Vuitton-ի՝ գրանցված յոթ ապրանքային նշանների նկատմամբ իրավունքները, որոնք պարունակում են քառաթերթ ծաղկի պատկեր։
Ֆրանսիական ընկերությունը հայցը ներկայացրել էր 2025 թվականի մայիսին։ Հունիսի 29-ին կայացված դատարանի որոշման համաձայն՝ Molly Tea-ն պարտավոր է վճարել 10 մլն յուան (114.1 մլն ռուբլի)՝ որպես պատճառված վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև 300 հազար յուան (3.4 մլն ռուբլի)՝ դատական ծախսերի փոխհատուցման համար։ Molly Tea-ն հայտարարել է, որ մտադիր է բողոքարկել դատավճիռը։
Molly Tea-ն Չինաստանում կառավարում է ավելի քան 2000 վաճառքի կետ, իսկ արտերկրում՝ ավելի քան 50։ Նշվում է, որ թե՛ ընկերության տարբերանշանի, թե՛ Louis Vuitton-ի ֆիրմային մոնոգրամի վրա առկա է միջուկով քառաթերթ ծաղկի պատկեր։
Պարբերականի տվյալներով՝ չինական ընկերությունը բազմիցս փորձել է գրանցել ծաղկային մոտիվներով տարբեր ապրանքային նշաններ՝ ռեստորանային ծառայությունների և սննդամթերքի համար, սակայն ներկայացված հայտերի մեծ մասը մերժվել է։ Գրանցում է ստացել միայն Molly Tea անվանումը չինարենով պարունակող լոգոտիպը։

Китайский суд обязал сеть молочного чая Molly Tea выплатить французскому модному дому Louis Vuitton 10,3 миллиона юаней (около 1,5 миллиона долларов или 117,5 миллиона рублей) за нарушение прав на товарный знак. Об этом сообщает China Daily со ссылкой на газету Nanfang Metropolis Daily.
Суд пришел к выводу, что логотип Molly Tea нарушает права Louis Vuitton на семь зарегистрированных товарных знаков, содержащих изображение четырехлистного цветка.
Французская компания подала иск в мае 2025 года. Согласно решению суда от 29 июня, Molly Tea обязана выплатить 10 миллионов юаней (114,1 миллиона рублей) в качестве компенсации за причиненный ущерб, а также 300 тысяч юаней (3,4 миллиона рублей) на покрытие судебных расходов. Molly Tea заявила, что намерена обжаловать решение суда.
Molly Tea управляет более чем 2000 торговыми точками в Китае и более 50 за границей. Упоминается, что как на логотипе компании, так и на фирменном монограмме Louis Vuitton присутствует изображение четырехлистного цветка.
По данным издания, китайская компания многократно пыталась зарегистрировать товарные знаки с цветочными мотивами для ресторанных услуг и продуктов питания, но большинство заявок было отклонено. Зарегистрирован только логотип с названием Molly Tea на китайском языке.