Binance կրիպտոարժույթի բորսայի համահիմնադիր Չանպեն Չժաոն նշել է, որ կրիպտոարժույթի շուկայի երկարատև անկումը չի կարող պայմանավորված լինել մեկ գործոնով։ Գործարարը պնդում է, որ ստեղծված իրավիճակը մի քանի գործոնների համադրության արդյունք է։
Չժաոն որպես հիմնական պատճառներ նշել է միջազգային լարվածությունը, բիթքոյնի բնորոշ չորսամյա ցիկլը և ներդրողների կապիտալի հոսքը արհեստական բանականության նախագծերում։
Առևտրային ծավալով աշխարհի ամենամեծ կրիպտոարժույթի բորսայի գլխավոր սեփականատերը հիշել է, թե ինչպես է բիթքոյնը հասել նոր պատմական առավելագույնին՝ ավելի քան 126,000 դոլարի անցյալ տարվա հոկտեմբերին, նախքան իր արժեքի աստիճանաբար կեսը կորցնելը։ Գործարարի խոսքով՝ առաջատար կրիպտոարժույթի ցուցանիշները անմիջականորեն ազդում են Binance-ի կայունության վրա։ Այնուամենայնիվ, չնայած հիմնական կրիպտոարժույթների խորը շտկմանը, Չժաոն վստահ է, որ ոլորտը անխուսափելիորեն աճ կցուցաբերի։
«Երկարաժամկետ հեռանկարում ոլորտը կզարգանա։ Ֆինանսական տեխնոլոգիաների պահանջարկը միայն կաճի, քանի որ գործարքների քանակը նույնպես կաճի, ինչը նշանակում է, որ ոլորտը կաճի»։ «Հետևաբար, ես չեմ մտահոգվում ոլորտի վիճակով կամ կարճաժամկետ գնային տատանումներով», – ասել է նա CoinDesk-ին տված հարցազրույցում։
Ավելին, Չժաոն գովաբանեց կանխատեսման շուկաների ներուժը՝ նշելով դրանց ներուժը՝ բարելավելու իրադարձությունների գնագոյացման և գնագոյացման ճշգրտությունը՝ լրացուցիչ կապիտալի ներհոսքի շնորհիվ: Նա կարծում է, որ սպեկուլյատիվ հետաքրքրությունը անխուսափելի է ցանկացած ֆինանսական շուկայում և կարևոր դեր է խաղում դրանց իրացվելիության ապահովման գործում։
Նախկինում Չանպեն Չժաոն կոչ էր արել ֆոնդային շուկաները անցնել բլոկչեյնի և խորհուրդ էր տվել երկրներին թողարկել իրենց սեփական կայուն մետաղադրամները՝ ապահովված ազգային ֆիատ արժույթներով: Նա պնդում էր, որ դա կբարելավի ֆինանսական ենթակառուցվածքների արդյունավետությունը և կարագացնի թվային տնտեսության զարգացումը:

Падение крипторынка не связано с одним фактором, - Чанпэн Чжао
Сооснователь криптобиржи Binance Чанпэн Чжао отметил, что длительное падение криптовалютного рынка не может быть обусловлено одним фактором. Он утверждает, что сложившаяся ситуация является результатом сочетания нескольких факторов.
Чжао назвал основными причинами международную напряженность, четырехлетний цикл биткойна и отток капитала инвесторов в проекты искусственного интеллекта.
Глава крупнейшей в мире криптобиржи по торговым объемам напомнил, как биткойн достиг нового исторического максимума более 126,000 долларов в октябре прошлого года, прежде чем потерять половину своей стоимости. По словам бизнесмена, показатели ведущей криптовалюты непосредственно влияют на стабильность Binance. Тем не менее, несмотря на глубокую коррекцию основных криптовалют, Чжао уверен, что сектор неизбежно продемонстрирует рост.
«В долгосрочной перспективе сектор будет развиваться. Спрос на финансовые технологии будет только расти, поскольку количество сделок также увеличится, что означает, что сектор будет расти», - сказал он в интервью CoinDesk.
Кроме того, Чжао похвалил потенциал предсказательных рынков, отметив их способность улучшать ценообразование событий и точность ценообразования за счет дополнительного притока капитала. Он считает, что спекулятивный интерес неизбежен на любом финансовом рынке и играет важную роль в обеспечении их ликвидности.
Ранее Чанпэн Чжао призывал фондовые рынки перейти на блокчейн и рекомендовал странам выпустить свои собственные стабильные монеты, обеспеченные национальными фиатными валютами. Он утверждал, что это улучшит эффективность финансовой инфраструктуры и ускорит развитие цифровой экономики: