«ԿԸՀ-ն անկախության դեֆիցիտ չունի, ԿԸՀ-ն անկախ է առավել, քան երբևէ»․ Վահագն Հովակիմյան
Վահագն Հովակիմյանը վստահեցնում է, որ ԿԸՀ-ն անկախ է և ապահովում է ընտրական գործընթացների օրինականությունը։
«ԿԸՀ-ն անկախության դեֆիցիտ չունի, ԿԸՀ-ն անկախ է առավել, քան երբևէ»․ այս մասին հայտարարեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը Սահմանադրական դատարանի նիստի ժամանակ՝ անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի դիտարկումներին։ Հովակիմյանը նշեց, որ վերջին 3.5 տարիների ընթացքում ԿԸՀ-ն 10-ից ավելի ընտրություններ է անցկացրել, այդ թվում՝ Երևանի ավագանու ընտրությունները, և դրանց արդյունքները չեն բողոքարկվել։
«ՍԴ դիմելը քաղաքական ուժերի համար քաղաքական դիվիդենտ ստանալու միջոց է, բայց պետք չէ ինստիտուտին հարվածել, քանի որ դա ձեր շահերից չի բխում»,- ասաց նա։ Հովակիմյանը նաև ընդգծեց, որ ԿԸՀ-ն շարունակելու է ապահովել քաղաքացիների կամքի արտահայտությունը, և որ ցանկացած պնդում առանց ապացույցների չի կարող ընդունվել որպես փաստ։

«ЦИК не испытывает дефицита независимости, он независим как никогда» — Вагхан Ховакян
«ЦИК не испытывает дефицита независимости, он независим как никогда» — заявил председатель Центральной избирательной комиссии Вагхан Ховакян на заседании Конституционного суда, комментируя замечания представителя партии «Сильный Армения» Арама Вардевасяна. Ховакян отметил, что за последние 3,5 года ЦИК провел более 10 выборов, включая выборы в мэрию Еревана, и результаты этих выборов не оспаривались.
«Обращение в Конституционный суд для политических сил является способом получения политических дивидендов, но не следует наносить удар по институту, так как это не в ваших интересах», — сказал он. Ховакян также подчеркнул, что ЦИК продолжит обеспечивать выражение воли граждан и что любое утверждение без доказательств не может приниматься как факт.