«ԿԸՀ-ն անկախության դեֆիցիտ չունի, ԿԸՀ-ն անկախ է առավել, քան երբևէ»․ Վահագն Հովակիմյան
Վահագն Հովակիմյանը վստահեցնում է, որ ԿԸՀ-ն անկախ է և ապահովում է ընտրական գործընթացների օրինականությունը։
«ԿԸՀ-ն անկախության դեֆիցիտ չունի, ԿԸՀ-ն անկախ է առավել, քան երբևէ»․ այս մասին հայտարարեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը Սահմանադրական դատարանի նիստի ժամանակ՝ անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի դիտարկումներին։ Հովակիմյանը նշեց, որ վերջին 3.5 տարիների ընթացքում ԿԸՀ-ն 10-ից ավելի ընտրություններ է անցկացրել, այդ թվում՝ Երևանի ավագանու ընտրությունները, և դրանց արդյունքները չեն բողոքարկվել։
«ՍԴ դիմելը քաղաքական ուժերի համար քաղաքական դիվիդենտ ստանալու միջոց է, բայց պետք չէ ինստիտուտին հարվածել, քանի որ դա ձեր շահերից չի բխում»,- ասաց նա։ Հովակիմյանը նաև ընդգծեց, որ ԿԸՀ-ն շարունակելու է ապահովել քաղաքացիների կամքի արտահայտությունը, և որ ցանկացած պնդում առանց ապացույցների չի կարող ընդունվել որպես փաստ։

"The CEC does not have a deficit of independence; it is more independent than ever," said Vahagn Hovakimyan, the chairman of the Central Electoral Commission, during a Constitutional Court session, addressing the remarks of Aram Vardevanyan, a representative of the 'Strong Armenia' party. Hovakimyan noted that over the past 3.5 years, the CEC has conducted more than 10 elections, including the Yerevan City Council elections, and their results have not been contested.
"Appealing to the Constitutional Court is a way for political forces to gain political dividends, but one should not strike at the institution, as this does not serve your interests," he said. Hovakimyan also emphasized that the CEC will continue to ensure the expression of citizens' will and that any claims without evidence cannot be accepted as fact.
"The CEC does not have a deficit of independence; it is more independent than ever" - Vahagn Hovakimyan
News | 2026/07/01 21:00
Vahagn Hovakimyan assures that the CEC is independent and ensures the legality of electoral processes.