Հայաստանի ֆինանսների նախարարության փոխնախարար Էդգար Մկրտչյանը հայտարարել է, որ արդյունավետ կազմակերպչական կառավարումը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում հանդիսանում է բարեփոխումների առաջնահերթ ուղղություններից մեկը:
Այս մասին նա ասաց տարեկան կազմակերպչական կառավարման համաժողովի ընթացքում, որտեղ մասնակցում էին նաև ֆինանսների նախարարության գլխավոր քարտուղար Այք Արտույանյանը և խորհրդական Լիա Այրապետյանը:
Համաժողովի ընթացքում ֆինանսների նախարարությունը, Կազմակերպչական կառավարման կենտրոնը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր:
Այս փաստաթուղթը հաստատում է կողմերի պատրաստակամությունը աջակցել Հայաստանի պետական մասնակցությամբ ընկերություններում լավագույն կազմակերպչական կառավարման սկզբունքների կիրառմանը:
Լիա Այրապետյանը մասնակցեց «Պետական մասնակցությամբ ընկերությունների կազմակերպչական կառավարման զարգացումը Հայաստանում» թեմայով պանելային քննարկմանը, որտեղ քննարկվեցին պետական մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականության նպատակները և իրականացվող բարեփոխումները:

Заместитель министра финансов РА Эдгар Мкртчян заявил, что эффективное корпоративное управление в компаниях с государственным участием является одним из приоритетных направлений реформ в Армении.
Об этом он сообщил на ежегодной конференции по корпоративному управлению, где также присутствовали генеральный секретарь Министерства финансов Айк Арутюнян и советник Лия Айрапетян.
В ходе конференции Министерство финансов, Центр корпоративного управления, Комиссия по предотвращению коррупции и Комитет по управлению государственным имуществом подписали Меморандум о взаимопонимании.
Документ подтверждает намерение сторон содействовать применению лучших принципов корпоративного управления в компаниях с государственным участием в Армении.
Лия Айрапетян приняла участие в панельной дискуссии «Развитие корпоративного управления в компаниях с государственным участием в Армении», в ходе которой обсуждались цели политики собственности компаний с государственным участием и проводимые реформы.