Հայաստանի ֆինանսների նախարարության փոխնախարար Էդգար Մկրտչյանը հայտարարել է, որ արդյունավետ կազմակերպչական կառավարումը պետական մասնակցությամբ ընկերություններում հանդիսանում է բարեփոխումների առաջնահերթ ուղղություններից մեկը:
Այս մասին նա ասաց տարեկան կազմակերպչական կառավարման համաժողովի ընթացքում, որտեղ մասնակցում էին նաև ֆինանսների նախարարության գլխավոր քարտուղար Այք Արտույանյանը և խորհրդական Լիա Այրապետյանը:
Համաժողովի ընթացքում ֆինանսների նախարարությունը, Կազմակերպչական կառավարման կենտրոնը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը և Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր:
Այս փաստաթուղթը հաստատում է կողմերի պատրաստակամությունը աջակցել Հայաստանի պետական մասնակցությամբ ընկերություններում լավագույն կազմակերպչական կառավարման սկզբունքների կիրառմանը:
Լիա Այրապետյանը մասնակցեց «Պետական մասնակցությամբ ընկերությունների կազմակերպչական կառավարման զարգացումը Հայաստանում» թեմայով պանելային քննարկմանը, որտեղ քննարկվեցին պետական մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականության նպատակները և իրականացվող բարեփոխումները:

Effective corporate governance in state-owned companies is a priority reform direction in Armenia
The Deputy Minister of Finance of Armenia, Edgar Mkrtchyan, stated that effective corporate governance in state-owned companies is one of the priority reform directions in Armenia.
This was announced during the annual corporate governance conference, which was also attended by the Secretary General of the Ministry of Finance, Aik Arutyunyan, and advisor Lia Ayrapetyan.
During the conference, the Ministry of Finance, the Corporate Governance Center, the Anti-Corruption Commission, and the State Property Management Committee signed a Memorandum of Understanding.
The document confirms the parties' intention to promote the application of best corporate governance principles in state-owned companies in Armenia.