ԵՐԵՎԱՆ, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Կազախստանի ազգային բանկը տվեց առաջին լիցենզիան կրիպտոարժույթի փոխանակման գործունեության համար: Լիցենզիան ստացել է Pax Finance ընկերությունը, հաղորդում է Frank Media:
Այս լիցենզիան ընկերությանը իրավունք է տալիս պաշտոնապես գնել, վաճառել և պահել կրիպտոարժույթ, ինչպես նաև բացել մասնաճյուղեր և տեղադրել կրիպտոմատներ:
Կազախստանի ազգային բանկը հիշեցրել է, որ թվային ակտիվների շուկայի մասնակիցների լիցենզավորումը գործում է երկրում 2026 թվականի մայիսի 1-ից:
Ավելի վաղ Կազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը կոչ էր արել ուժեղացնել պայքարը ապօրինի կապիտալի արտահանման դեմ կրիպտոարժույթների միջոցով: Նրա խոսքով, տարվա սկզբից երկրում ջնջվել է 130-ից ավելի ապօրինի կրիպտոարժույթի փոխանակիչներ, որոնց ընդհանուր շրջանառությունը կազմել է մոտ 127 միլիոն դոլար:

В Казахстане выдали первую лицензию криптообменника
ЕРЕВАН, 1 июля. /АРКА/. Национальный банк Казахстана выдал первую лицензию на деятельность криптообменника. Ее получила компания Pax Finance, сообщает Frank Media.
Лицензия дает компании право официально покупать, продавать и хранить криптовалюту, а также открывать отделения и устанавливать криптоматы.
В Нацбанке Казахстана напомнили, что лицензирование участников рынка цифровых активов действует в стране с 1 мая 2026 года.
Ранее президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев призвал усилить борьбу с незаконным выводом капитала через криптовалюты. По его словам, с начала года в стране было ликвидировано более 130 нелегальных криптообменников с общим оборотом около $127 млн.