Կանադան սկսել է նավթամուղի կառուցման նախագիծ, որը հնարավորություն կտա ասիական շուկաներ օրական մինչև 1 մլն բարել հում նավթ արտահանել։ Ինչպես հայտնում է Financial Times-ը (FT), երկրի վարչապետ Մարկ Քարնին նպատակ ունի Կանադան վերածել «էներգետիկ գերտերության» և նվազեցնել ԱՄՆ շուկայից կախվածությունը։
Քարնիի խոսքով՝ Ալբերտա նահանգի իշխանությունները ներկայացրել են ավելի քան 1000 կմ երկարությամբ նավթամուղի կառուցման ծրագիր։ Այն կհասնի մինչև Բրիտանական Կոլումբիայի արևմտյան ափ, իսկ շինարարության ավարտը նախատեսվում է 2027 թվականի սեպտեմբերին։
Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ առաջիկա տասնամյակում հինգ նոր տերմինալների կառուցման շնորհիվ Կանադան ավելի քան եռապատկելու է հեղուկացված բնական գազի (LNG) արտադրությունը։ Բացի այդ, երկրի կառավարությունը 10 մլրդ կանադական դոլար (մոտ 7 մլրդ ԱՄՆ դոլար) կներդնի Վանկուվերի նավահանգստի արդիականացման համար։
Ալբերտայի վարչապետ Դանիել Սմիթը հայտարարել է, որ նպատակ ունեն մինչև 2035 թվականը կրկնապատկել նավթի արդյունահանումը և ավարտին հասցնել նոր նավթամուղի կառուցումը՝ ապահովելով զգալի լրացուցիչ եկամուտներ առաջիկա տասնամյակներում։
FT-ի գնահատմամբ՝ նախագիծը Մարկ Քարնիի ռազմավարության առանցքային բաղադրիչներից է, որի նպատակն է նվազեցնել Կանադայի տնտեսական կախվածությունը ԱՄՆ-ից։ Ներկայումս Կանադան իր ապրանքների և ծառայությունների շուրջ երեք քառորդն արտահանում է ԱՄՆ, իսկ գրեթե ամբողջ նավթն ուղղվում է ամերիկյան շուկա՝ ապահովելով ԱՄՆ նավթի ներմուծման մոտ 60%-ը կամ օրական շուրջ 4 մլն բարել։
Քարնիի հայտարարությունները հնչել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել էր Կանադայի նկատմամբ սահմանել մինչև 100% մաքսատուրքեր և կրկին հայտարարել, որ Կանադան պետք է դառնա ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը։
Հունվարին Կանադան և Չինաստանը պայմանավորվել էին փուլային կարգով նվազեցնել փոխադարձ մաքսատուրքերը և ընդլայնել տնտեսական համագործակցությունը՝ ԱՄՆ-ի հետ առևտրային լարվածության խորացման ֆոնին։

Канада построит нефтепровод в Азию, чтобы снизить зависимость от США
Канада начала проект по строительству нефтепровода, который позволит экспортировать до 1 миллиона баррелей сырой нефти на азиатские рынки ежедневно. Как сообщает Financial Times (FT), премьер-министр страны Марк Карни намерен превратить Канаду в «энергетическую сверхдержаву» и снизить зависимость от американского рынка.
По словам Карни, власти провинции Альберта представили план строительства нефтепровода длиной более 1000 км. Он достигнет западного побережья Британской Колумбии, а завершение строительства запланировано на сентябрь 2027 года.
Премьер также заявил, что в течение следующего десятилетия Канада более чем утроит производство сжиженного природного газа (СПГ) благодаря строительству пяти новых терминалов. Кроме того, правительство страны вложит 10 миллиардов канадских долларов (около 7 миллиардов долларов США) в модернизацию порта Ванкувера.
Премьер Альберты Дэниел Смит заявил, что цель состоит в том, чтобы удвоить добычу нефти к 2035 году и завершить строительство нового нефтепровода, обеспечивая значительные дополнительные доходы в ближайшие десятилетия.
По оценкам FT, проект является ключевым элементом стратегии Марка Карни, направленной на снижение экономической зависимости Канады от США. В настоящее время Канада экспортирует около трех четвертей своих товаров и услуг в США, а почти вся нефть направляется на американский рынок, обеспечивая около 60% импорта нефти в США или около 4 миллионов баррелей в день.
Заявления Карни прозвучали после того, как президент США Дональд Трамп угрожал ввести до 100% пошлин на Канаду и вновь заявил, что Канада должна стать 51-м штатом США.
В январе Канада и Китай договорились о поэтапном снижении взаимных пошлин и расширении экономического сотрудничества на фоне углубления торговой напряженности с США.