Այսօր տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը։ Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցին և նշել. «Այցը շատ կարևոր իրադարձությանն էր նվիրված, որովհետև ԵՄ հանձնաժողովը որոշում է կայացրել հայաստանյան մի շարք ապրանքների նկատմամբ ինքնավար առևտրային միջոցներ կիրառելու մասին։ Սա նշանակում է, որ որոշակի ապրանքախմբեր ԵՄ կարտահանվեն և կներկրվեն առանց մաքսատուրքի, այսինքն՝ ազատ առևտրի ռեժիմով»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախագահ ֆոն դեր Լայենի հայտարարությունների համաձայն՝ այս որոշումը կվերաբերի ընդհանուր առմամբ Հայաստանից պոտենցիալ արտահանումների շուրջ 80 տոկոսին, գյուղատնտեսական նշանակության ապրանքների 99 տոկոսին, գյուղատնտեսական արտադրանքի՝ պտուղ-բանջարեղենի 99 տոկոսին և ալկոհոլային ու ոչ ալկոհոլային խմիչքների շուրջ 90 տոկոսին։ Վարչապետն արձանագրել է, որ մինչև որոշման ամբողջական ուժի մեջ մտնելը որոշակի ժամանակ կպահանջի, որովհետև անդամ երկրներն այս ընթացքում պետք է որոշումներ կայացնեն, և Եվրոպական խորհրդարանը պետք է համապատասխան բանաձև ընդունի։
«Բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք այսօր էլ ունենք որոշում, որով արտահանման աջակցություն ենք ցուցաբերում մաքսավճարների հարցում․ նկատի ունեմ՝ իրական կյանքում այսօր էլ մենք մեր կողմից ենք այդ հնարավորությունը ստեղծել։ Իհարկե, այս որոշմամբ այն ավելի է ընդլայնվում։ Այս որոշումն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է, որպեսզի այն պոտենցիալ հնարավորություններից, որոնք բացվում են, մենք կարողանանք օգտվել, որովհետև մեր մասնավոր հատվածը և բիզնեսը պետք է սովորեն, թե ինչպես օգտվել այդ մեխանիզմներից։ Մենք պետք է արձանագրենք, որ սա մեր արտահանողների մի զգալի, եթե ոչ մեծ մասի համար բոլորովին նոր ուղղություն է»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պայմանավորվել են նաև ԵՄ գործընկերների հետ մասնավոր հատվածի համար աջակցման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հարցում։
«Ես ուզում եմ, որ մենք գնահատենք այս իրադարձությունը, որովհետև սա շատ էական և շրջադարձային պահ է, որովհետև ԵՄ 450 միլիոնանոց շուկան, որը բարձր գնային սեգմենտի շուկա է, բայց նաև բարձր ստանդարտների շուկա է։ Մենք ուզում ենք, որ համաշխարհային շուկային հասանելիություն ունենանք։ Ի վերջո, լավ առիթ է, որ սննդի ստանդարտները, որոնք ունենք թղթի վրա, նաև իրական կյանքում իրականացնենք։ Նկատի ունեմ՝ ԵՄ-ն որոշումները կայացրել է, և այս ընթացքում աշխատելու են ԵՄ ինստիտուտները, բայց մենք էլ պետք է աշխատենք մասնավոր հատվածի հետ՝ նրանց իրազեկելով, թե ինչպես են մեխանիզմները աշխատում»,-ասել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետն ընդգծել է՝ քաղաքական մակարդակում արտահանման խնդիրը լուծված է, մնում է, որ պրակտիկ մակարդակում այն լուծել։

«Проблема экспорта на политическом уровне решена»
Сегодня прошло очередное заседание правительства. Перед обсуждением повестки дня премьер-министр Никол Пашинян обратил внимание на визит президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и отметил: «Визит был посвящен очень важному событию, поскольку Комиссия ЕС приняла решение о применении автономных торговых мер к ряду армянских товаров. Это означает, что определенные группы товаров будут экспортироваться в ЕС и ввозиться без пошлин, то есть в режиме свободной торговли».
Пашинян отметил, что согласно заявлениям президента фон дер Ляйен, это решение будет касаться в целом около 80% потенциальных экспортов из Армении, 99% сельскохозяйственных товаров, 99% сельскохозяйственной продукции — фруктов и овощей, а также около 90% алкогольных и безалкогольных напитков. Премьер отметил, что до полного вступления решения в силу потребуется некоторое время, поскольку в это время страны-члены должны принять решения, и Европейский парламент должен принять соответствующую резолюцию.
«Но я хочу напомнить, что у нас уже есть решение, по которому мы предоставляем поддержку экспорту в вопросах пошлин: это означает, что на практике мы уже создали такую возможность. Конечно, это решение расширяет её. Это решение необходимо, но не является достаточным условием для того, чтобы воспользоваться открывающимися потенциальными возможностями, поскольку наш частный сектор и бизнес должны научиться, как использовать эти механизмы. Мы должны отметить, что это совершенно новое направление для значительной, если не для большей части наших экспортеров», — сказал Пашинян, добавив, что они также договорились с партнерами из ЕС о реализации совместных программ поддержки для частного сектора.
«Я хочу, чтобы мы оценили это событие, потому что это очень важный и знаковый момент, поскольку рынок ЕС с 450 миллионами потребителей является рынком высокого ценового сегмента, но также и рынком высоких стандартов. Мы хотим иметь доступ к мировому рынку. В конце концов, это хорошая возможность реализовать стандарты питания, которые у нас есть на бумаге, также и в реальной жизни. Я имею в виду, что ЕС принял решения, и в это время будут работать институты ЕС, но мы также должны работать с частным сектором, информируя их о том, как работают механизмы», — сказал глава государства.
Премьер подчеркнул, что на политическом уровне проблема экспорта решена, остается решить её на практическом уровне.