Այսօր տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը։ Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցին և նշել. «Այցը շատ կարևոր իրադարձությանն էր նվիրված, որովհետև ԵՄ հանձնաժողովը որոշում է կայացրել հայաստանյան մի շարք ապրանքների նկատմամբ ինքնավար առևտրային միջոցներ կիրառելու մասին։ Սա նշանակում է, որ որոշակի ապրանքախմբեր ԵՄ կարտահանվեն և կներկրվեն առանց մաքսատուրքի, այսինքն՝ ազատ առևտրի ռեժիմով»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախագահ ֆոն դեր Լայենի հայտարարությունների համաձայն՝ այս որոշումը կվերաբերի ընդհանուր առմամբ Հայաստանից պոտենցիալ արտահանումների շուրջ 80 տոկոսին, գյուղատնտեսական նշանակության ապրանքների 99 տոկոսին, գյուղատնտեսական արտադրանքի՝ պտուղ-բանջարեղենի 99 տոկոսին և ալկոհոլային ու ոչ ալկոհոլային խմիչքների շուրջ 90 տոկոսին։ Վարչապետն արձանագրել է, որ մինչև որոշման ամբողջական ուժի մեջ մտնելը որոշակի ժամանակ կպահանջի, որովհետև անդամ երկրներն այս ընթացքում պետք է որոշումներ կայացնեն, և Եվրոպական խորհրդարանը պետք է համապատասխան բանաձև ընդունի։
«Բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք այսօր էլ ունենք որոշում, որով արտահանման աջակցություն ենք ցուցաբերում մաքսավճարների հարցում․ նկատի ունեմ՝ իրական կյանքում այսօր էլ մենք մեր կողմից ենք այդ հնարավորությունը ստեղծել։ Իհարկե, այս որոշմամբ այն ավելի է ընդլայնվում։ Այս որոշումն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է, որպեսզի այն պոտենցիալ հնարավորություններից, որոնք բացվում են, մենք կարողանանք օգտվել, որովհետև մեր մասնավոր հատվածը և բիզնեսը պետք է սովորեն, թե ինչպես օգտվել այդ մեխանիզմներից։ Մենք պետք է արձանագրենք, որ սա մեր արտահանողների մի զգալի, եթե ոչ մեծ մասի համար բոլորովին նոր ուղղություն է»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պայմանավորվել են նաև ԵՄ գործընկերների հետ մասնավոր հատվածի համար աջակցման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հարցում։
«Ես ուզում եմ, որ մենք գնահատենք այս իրադարձությունը, որովհետև սա շատ էական և շրջադարձային պահ է, որովհետև ԵՄ 450 միլիոնանոց շուկան, որը բարձր գնային սեգմենտի շուկա է, բայց նաև բարձր ստանդարտների շուկա է։ Մենք ուզում ենք, որ համաշխարհային շուկային հասանելիություն ունենանք։ Ի վերջո, լավ առիթ է, որ սննդի ստանդարտները, որոնք ունենք թղթի վրա, նաև իրական կյանքում իրականացնենք։ Նկատի ունեմ՝ ԵՄ-ն որոշումները կայացրել է, և այս ընթացքում աշխատելու են ԵՄ ինստիտուտները, բայց մենք էլ պետք է աշխատենք մասնավոր հատվածի հետ՝ նրանց իրազեկելով, թե ինչպես են մեխանիզմները աշխատում»,-ասել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետն ընդգծել է՝ քաղաքական մակարդակում արտահանման խնդիրը լուծված է, մնում է, որ պրակտիկ մակարդակում այն լուծել։

“The export issue is resolved at the political level”
Today, the government held its regular meeting. Before discussing the agenda items, Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the visit of European Commission President Ursula von der Leyen and stated, “The visit was dedicated to a very important event, as the EU Commission has decided to apply autonomous trade measures to a number of Armenian products. This means that certain groups of products will be exported to the EU and imported without customs duties, i.e., in a free trade regime.”
Pashinyan noted that according to the statements of President von der Leyen, this decision will relate to approximately 80% of potential exports from Armenia, 99% of agricultural products, 99% of fruits and vegetables, and around 90% of alcoholic and non-alcoholic beverages. The Prime Minister acknowledged that it will take some time before the decision fully comes into effect, as member countries must make decisions during this period, and the European Parliament must adopt a corresponding resolution.
“But I want to remind you that we already have a decision in place that provides export support regarding customs duties; this means that in real life we have already created this opportunity. Of course, this decision expands it further. This decision is necessary but not sufficient for us to take advantage of the potential opportunities that are opening up, because our private sector and businesses need to learn how to utilize these mechanisms. We must note that this is a completely new direction for a significant if not large part of our exporters,” Pashinyan said, adding that they have also agreed with EU partners to implement joint support programs for the private sector.
“I want us to evaluate this event because it is a very significant and pivotal moment, as the EU market of 450 million is a market of high price segments but also a market of high standards. We want to have access to the global market. Ultimately, this is a good opportunity to implement the food standards that we have on paper in real life. I mean, the EU has made decisions, and during this time, the EU institutions will work, but we also need to work with the private sector to inform them how these mechanisms work,” the head of state said.
The Prime Minister emphasized that the export issue is resolved at the political level, and it remains to be solved at the practical level.