Լուրեր | 2026/07/02 13:01
• Հունիսի աշխատանքային զեկույցը սպասվածից թույլ է եղել, չաշխատող աշխատատեղերը ավելացել են 57,000, մինչդեռ Dow Jones-ի կանխատեսումը 115,000 էր։ Բորսայի ֆյուչերսները ուժեղանում են, և 2-ամյա Treasury-ի եկամտաբերությունը նվազում է։ Մարկետը սա ընդունում է որպես նշան, որ կենտրոնական բանկը մոտ ապագայում այնքան ագրեսիվ չի լինի։ Այնուամենայնիվ, նավթը շարունակում է նվազել, ինչը մեղմացնում է ինֆլյացիոն ճնշումները։ (Բորսան փակ կլինի վաղը՝ Հուլիսի 4-ի կապակցությամբ, որը այս տարի շաբաթ օրն է։)
• OpenAI-ն քննարկել է ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնետոմս տալու գաղափարը, ըստ Financial Times-ի։ CEO Սեմ Ալթմանի կարծիքով, սա կօգնի հանրությանը AI-ի աճից օգտվել։
• Palantir-ը DA Davidson-ի կողմից բարելավվել է «գնել» կարգավիճակի, և նրա գինը նախատեսվում է 175 դոլար՝ մոտ 40% աճի հնարավորությամբ։
• Nvidia-ն նոր բիզնես մոդել է ներկայացնում արագ աճող AI ստարտափների համար՝ առաջարկելով արագ մուտք դեպի հաշվարկային ուժ՝ ապագա եկամուտի մի մասը փոխարեն։
• Meta-ն նվազում է մի քանի դոլարով, քանի որ շուկան քննարկում է, որ այն ծրագրում է ամպային բիզնես՝ AI հաշվարկային ուժ վաճառելու համար։
• BMO Capital-ը Honeywell Aerospace-ին «գնել» կարգավիճակ է տվել և 276 դոլարի գին է նախատեսում, ինչը մոտ 21% աճի հնարավորություն է։
• Goldman Sachs-ը սիրում է ավիաընկերությունները, քանի որ վառելիքի գները նվազում են, բարձրացնելով Delta Air Lines-ի և United Airlines-ի գները։
• DuPont-ի գինը բարձրացվել է 170 դոլարից 168 դոլարի։
• Bank of America-ն General Mills-ի գինը բարձրացրել է 39 դոլարից 36 դոլարի, սակայն պահել է «պահպանել» կարգավիճակը։

10 вещей, на которые стоит обратить внимание в четверг, 2 июля
- Отчет по рабочим местам за июнь оказался слабее ожидаемого, число новых рабочих мест увеличилось на 57 000, в то время как консенсус Dow Jones составлял 115 000. Фьючерсы на акции укрепляются, а доходность 2-летних казначейских облигаций, чувствительных к ФРС, падает. Рынок воспринимает это как признак того, что центральный банк не будет столь агрессивным в ближайшее время. Цены на нефть продолжают падать, что также снижает инфляционное давление.
- OpenAI рассматривает возможность предоставления правительству США 5% акций компании, сообщает Financial Times. По словам CEO Сэма Альтмана, это позволит общественности участвовать в росте AI.
- Palantir был повышен до уровня «покупать» от «удерживать» в DA Davidson с целевой ценой 175 долларов, что предполагает почти 40% роста акций.
- Nvidia вводит новую бизнес-модель для быстрорастущих AI-стартапов, предлагая быстрый доступ к вычислительной мощности в обмен на долю в будущем доходе.
- Meta падает на несколько долларов на фоне новостей о планах запустить облачный бизнес для продажи вычислительной мощности AI.
- BMO Capital начал покрытие Honeywell Aerospace с рекомендацией «покупать» и целевой ценой 276 долларов, что предполагает примерно 21% роста.
- Goldman Sachs любит авиакомпании, так как цены на топливо снижаются, повышая целевые цены на акции Delta Air Lines и United Airlines.
- Целевая цена DuPont была повышена до 170 долларов с 168 долларов.
- Bank of America повысил целевую цену для General Mills до 39 долларов с 36 долларов, но оставил акцию на уровне «удерживать».