Իրանը կտրուկ ավելացրել է հում նավթի արտահանումը այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն 60-օրյա բանակցային գործընթացի շրջանակում ժամանակավորապես մեղմացրել է պատժամիջոցները և դադարեցրել ծովային շրջափակումը։ Այս մասին հայտնում է OilPrice.com-ը։
Հոդվածի համաձայն՝ հունիսի կեսերից Թեհրանը արտահանել է ավելի քան 40–50 մլն բարել նավթ՝ օգտվելով գների աճից, զեղչերի կրճատումից և արտահանման հիմնական երթուղիների վերականգնված հասանելիությունից։ 2026 թվականի հունիսին Իրանի նավթի արտահանումը կազմել է օրական 1.66 մլն բարել, գրում է OilPrice.com-ը։
«Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո իրանական նավթի մատակարարումների ծավալն աճել է ընդամենը 16%-ով, քանի որ նույնիսկ շրջափակման ընթացքում Իրանը շարունակում էր մնալ խոշորագույն մատակարարներից մեկը։ Բացի այդ, նավթի զգալի պաշարներ արդեն գտնվում էին Չաբահար նավահանգստում (Հորմուզի նեղուցից դուրս) և պատրաստ էին առաքման՝ ԱՄՆ-ի ծովային շրջափակման վերացումից անմիջապես հետո», — նշել է Vortexa-ի ծովային ռիսկերի և վերլուծության տնօրեն Քլեր Յունգմանը։
Vortexa-ի գնահատմամբ՝ Իրանի արտահանման վերականգնումը շարունակում է իրականացվել հիմնականում արդեն ձևավորված մատակարարման ուղիներով, որոնք կապված են պատժամիջոցների շրջանցման սխեմաների հետ, ինչպես նաև ոչ թափանցիկ ծովային փոխադրումների մեթոդներով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես մեղմացրել է իրանական նավթի վաճառքի սահմանափակումները։
OilPrice.com-ի փոխանցմամբ՝ իրանական նավթի հիմնական գնորդը շարունակում է մնալ Չինաստանը։ Հոդվածում նշվում է, որ մյուս հավանական ներմուծողները չեն շտապում գործարքներ կնքել 60-օրյա ժամանակահատվածում՝ մտավախություն ունենալով, որ բանակցությունները կարող են տապալվել, և սահմանափակումների մեղմացումը նախատեսվածից շուտ ավարտվել։ Այդ պատճառով արտահանման ներկայիս կտրուկ աճը կարող է կարճաժամկետ լինել։
Պորտալի տվյալներով՝ իրանական նավթի գինը ներկայումս մոտ 20%-ով բարձր է, քան փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից առաջ։

Iran has sharply increased its crude oil exports after the US temporarily eased sanctions and lifted the maritime blockade as part of a 60-day negotiation process. This is reported by OilPrice.com.
According to the article, since mid-June, Tehran has exported over 40–50 million barrels of oil, taking advantage of rising prices, reduced discounts, and restored access to key export routes. In June 2026, Iran's oil exports reached 1.66 million barrels per day, according to OilPrice.com.
“Since the signing of the memorandum of understanding, the volume of Iranian oil supplies has increased by only 16%, as Iran continued to be one of the largest suppliers even during the blockade. Additionally, significant oil reserves were already at the Chabahar port (outside the Strait of Hormuz) and ready for shipment immediately after the lifting of the US maritime blockade,” noted Claire Youngman, director of maritime risk and analysis at Vortexa.
According to Vortexa, the recovery of Iran's exports continues mainly through already established supply routes associated with sanctions evasion schemes, as well as opaque maritime transport methods, despite the fact that the US has temporarily eased restrictions on Iranian oil sales.
According to OilPrice.com, China's main buyer of Iranian oil remains unchanged. The article notes that other potential importers are hesitant to finalize deals during the 60-day period due to concerns that negotiations may fail and the easing of restrictions may end sooner than expected. Therefore, the current sharp increase in exports may be short-lived.
According to the portal, the price of Iranian oil is currently about 20% higher than before the signing of the memorandum of understanding.