Իրանը կտրուկ ավելացրել է հում նավթի արտահանումը այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն 60-օրյա բանակցային գործընթացի շրջանակում ժամանակավորապես մեղմացրել է պատժամիջոցները և դադարեցրել ծովային շրջափակումը։ Այս մասին հայտնում է OilPrice.com-ը։
Հոդվածի համաձայն՝ հունիսի կեսերից Թեհրանը արտահանել է ավելի քան 40–50 մլն բարել նավթ՝ օգտվելով գների աճից, զեղչերի կրճատումից և արտահանման հիմնական երթուղիների վերականգնված հասանելիությունից։ 2026 թվականի հունիսին Իրանի նավթի արտահանումը կազմել է օրական 1.66 մլն բարել, գրում է OilPrice.com-ը։
«Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո իրանական նավթի մատակարարումների ծավալն աճել է ընդամենը 16%-ով, քանի որ նույնիսկ շրջափակման ընթացքում Իրանը շարունակում էր մնալ խոշորագույն մատակարարներից մեկը։ Բացի այդ, նավթի զգալի պաշարներ արդեն գտնվում էին Չաբահար նավահանգստում (Հորմուզի նեղուցից դուրս) և պատրաստ էին առաքման՝ ԱՄՆ-ի ծովային շրջափակման վերացումից անմիջապես հետո», — նշել է Vortexa-ի ծովային ռիսկերի և վերլուծության տնօրեն Քլեր Յունգմանը։
Vortexa-ի գնահատմամբ՝ Իրանի արտահանման վերականգնումը շարունակում է իրականացվել հիմնականում արդեն ձևավորված մատակարարման ուղիներով, որոնք կապված են պատժամիջոցների շրջանցման սխեմաների հետ, ինչպես նաև ոչ թափանցիկ ծովային փոխադրումների մեթոդներով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես մեղմացրել է իրանական նավթի վաճառքի սահմանափակումները։
OilPrice.com-ի փոխանցմամբ՝ իրանական նավթի հիմնական գնորդը շարունակում է մնալ Չինաստանը։ Հոդվածում նշվում է, որ մյուս հավանական ներմուծողները չեն շտապում գործարքներ կնքել 60-օրյա ժամանակահատվածում՝ մտավախություն ունենալով, որ բանակցությունները կարող են տապալվել, և սահմանափակումների մեղմացումը նախատեսվածից շուտ ավարտվել։ Այդ պատճառով արտահանման ներկայիս կտրուկ աճը կարող է կարճաժամկետ լինել։
Պորտալի տվյալներով՝ իրանական նավթի գինը ներկայումս մոտ 20%-ով բարձր է, քան փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից առաջ։

Иран спешит экспортировать как можно больше нефти
Иран резко увеличил экспорт сырой нефти после того, как США временно смягчили санкции и прекратили морскую блокаду в рамках 60-дневного переговорного процесса. Об этом сообщает OilPrice.com.
Согласно статье, с середины июня Тегеран экспортировал более 40-50 миллионов баррелей нефти, воспользовавшись ростом цен, сокращением скидок и восстановленной доступностью основных экспортных маршрутов. В июне 2026 года экспорт нефти Ирана составил 1,66 миллиона баррелей в день, пишет OilPrice.com.
«После подписания меморандума о взаимопонимании объем поставок иранской нефти увеличился всего на 16%, поскольку даже во время блокады Иран продолжал оставаться одним из крупнейших поставщиков. Кроме того, значительные запасы нефти уже находились в порту Чабахар (вне Ормузского пролива) и были готовы к отгрузке сразу после снятия морской блокады США», — отметила директор по морским рискам и аналитике Vortexa Клэр Юнгман.
По оценкам Vortexa, восстановление экспорта Ирана продолжается в основном по уже установленным маршрутам поставок, связанным со схемами обхода санкций, а также непрозрачными методами морских перевозок, несмотря на то что США временно смягчили ограничения на продажу иранской нефти.
По данным OilPrice.com, основным покупателем иранской нефти по-прежнему остается Китай. В статье отмечается, что другие потенциальные импортеры не спешат заключать сделки в течение 60-дневного периода, опасаясь, что переговоры могут провалиться, и смягчение ограничений может закончиться раньше, чем ожидалось. Поэтому нынешний резкий рост экспорта может быть краткосрочным.
По данным портала, цена иранской нефти в настоящее время примерно на 20% выше, чем до подписания меморандума о взаимопонимании.