Ինքնակամ կառույցների օրինականացման իրավակարգավորումները կընդլայնվեն
Քաղաքացիական օրենսգրքում 2021 թվականին կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ սահմանվել էր որոշակի ժամկետ՝ մինչև օրենքի փոփոխությունը կառուցված ինքնակամ կառույցների համար հաշվառվելու և օրինականացման դիմելու համար: Նույն ժամանակահատվածում օրենսդիրը սահմանել էր նաև, որ բոլոր այն ինքնակամ կառույցները, որոնք կկառուցվեն օրենքի փոփոխությունից հետո, այլևս օրինականացման ենթակա չեն լինի:
Գործնականում ի հայտ եկած այդպիսի բազում խնդիրների լուծման ու ինքնակամ կառույցների օրինականացման համար արդեն իսկ գործող իրավակարգավորումները կընդլայնվեն՝ միաժամանակ ավելի խիստ պահանջներ սահմանելով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նանե Ղազարյանը՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Զեկուցողի խոսքով օրենքի ընդունումից հետո կառուցված ինքնակամ առանձին կառույցների նկատմամբ գործող օրենսդրությամբ օրինականացման հնարավորության բացակայությունը ոչ բոլոր դեպքերում է բխում հանրային շահից: Մասնավորապես, առկա են դեպքեր, երբ նման կառույցների քանդումը կարող է հանգեցնել արդեն իսկ ստեղծված տնտեսական և սոցիալական արժեքի կորստի, մինչդեռ դրանց օրինականացումը՝ համապատասխան պահանջների պահպանման պայմաններում, կնպաստի գույքի իրավական կարգավիճակի հստակեցմանը, տնտեսական շրջանառության ընդլայնմանը, հարկային և տեղական բյուջեների եկամուտների ավելացմանը, ինչպես նաև անշարժ գույքի հաշվառման համակարգի ամբողջականության ապահովմանը:
«Կսահմանվի ինքնակամ կառույցներն օրինականացնելու համար վերջնաժամկետ՝ մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 30-ը: Միաժամանակ կսահմանվեն Կառավարության հաստատած օրինականացման ենթակա ինքնակամ շինությունների ցանկում ընդգրկման և հետագա օրինականացման համար անհրաժեշտ պայմանները, այդ թվում՝ համապատասխան լիցենզիա և ներդիր ունեցող անձի կամ կազմակերպության կողմից տրված դրական եզրակացության առկայությունը, իրավասու մարմնի կողմից նախնական գնահատման իրականացումը, ինչպես նաև օրինականացման համար սահմանված տեղական տուրքի վճարումը»,- հայտնել է զեկուցողը:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել նաև ինքնակամ կառույցների օրինականացման համար տեղական տուրքերի նոր տեսակներ: Ըստ նախագծի՝ Երևանում և մայրաքաղաքին հարակից համայնքներում ինքնակամ կառույցի օրինականացման դեպքում կգանձվի օրենքով սահմանված փաստաթղթերի ձևակերպման համար նախատեսված վճարի եռապատիկը, ինչպես նաև 100 մլն դրամի չափով միանվագ տեղական տուրք: Մարզերում և Երևանին ոչ հարակից համայնքներում նույն տուրքի չափը կկազմի 50 մլն դրամ:
Պատգամավորների հարցերը վերաբերել են տուրքերի չափերի հիմնավորմանը, նախագծում կադաստրային արժեքների գործոնը հաշվի առնելուն, ոչ իրավական ճանապարհով կառուցված շինությունների քանակին ու դրանց հաշվառման հնարավորություններին: Զեկուցողը հարցերին տվել է մանրամասն պատասխաններ՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ պետությունը չի խրախուսում ինքնակամ շինությունների կառուցումը, ինչի մասին է վկայում նաև տվյալ իրավակարգավորման շրջանակում տեղական տուրքերի առավել բարձր չափերի սահմանումը:
Նախագծերի փաթեթի հարակից զեկույցը ներկայացրել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանը:

Расширение правового регулирования легализации самовольных построек
Согласно изменениям, внесенным в Гражданский кодекс в 2021 году, был установлен определенный срок для регистрации и подачи заявлений на легализацию самовольных построек, возведенных до изменения закона. В тот же период законодатель также установил, что все самовольные постройки, которые будут возведены после изменения закона, больше не подлежат легализации.
Существующие правовые нормы будут расширены для решения множества возникающих проблем и легализации самовольных построек, одновременно устанавливая более строгие требования:
По информации «Арменпресс», об этом заявила заместитель председателя Комитета кадастра РА Нане Газарян на внеочередном заседании постоянной комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам, представляя на первом чтении пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О гражданском кодексе Республики Армения» и сопутствующие законопроекты.
По словам докладчика, отсутствие возможности легализации самовольных отдельных построек в действующем законодательстве после принятия закона не всегда связано с общественными интересами. В частности, существуют случаи, когда снос таких построек может привести к утрате уже созданной экономической и социальной ценности, в то время как легализация при соблюдении соответствующих требований будет способствовать уточнению правового статуса имущества, расширению экономического оборота, увеличению доходов налоговых и местных бюджетов, а также обеспечению целостности системы регистрации недвижимости.
«Будет установлен срок для легализации самовольных построек до 30 декабря 2027 года. Одновременно будут установлены условия для включения в перечень самовольных строений, подлежащих легализации, утвержденный Правительством, и дальнейшей легализации, включая наличие соответствующей лицензии и положительного заключения лица или организации, имеющей вложение, проведение предварительной оценки уполномоченным органом, а также уплату местного сбора, установленного для легализации», - сообщила докладчик.
Законопроект также предлагает установить новые виды местных сборов для легализации самовольных построек. Согласно проекту, в Ереване и прилегающих к столице общинах при легализации самовольной постройки будет взиматься тройная плата за оформление документов, установленную законом, а также единовременный местный сбор в размере 100 миллионов драмов. В регионах и общинах, не прилегающих к Еревану, размер этого сбора составит 50 миллионов драмов.
Вопросы депутатов касались обоснования размеров сборов, учета кадастровых цен в проекте, количества построек, возведенных незаконным путем, и возможностей их регистрации. Докладчик ответила на вопросы подробно, подчеркнув, что государство не поощряет строительство самовольных построек, что также подтверждается установлением более высоких размеров местных сборов в рамках данного правового регулирования.
Сопутствующий отчет по пакетам законопроектов представила председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Арусяк Джулхакян.