Ինչպե՞ս է մրցակցությունն ազդում բիզնեսի վրա
Ակբա Բիզնես ակումբում գործարարների քննարկման առանցքում այս անգամ շուկայական մրցակցությունն էր՝ Հարվարդի բիզնես դպրոցի պրոֆեսոր Մայքլ Փորթերի մրցակցային հինգ ուժերի մոդելի տեսանկյունից։ Հանդիպման խոսնակը Rearrange փոդքասթի հիմնադիր Նարեկ Ամիրխանյանն էր։
Հանդիպմանը գործարարները տարբեր օրինակների միջոցով հնարավորություն ստացան վերլուծել, թե ինչպես է մրցակցության ինտենսիվությունն ազդում բիզնեսի շահութաբերության վրա՝ համադրելով ԱՄՆ փորձն ու Հայաստանի շուկան։
«Ակբա Բիզնես ակումբը հարթակ է, որտեղ մեր ակումբի անդամները հնարավորություն են ստանում նոր կապեր հաստատել, ներկայացնել իրենց փորձը, ինչպես նաև ստացված փորձից ու գիտելիքներից ելնելով՝ փոխել իրենց բիզնես գործընթացները։ Ակումբի միջոցառումները կազմակերպելիս մեր հիմնական նպատակն է առաջարկել այնպիսի թեմաներ, որոնք ոչ միայն կարող են էական հետաքրքրություն առաջացնել մեր գործընկերների շրջանում, այլև մոտիվացնել, որպեսզի նրանք ստացված գիտելիքների միջոցով էլ ավելի զարգացնեն իրենց բիզնեսն ու բարելավեն արդյունավետությունը»,- նշում է Ակբա բանկի ՓՄՁ և կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Հակոբ Հակոբյանը։
«Նման հանդիպումները հետաքրքիր են ու կարևոր, քանի որ այստեղ գտնվող մարդիկ ունեն տարբեր բիզնեսներ և քննարկումները կայանում են իրական օրինակների շուրջ։ Ակբա Բիզնես ակումբն իսկապես յուրահատուկ հարթակ է և կարևոր է գործարարների համար, որտեղ միշտ հնարավոր է սովորել»,-նշում է Rearrange փոդքասթի հիմնադիր Նարեկ Ամիրխանյանը։
Ակբան առաջինն է բանկային համակարգում, որը ձեռներեցության զարգացման և նոր գործարար մշակույթ ձևավորելու համար հիմնել է բիզնես ակումբ՝ գործարարների համար դառնալով կարևոր հարթակ փորձի փոխանակման և բիզնես թեմաների քննարկման համար։
«Ակբա Բիզնես Փարթնր» ենթաբրենդի ներքո ՓՄՁ ղեկավարներին հնարավորություն է տրվում ձեռք բերել նոր գիտելիքներ և կառավարման համար անհրաժեշտ գործիքներ, հաստատել նոր գործարար կապեր, ինչպես նաև դառնալ բիզնես համայնքի անդամ։
«Ակբա Բիզնես Փարթնր» ենթաբրենդի շրջանակում ՓՄՁ ղեկավարները կարող են:
• մասնակցել անվճար բիզնես դասընթացների
• դառնալ Ակբա Բիզնես ակումբի անդամ,
• օգտվել sme.acba.am օնլայն բիզնես հարթակի հնարավորություններից,
• առավել ճանաչելի դարձնել սեփական արտադրանքը՝ մասնակցելով «Արտադրված է մեր գործընկերների կողմից» նախագծին։

How Does Competition Affect Business
At the ACBA Business Club, the focus of the discussion was on market competition from the perspective of Harvard Business School professor Michael Porter's five forces model. The speaker at the meeting was Narek Amirkhanyan, the founder of the Rearrange podcast.
During the meeting, business leaders had the opportunity to analyze how the intensity of competition affects business profitability, comparing the experience of the USA with the Armenian market.
“The ACBA Business Club is a platform where our members have the opportunity to establish new connections, share their experiences, and modify their business processes based on the knowledge and experience they gain. Our main goal when organizing club events is to offer topics that not only generate significant interest among our partners but also motivate them to further develop their businesses and improve efficiency based on the knowledge acquired,” said Hakob Hakobyan, Director of SME and Corporate Business at ACBA Bank.
“Such meetings are interesting and important because the people present have different businesses, and the discussions revolve around real examples. The ACBA Business Club is truly a unique platform and is essential for businesspeople, where it is always possible to learn,” noted Narek Amirkhanyan, founder of the Rearrange podcast.
ACBA is the first in the banking system to establish a business club aimed at developing entrepreneurship and shaping a new business culture, becoming an important platform for exchanging experiences and discussing business topics.
Under the sub-brand “ACBA Business Partner,” SME leaders are given the opportunity to acquire new knowledge and management tools, establish new business connections, and become part of the business community.
Within the framework of the “ACBA Business Partner” sub-brand, SME leaders can:
• participate in free business courses
• become members of the ACBA Business Club,
• utilize the opportunities of the online business platform sme.acba.am,
• enhance the visibility of their products by participating in the project “Produced by our partners.”