Ինչպե՞ս է մրցակցությունն ազդում բիզնեսի վրա
Ակբա Բիզնես ակումբում գործարարների քննարկման առանցքում այս անգամ շուկայական մրցակցությունն էր՝ Հարվարդի բիզնես դպրոցի պրոֆեսոր Մայքլ Փորթերի մրցակցային հինգ ուժերի մոդելի տեսանկյունից։ Հանդիպման խոսնակը Rearrange փոդքասթի հիմնադիր Նարեկ Ամիրխանյանն էր։
Հանդիպմանը գործարարները տարբեր օրինակների միջոցով հնարավորություն ստացան վերլուծել, թե ինչպես է մրցակցության ինտենսիվությունն ազդում բիզնեսի շահութաբերության վրա՝ համադրելով ԱՄՆ փորձն ու Հայաստանի շուկան։
«Ակբա Բիզնես ակումբը հարթակ է, որտեղ մեր ակումբի անդամները հնարավորություն են ստանում նոր կապեր հաստատել, ներկայացնել իրենց փորձը, ինչպես նաև ստացված փորձից ու գիտելիքներից ելնելով՝ փոխել իրենց բիզնես գործընթացները։ Ակումբի միջոցառումները կազմակերպելիս մեր հիմնական նպատակն է առաջարկել այնպիսի թեմաներ, որոնք ոչ միայն կարող են էական հետաքրքրություն առաջացնել մեր գործընկերների շրջանում, այլև մոտիվացնել, որպեսզի նրանք ստացված գիտելիքների միջոցով էլ ավելի զարգացնեն իրենց բիզնեսն ու բարելավեն արդյունավետությունը»,- նշում է Ակբա բանկի ՓՄՁ և կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Հակոբ Հակոբյանը։
«Նման հանդիպումները հետաքրքիր են ու կարևոր, քանի որ այստեղ գտնվող մարդիկ ունեն տարբեր բիզնեսներ և քննարկումները կայանում են իրական օրինակների շուրջ։ Ակբա Բիզնես ակումբն իսկապես յուրահատուկ հարթակ է և կարևոր է գործարարների համար, որտեղ միշտ հնարավոր է սովորել»,-նշում է Rearrange փոդքասթի հիմնադիր Նարեկ Ամիրխանյանը։
Ակբան առաջինն է բանկային համակարգում, որը ձեռներեցության զարգացման և նոր գործարար մշակույթ ձևավորելու համար հիմնել է բիզնես ակումբ՝ գործարարների համար դառնալով կարևոր հարթակ փորձի փոխանակման և բիզնես թեմաների քննարկման համար։
«Ակբա Բիզնես Փարթնր» ենթաբրենդի ներքո ՓՄՁ ղեկավարներին հնարավորություն է տրվում ձեռք բերել նոր գիտելիքներ և կառավարման համար անհրաժեշտ գործիքներ, հաստատել նոր գործարար կապեր, ինչպես նաև դառնալ բիզնես համայնքի անդամ։
«Ակբա Բիզնես Փարթնր» ենթաբրենդի շրջանակում ՓՄՁ ղեկավարները կարող են:
• մասնակցել անվճար բիզնես դասընթացների
• դառնալ Ակբա Բիզնես ակումբի անդամ,
• օգտվել sme.acba.am օնլայն բիզնես հարթակի հնարավորություններից,
• առավել ճանաչելի դարձնել սեփական արտադրանքը՝ մասնակցելով «Արտադրված է մեր գործընկերների կողմից» նախագծին։

Как конкуренция влияет на бизнес
В этот раз в ACBA Business Club обсуждалась рыночная конкуренция с точки зрения модели пяти сил конкуренции профессора Гарвардской бизнес-школы Майкла Портера. Спикером встречи стал основатель подкаста Rearrange Нarek Amirkhanyan.
На встрече бизнесмены получили возможность проанализировать, как интенсивность конкуренции влияет на прибыльность бизнеса, сопоставляя опыт США и рынок Армении.
«ACBA Business Club — это платформа, где наши члены клуба получают возможность устанавливать новые связи, представлять свой опыт, а также изменять свои бизнес-процессы на основе полученного опыта и знаний. Основная цель организации мероприятий клуба — предложить такие темы, которые не только могут вызвать значительный интерес у наших партнеров, но и мотивировать их развивать свой бизнес и повышать эффективность на основе полученных знаний», — отмечает директор МСБ и корпоративного бизнеса ACBA Bank Hakob Hakobyan.
«Такие встречи интересны и важны, потому что люди здесь имеют разные бизнесы, и обсуждения ведутся вокруг реальных примеров. ACBA Business Club действительно уникальная платформа и важна для бизнесменов, где всегда есть возможность учиться», — подчеркивает основатель подкаста Rearrange Нarek Amirkhanyan.
ACBA — первая организация в банковской системе, которая создала бизнес-клуб для развития предпринимательства и формирования новой бизнес-культуры, став важной платформой для обмена опытом и обсуждения бизнес-тем.
В рамках суббренда «ACBA Business Partner» руководители МСБ получают возможность приобретать новые знания и инструменты, необходимые для управления, устанавливать новые бизнес-связи, а также становиться членами бизнес-сообщества.