IDBank-ը ներկայացրել է իր ֆինտեխ էկոհամակարգը Mantashyants Global Business Forum 2026-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 июля. /АРКА/. Ինչպես ժամանակակից ֆինտեխ լուծումները փոխում են սպառողական վարքագիծը, ընդլայնում բիզնեսի ֆինանսական հնարավորությունները և նպաստում տնտեսության ակտիվացմանը: Այս թեման «Երբ ֆինանսական տեխնոլոգիաները դառնում են վաճառքների շարժիչ» Mantashyants Global Business Forum 2026-ում ներկայացրեց IDBank-ի կոմերցիոն գործընկերների վարչության ղեկավար Գրիգոր Յոլյանը: Այս մասին հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Յոլյանը նշեց, որ հաջողությունը վաճառքներում կախված է ոչ միայն ապրանքի կամ ծառայության որակից, այլև դրանց հասանելիությունից, իսկ տեխնոլոգիաները ամենաուժեղ գործիքն են այդ հասանելիությունը ապահովելու համար:
Նա ներկայացրեց Idram&IDBank էկոհամակարգը, նշելով, որ QR վճարումների ներդրման շնորհիվ միավորվել են ավելի քան 1 միլիոն օգտվողներ և մոտ 30 հազար վաճառքի կետեր, կապելով սպառողներին և բիզնեսը:
Նա նաև ներկայացրեց Rocket Line ծառայությունը, որը հաջող օրինակ է «Buy now, pay later» մոդելի համար հայկական շուկայում: Այսօր ծառայության շրջանակներում օրական ձևակերպվում է մոտ 12,500 պայմանագիր, իսկ այն օգտագործում է շուրջ 7,000 եզակի հաճախորդ:
Rocket Line-ի հաջողությունից հետո նման մոտեցումը կիրառվել է նաև բիզնեսի համար՝ ստեղծելով IDDistributor հարթակը, որը թույլ է տալիս փոքր և միջին ձեռնարկություններին վճարումներ կատարել մատակարարման պահին՝ ինչպես իրենց միջոցներով, այնպես էլ Rocket Distributor վարկային սահմանաչափով, ապահովելով շրջանառու միջոցների հասանելիություն և խթանելով վաճառքները:
IDDistributor-ը նաև նպաստում է կանխիկ շրջանառության կրճատմանը, բիզնես գործընթացների թվայնացմանը և ֆինանսական ներառականության բարձրացմանը, հատկապես մարզերում:
«Ֆինանսական տեխնոլոգիաները ստեղծում են վաճառքներ այնտեղ, որտեղ նախկինում սահմանափակումներ էին: Նրանք միավորում են մարդկանց, բիզնեսը և ֆինանսական հնարավորությունները մեկ հարթակում: Երբ այս կապը ստեղծվում է, աճում են ոչ միայն վճարումների ծավալները, այլև ընդհանուր տնտեսական ակտիվությունը», - նշեց Գրիգոր Յոլյանը:
Idram և IDBank-ն շարունակելու են իրականացնել իրենց ռազմավարությունը, որը նպատակ ունի զարգացնել առանց կանխիկ տնտեսությունը, թվայնացնել բիզնես գործընթացները և բարձրացնել ֆինանսական ներառականությունը Հայաստանում:

ЕРЕВАН, 1 июля. /АРКА/. Как современные финтех-решения меняют потребительское поведение, расширяют финансовые возможности бизнеса и способствуют активизации экономики? Тему «Когда финансовые технологии становятся двигателем продаж» на Mantashyants Global Business Forum 2026 представил руководитель управления по работе с коммерческими партнерами IDBank-а Григорий Йолян. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Ключевая идея выступления заключалась в том, что успех в продажах на современном рынке зависит не только от качества товара или услуги, но и от их доступности, а самым мощным инструментом обеспечения этой доступности являются технологии.
Презентуя экосистему Idram&IDBank, Йолян отметил, что благодаря внедрению QR-платежей в единой цифровой среде объединились более 1 миллиона пользователей и около 30 тысяч точек продаж, связав потребителей и бизнес.
В ходе выступления также был представлен сервис Rocket Line, ставший успешным примером модели «Buy now, pay later» на армянском рынке. Сегодня в рамках сервиса ежедневно оформляется около 12 500 договоров, а каждый день им пользуются порядка 7 000 уникальных клиентов.
После успеха Rocket Line аналогичный подход был применен и для бизнеса — так была создана платформа IDDistributor. Она позволяет малым и средним предприятиям осуществлять платежи в момент поставки как за счет собственных средств, так и с помощью кредитного лимита Rocket Distributor, обеспечивая доступ к оборотным средствам и стимулируя продажи. В то же время IDDistributor способствует сокращению наличного оборота, цифровизации бизнес-процессов и повышению финансовой инклюзивности, особенно в регионах.
«Финансовые технологии создают продажи там, где раньше существовали ограничения. Они объединяют людей, бизнес и финансовые возможности на одной платформе. А когда эта связь возникает, растут не только объемы платежей, но и общая экономическая активность», — отметил Григори Йолян.
Idram и IDBank продолжают реализовывать свою стратегию, направленную на развитие безналичной экономики, цифровизацию бизнес-процессов и повышение финансовой инклюзивности в Армении.