Հորմուզի ճգնաժամը, որը հանգեցրել է էներգիայի ճգնաժամի Հարավ-Ասիայում, արագացրել է արևային էներգիայի անցումը տարածաշրջանում: Ֆիլիպինները դարձել է Չինաստանի երկրորդ խոշոր արևային արտահանման շուկան, իսկ արևային էներգիայի արտադրությունը աճում է երկրներում, ինչպիսիք են Ինդոնեզիան, Կամբոջան և Մալայզիան:
Այս ճգնաժամը, որը առաջացել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական գործողությունների արդյունքում, ստիպել է կառավարություններին արագացնել վերականգնվող էներգիայի ծրագրերը, քանի որ ավանդական էներգիայի աղբյուրների վրա կախվածությունը դարձել է ռիսկային:
Արևային էներգիան այժմ համարվում է ավելի հուսալի և մատչելի, քան ավանդական վառելիքները, ինչը նպաստում է տարածաշրջանի էներգետիկ անկախությանը:

Кризис в Ормузе превратил Юго-Восточную Азию в солнечную энергетическую державу
Кризис в Ормузе, приведший к энергетическому кризису в Юго-Восточной Азии, ускорил переход на солнечную энергию в регионе. Филиппины стали вторым по величине рынком солнечного экспорта для Китая, а производство солнечной энергии растет в таких странах, как Индонезия, Камбоджа и Малайзия.
Этот кризис, возникший в результате военных действий между США и Ираном, заставил правительства ускорить программы возобновляемой энергии, поскольку зависимость от традиционных источников энергии стала рискованной.
Солнечная энергия теперь считается более надежной и доступной, чем традиционные виды топлива, что способствует энергетической независимости региона.