Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական Միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական Միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը և անդամ պետություններին ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական Միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

News | 2026/06/30 16:01
Prime Minister Nikol Pashinyan met with the ambassadors of the EU member states accredited in Armenia. The head of the EU delegation in Armenia, Ambassador Vasilis Maraghos, also participated in the meeting.
Ambassador Maraghos congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on the results of the parliamentary elections held on June 7, 2026, in Armenia. The EU's readiness to continue close cooperation with Armenia for the strengthening of democratic values, stability, and development was emphasized.
Prime Minister Pashinyan thanked the European Union and member states for their assessments and congratulations regarding the elections. He highlighted the importance of EU support in advancing Armenia's democratic processes and reform agenda.
During the meeting, issues related to the Armenia-EU cooperation agenda were discussed. Opinions were exchanged on the reform agenda, strengthening the rule of law, economic cooperation, infrastructure development, energy resilience, as well as regional stability and peace.
Steps towards further deepening the Armenia-EU partnership were addressed. The continuity of high-level political dialogue and the expansion of cooperation in all areas of mutual interest were emphasized.