Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական Միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական Միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը և անդամ պետություններին ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական Միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

Премьер-министр Никол Пашинян принял послов стран-членов Европейского Союза, аккредитованных в Армении. В встрече также принял участие глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Посол Марагос поздравил премьер-министра Никол Пашиняна по случаю результатов парламентских выборов, проведенных 7 июня 2026 года в Армении. Подчеркнута готовность Европейского Союза продолжать тесное сотрудничество с Арменией на благо укрепления демократических ценностей, стабильности и развития.
Премьер Пашинян выразил благодарность Европейскому Союзу и государствам-членам за оценки и поздравления по случаю выборов. Премьер подчеркнул важность поддержки Европейского Союза в продвижении демократических процессов и реформ в Армении.
Во время встречи обсуждались вопросы, касающиеся повестки сотрудничества Армения-ЕС. Обменялись мнениями по вопросам повестки реформ, укрепления верховенства права, экономического сотрудничества, развития инфраструктуры, энергетической устойчивости, а также повестки региональной стабильности и мира.
Обсуждены шаги по дальнейшему углублению партнерства Армения-ЕС. Подчеркнута необходимость продолжения политического диалога на высоком уровне и расширения взаимодействия во всех областях, представляющих взаимный интерес.