Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման վերաբերյալ Հայաստանի փորձն ու բարեփոխումների հետևողական իրականացումը երկրի առողջապահական համակարգին առանձնահատուկ տեղ են տալիս միջազգային առողջապահական քարտեզում:
Նա նշեց, որ համակարգի ներդրման առաջին ամիսներին բուժաշխատողների համար նոր կարգը որոշակիորեն անսովոր էր, և ժամանակ էր պահանջվել, որպեսզի նրանք ամբողջությամբ հարմարվեին ապահովագրական համակարգի պահանջներին և պատշաճ կերպով գրանցեին մատուցված ծառայությունները:
«Այս պահին արդեն աշխատավարձերի մասով բավարար աճ ենք արձանագրում։ Միայն առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման արդյունքում առաջնային օղակում աշխատավարձերը միջինում աճել են 30-40 տոկոսով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հունիսի 30-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ կան նաև առանձին ամբուլատորիաներ, որոնք նախկինում կուտակված ֆինանսական պարտավորությունների պատճառով դեռևս բախվում են որոշակի դժվարությունների:
«Համակարգն անցել է արդյունքային վարձատրության սկզբունքին, այսինքն` մասնագետի վարձատրությունն անմիջականորեն կախված է նրա կողմից սպասարկված պացիենտների թվից։ Եթե նեղ մասնագետը օրվա ընթացքում պացիենտների չի սպասարկում, դա կազդի նրա աշխատավարձի վրա։ Միաժամանակ ունենք բարձր ծանրաբեռնվածությամբ մասնագետներ, որոնց վարձատրությունը մի քանի անգամ աճել է։ Կան նաև պոլիկլինիկական օղակի մասնագետներ, որոնց ամսական աշխատավարձը գերազանցում է 1 միլիոն դրամը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով հերթագրմանը՝ նախարարը նշեց, որ առաջնային բուժօգնության օղակում մասնագետի մոտ ընդունելության միջին սպասման ժամկետը կազմում է շուրջ երկու շաբաթ:
«Կան առավել պահանջված մասնագետներ, որոնց դեպքում սպասման ժամանակը կարող է ավելի երկար լինել, սակայն միջին հաշվով երկու շաբաթը շատ լավ ցուցանիշ է»,- ասաց Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ հրատապ բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացիները կարող են անմիջապես դիմել հիվանդանոցների անհետաձգելի բուժօգնության ծառայություններին:

Министр здравоохранения Армении Анаит Авнесян сообщила, что опыт Армении в внедрении универсального медицинского страхования и последовательная реализация реформ придают особое место системе здравоохранения страны на международной карте здравоохранения:
Она отметила, что в первые месяцы внедрения системы новый порядок был несколько необычным для медицинских работников, и потребовалось время, чтобы они полностью адаптировались к требованиям страховой системы и надлежащим образом зарегистрировали предоставленные услуги:
«На данный момент мы уже фиксируем достаточный рост в части заработных плат. Только благодаря внедрению универсального медицинского страхования заработные платы в первичном звене в среднем увеличились на 30-40 процентов», — сообщила министр на пресс-конференции, состоявшейся 30 июня, согласно информации «Арменпрес»:
По словам Авнесян, есть также отдельные амбулатории, которые все еще сталкиваются с определенными трудностями из-за накопленных ранее финансовых обязательств:
«Система перешла на принцип результативной оплаты труда, то есть вознаграждение специалиста напрямую зависит от числа обслуженных им пациентов. Если узкий специалист не обслуживает пациентов в течение дня, это скажется на его заработной плате. В то же время у нас есть специалисты с высокой нагрузкой, чья оплата труда возросла в несколько раз. Есть также специалисты поликлинического звена, чья месячная зарплата превышает 1 миллион драмов», — сказала она:
Комментируя очереди, министр отметила, что среднее время ожидания приема специалиста в первичном звене составляет около двух недель:
«Есть более востребованные специалисты, у которых время ожидания может быть дольше, но в среднем две недели — это очень хороший показатель», — сказала Авнесян, добавив, что граждане, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, могут сразу обратиться в службы неотложной помощи больниц: