Հուլիսի 1-ից Հայաստանում ներդրվելու է անապահովության գնահատման նոր համակարգ, որը նախատեսում է, որ շատ ընտանիքներ կարող են զրկվել նպաստ ստանալու իրավունքից։ Այս որոշումը կառավարությունը ընդունել էր 2025 թվականին, սակայն այն փորձնական ներդրվել էր միայն Կոտայքի և Սյունիքի մարզերում։ Հունիսի 11-ին կառավարության ընդունած որոշմամբ, նոր համակարգը կգործի ամբողջ երկրում։
Քաղաքացիների շրջանում անհանգստություն է առաջացրել, որ նոր համակարգի պայմաններում շատ ընտանիքներ կարող են զրկվել նպաստից։ Մարզերում Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններում հարցերին պատասխանում են, որ թոշակը բարձրացել է, հետևաբար, անապահովության միավորը իջել է, և ընտանիքները պետք է զրկվեն նպաստից։
Սյունիքում, օրինակ, 869 ընտանիք արդեն զրկվել է ընտանեկան նպաստից։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ 2017-ին 100 հազար ընտանիք էր ընդգրկված «Փարոս» համակարգում, իսկ 2026 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ՝ 46 հազար ընտանիք, ինչը 54.1 տոկոսով նվազում է։
Նոր համակարգի պայմաններում, եթե աշխատունակ անձը դիմի նպաստ ստանալու համար, դա դիտարկվելու է որպես աշխատանք փնտրելու հայտ, և նրան կփորձեն օգնել աշխատանք գտնելու հարցում։ Աշխատանքի անցնելու դեպքում ընտանիքի եկամուտները 12 ամիս չեն հաշվարկվի, ինչը նշանակում է, որ անձը միանգամից չի զրկվի նպաստից։

В Армении число получателей пособий сократится с внедрением новой системы
С 1 июля в Армении будет внедрена новая система оценки нуждаемости, которая может привести к лишению многих семей права на получение пособий. Это решение было принято правительством еще в 2025 году, но тогда было решено протестировать систему только в Котайкской и Сюникской областях. Решением, принятым 11 июня, новая система будет действовать по всей стране.
Среди граждан возникло беспокойство, что в условиях новой системы многие семьи могут лишиться пособий. В территориальных центрах Единой социальной службы отвечают на вопросы, что с повышением пенсии, пособия также могут быть уменьшены, и семьи должны лишиться пособий.
Например, в Сюнике 869 семей уже лишились семейного пособия. Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян отметил, что в 2017 году в системе "Фарос" было зарегистрировано 100 тысяч семей, а на 1 июня 2026 года – 46 тысяч семей, что составляет снижение на 54,1%.
В условиях новой системы, если трудоспособный человек подает заявку на получение пособия, это будет рассматриваться как заявление на поиск работы, и ему постараются помочь в нахождении работы. В случае трудоустройства доходы семьи в течение 12 месяцев не будут учитываться, что означает, что человек не будет сразу лишен пособия.