Հուլիսի 1-ից Հայաստանում ներդրվելու է անապահովության գնահատման նոր համակարգ, որը նախատեսում է, որ շատ ընտանիքներ կարող են զրկվել նպաստ ստանալու իրավունքից։ Այս որոշումը կառավարությունը ընդունել էր 2025 թվականին, սակայն այն փորձնական ներդրվել էր միայն Կոտայքի և Սյունիքի մարզերում։ Հունիսի 11-ին կառավարության ընդունած որոշմամբ, նոր համակարգը կգործի ամբողջ երկրում։
Քաղաքացիների շրջանում անհանգստություն է առաջացրել, որ նոր համակարգի պայմաններում շատ ընտանիքներ կարող են զրկվել նպաստից։ Մարզերում Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններում հարցերին պատասխանում են, որ թոշակը բարձրացել է, հետևաբար, անապահովության միավորը իջել է, և ընտանիքները պետք է զրկվեն նպաստից։
Սյունիքում, օրինակ, 869 ընտանիք արդեն զրկվել է ընտանեկան նպաստից։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ 2017-ին 100 հազար ընտանիք էր ընդգրկված «Փարոս» համակարգում, իսկ 2026 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ՝ 46 հազար ընտանիք, ինչը 54.1 տոկոսով նվազում է։
Նոր համակարգի պայմաններում, եթե աշխատունակ անձը դիմի նպաստ ստանալու համար, դա դիտարկվելու է որպես աշխատանք փնտրելու հայտ, և նրան կփորձեն օգնել աշխատանք գտնելու հարցում։ Աշխատանքի անցնելու դեպքում ընտանիքի եկամուտները 12 ամիս չեն հաշվարկվի, ինչը նշանակում է, որ անձը միանգամից չի զրկվի նպաստից։

The Number of Beneficiaries in Armenia Will Decrease with the Implementation of a New System
Starting July 1, a new system for assessing neediness will be implemented in Armenia, which may result in many families losing their right to receive benefits. This decision was made by the government back in 2025, but it was decided to test the system only in the Kotayk and Syunik regions. By the decision adopted on June 11, the new system will operate throughout the country.
Concerns have arisen among citizens that many families may lose benefits under the new system. In the regional centers of the Unified Social Service, responses to questions indicate that with the increase in pensions, the benefit levels may decrease, leading families to lose their benefits.
For example, in Syunik, 869 families have already lost family benefits. Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan noted that in 2017, 100,000 families were registered in the