Հայաստանում ներդրվում է IMEI համարների գրանցման համակարգ
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել IMEI համարների գրանցման համակարգ, որի նպատակը բջջային հեռախոսների օրինական շրջանառության ապահովումն է։ ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, թե կարգավորումը ինչին է միտված:
• նվազեցնելու ապօրինի ներմուծված բջջային հեռախոսների շրջանառությունը,
• ապահովելու հավասար և արդար մրցակցային պայմաններ օրինական ներմուծողների համար,
• պաշտպանելու սպառողներին կեղծ կամ փոփոխված IMEI համարներով հեռախոսներից,
• ներդնելու բջջային հեռախոսների հաշվառման միասնական շտեմարան։
«Միաժամանակ կարևոր է ընդգծել, որ նախաձեռնությունը կապ չունի քաղաքացիների անձնական տվյալների հավաքագրման կամ վերահսկողության հետ։ Ստեղծվող շտեմարանում պահպանվելու է միայն սարքի 15-նիշանոց IMEI համարը առանց որևէ անձնական տվյալների։
Նախաձեռնության վերաբերյալ հանրային քննարկումների ընթացքում հնչել են տարբեր հարցեր և մտահոգություններ։ Ստորև ներկայացնում ենք դրանցից ամենահաճախ հնչող կարծիքներն ու փաստարկված պարզաբանումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

В Армении планируется внедрить систему регистрации IMEI-номеров, цель которой - обеспечение законного оборота мобильных телефонов. Правительство Армении сообщило, на что направлено регулирование:
- снижение оборота незаконно импортированных мобильных телефонов,
- обеспечение равных и справедливых конкурентных условий для легальных импортеров,
- защита потребителей от телефонов с поддельными или измененными IMEI-номерами,
- внедрение единого реестра регистрации мобильных телефонов.
«Важно подчеркнуть, что инициатива не связана с сбором или контролем личных данных граждан. В создаваемом реестре будет храниться только 15-значный IMEI-номер устройства без каких-либо личных данных.
Во время общественных обсуждений по инициативе были высказаны различные вопросы и опасения. Ниже представлены наиболее часто задаваемые мнения и обоснованные разъяснения», - говорится в сообщении.