Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել IMEI համարների գրանցման համակարգ, որի նպատակը բջջային հեռախոսների օրինական շրջանառության ապահովումն է։ Այս մասին տեղեկացնում են Կառավարությունից:
- նվազեցնելու ապօրինի ներմուծված բջջային հեռախոսների շրջանառությունը,
- ապահովելու հավասար և արդար մրցակցային պայմաններ օրինական ներմուծողների համար,
- պաշտպանելու սպառողներին կեղծ կամ փոփոխված IMEI համարներով հեռախոսներից,
- ներդնելու բջջային հեռախոսների հաշվառման միասնական շտեմարան։
«Միաժամանակ կարևոր է ընդգծել, որ նախաձեռնությունը կապ չունի քաղաքացիների անձնական տվյալների հավաքագրման կամ վերահսկողության հետ։ Ստեղծվող շտեմարանում պահպանվելու է միայն սարքի 15-նիշանոց IMEI համարը՝ առանց որևէ անձնական տվյալների։
Նախաձեռնության վերաբերյալ հանրային քննարկումների ընթացքում հնչել են տարբեր հարցեր և մտահոգություններ։ Ստորև ներկայացնում ենք դրանցից ամենահաճախ հնչող կարծիքներն ու փաստարկված պարզաբանումները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

В Армении внедряется система регистрации IMEI номеров
В Армении планируется внедрить систему регистрации IMEI номеров, целью которой является обеспечение легального оборота мобильных телефонов. Об этом сообщает Правительство.
• снижение оборота незаконно ввезенных мобильных телефонов,
• обеспечение равных и справедливых условий для законных импортеров,
• защита потребителей от поддельных или измененных телефонов с IMEI номерами,
• создание единой базы данных для регистрации мобильных телефонов.
«Важно подчеркнуть, что инициатива не связана со сбором или контролем личных данных граждан. В создаваемой базе данных будет храниться только 15-значный номер IMEI устройства без каких-либо личных данных.
В ходе общественных обсуждений по инициативе возникли различные вопросы и опасения. Ниже представлены наиболее часто звучащие мнения и обоснованные разъяснения», - говорится в сообщении.