ԵՐԵՎԱՆ, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում կադաստրային սխալների ուղղման օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք մեղմացնում են որոշ պահանջներ։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի Կադաստրի կոմիտեի փոխնախագահ Նանե Կազարյանը։
Նրա խոսքով, հիմնական փոփոխություններից մեկը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ կադաստրային սխալների ուղղումից հետո ավելանում է հողի մակերեսը։ «Հարցը քննարկվել է, որ քաղաքացին պետք է վճարի ավելացված մակերեսի կադաստրային արժեքը։ Սակայն, եթե քաղաքացին իրավունք ունի անվճար օգտագործել բնակարան կամ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասեր, նա ազատվում է այդ վճարից», - նշել է Կազարյանը։
Այլ փոփոխություն է վերաբերում այն դեպքերին, երբ կադաստրային սխալների ուղղումից հետո հողամասը հայտնվում է այլ համայնքի տարածքում։ «Այս դեպքերում անհրաժեշտ կլինի տեղական ինքնակառավարման մարմինների համաձայնությունը, որպեսզի բացառվեն հնարավոր վեճերը համայնքների միջև», - բացատրել է Կազարյանը։
Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը հաստատել է օրենսդրական փոփոխությունները։ Փոփոխություններով լրացված օրինագիծը կքննարկվի երկրորդ ընթերցմամբ հուլիսի 2-ին։
Օրինագծով առաջարկվում է կարգավորել կադաստրային սխալների ուղղման գործընթացը, որը ներառում է հողի սահմանների, մակերեսի, տեղակայման և այլ տվյալների ճշտումը։
Եթե ուղղման արդյունքում հողի մակերեսը ավելանում է, քաղաքացին, ընդհանուր առմամբ, պետք է վճարի ավելացված մակերեսի կադաստրային արժեքը, իսկ եթե մակերեսը նվազում է, համայնքը պետք է փոխհատուցի։
Ադմինիստրատիվ գործընթացը կտևի 40 օր, հնարավոր է 20 օրով երկարաձգել։ Օրենքը ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից երեք ամիս անց։

News | 2026/07/01 11:23
YEREVAN, July 1. /ARKA/. Amendments have been made to the draft law on changes to the law "On State Registration of Property Rights," which regulates the process of correcting errors in cadastral maps. This was reported by Nane Kazaryan, Deputy Chair of the Cadastre Committee of Armenia.
According to her, one of the key changes is the revision of the payment procedure in cases where the area of the land plot increases after correcting a cadastral error. "The issue was discussed that a citizen must pay the cadastral value of the area added as a result of the correction of the error. However, if a citizen had the right to free use of residential premises or agricultural land plots, he will be exempt from this payment," Kazaryan noted.
Another change concerns cases where the plot ends up in another community after correcting a cadastral error. "In such cases, the consent of local self-government bodies will be required. This is done to avoid possible disputes between communities," Kazaryan explained.
The parliamentary commission approved the changes to the draft law. The document with the amendments will be considered in the second reading at an extraordinary session of the National Assembly of Armenia on July 2.
According to the draft law, in cases where the area of the land plot increases due to the correction of a cadastral error, it generally provides for the payment of the cadastral value of the additional area, as well as introduces a new procedure for administrative correction of errors in cadastral maps.
If the area of the plot increases as a result of the correction, the citizen will generally have to pay the cadastral value of the added area. In the case of a decrease in area, compensation from the community is provided.
The administrative process will take 40 days, with a possible extension of another 20 days. The law will enter into force three months after its official publication.