ԵՐԵՎԱՆ, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում կադաստրային սխալների ուղղման օրենքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք մեղմացնում են որոշ պահանջներ։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանի Կադաստրի կոմիտեի փոխնախագահ Նանե Կազարյանը։
Նրա խոսքով, հիմնական փոփոխություններից մեկը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ կադաստրային սխալների ուղղումից հետո ավելանում է հողի մակերեսը։ «Հարցը քննարկվել է, որ քաղաքացին պետք է վճարի ավելացված մակերեսի կադաստրային արժեքը։ Սակայն, եթե քաղաքացին իրավունք ունի անվճար օգտագործել բնակարան կամ գյուղատնտեսական նշանակության հողամասեր, նա ազատվում է այդ վճարից», - նշել է Կազարյանը։
Այլ փոփոխություն է վերաբերում այն դեպքերին, երբ կադաստրային սխալների ուղղումից հետո հողամասը հայտնվում է այլ համայնքի տարածքում։ «Այս դեպքերում անհրաժեշտ կլինի տեղական ինքնակառավարման մարմինների համաձայնությունը, որպեսզի բացառվեն հնարավոր վեճերը համայնքների միջև», - բացատրել է Կազարյանը։
Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը հաստատել է օրենսդրական փոփոխությունները։ Փոփոխություններով լրացված օրինագիծը կքննարկվի երկրորդ ընթերցմամբ հուլիսի 2-ին։
Օրինագծով առաջարկվում է կարգավորել կադաստրային սխալների ուղղման գործընթացը, որը ներառում է հողի սահմանների, մակերեսի, տեղակայման և այլ տվյալների ճշտումը։
Եթե ուղղման արդյունքում հողի մակերեսը ավելանում է, քաղաքացին, ընդհանուր առմամբ, պետք է վճարի ավելացված մակերեսի կադաստրային արժեքը, իսկ եթե մակերեսը նվազում է, համայնքը պետք է փոխհատուցի։
Ադմինիստրատիվ գործընթացը կտևի 40 օր, հնարավոր է 20 օրով երկարաձգել։ Օրենքը ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից երեք ամիս անց։

В Армении смягчили законопроект об исправлении кадастровых ошибок
ЕРЕВАН, 1 июля. /АРКА/. В законопроект об изменениях в закон «О государственной регистрации прав на имущество», регулирующий порядок исправления ошибок в кадастровых картах, ко второму чтению внесены изменения. Об этом сообщила заместитель председателя Комитета кадастра Армении Нане Казарян.
По ее словам, одним из ключевых изменений стал пересмотр порядка оплаты в случаях, когда после исправления кадастровой ошибки увеличивается площадь земельного участка. «Обсуждался вопрос о том, что гражданин должен уплатить кадастровую стоимость площади, добавленной в результате исправления ошибки. Однако если гражданин имел право на безвозмездное пользование жилой площадью или земельными участками сельскохозяйственного назначения, он будет освобожден от этой выплаты», — отметила Казарян.
Еще одно изменение касается случаев, когда после исправления кадастровой ошибки участок оказывается на территории другой общины. «В таких случаях потребуется согласие органов местного самоуправления. Это делается для того, чтобы исключить возможные споры между общинами», — пояснила зампредседателя Комитета кадастра.
Парламентская комиссия одобрила изменения в законопроект. Документ с внесенными поправками будет рассмотрен во втором чтении на внеочередном заседании Национального Собрания Армении 2 июля.
Согласно законопроекту, при увеличении площади земельного участка вследствие исправления кадастровой ошибки в общем случае предусматривается уплата кадастровой стоимости дополнительной площади, а также вводится новый порядок административного исправления ошибок в кадастровых картах.
Если в результате исправления площадь участка увеличивается, гражданин в общем случае должен будет оплатить кадастровую стоимость добавленной площади. При уменьшении площади предусматривается компенсация со стороны общины.
Срок административного производства составит 40 дней с возможностью продления еще на 20 дней. Закон должен вступить в силу через три месяца после официального опубликования.