Հայաստանում բժշկական ապահովման համակարգը ընդգրկել է արդեն 1.7 միլիոն մարդ
Հայաստանի առողջապահության նախարար Անաիտ Ավանեսյանը 30 հունիսի մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ բժշկական ապահովման համակարգի բենեֆիցիարների թիվը հասել է 1.7 միլիոնի:
Նախարարի խոսքով, աճի հիմնական պատճառներն են՝ բնակիչների թիվը, որոնք Հայաստանում են 183 օր և ավելի, ինչպես նաև 200 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ունեցող աշխատողները:
Բացի այդ, օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում անհատ ձեռնարկատերերը վաղաժամկետ ընդգրկվել են ապահովագրության համակարգում:
2027 թվականից համակարգին կմիանան նոր խմբեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական իրավական պայմանագրերով աշխատող անձինք:
Ավանեսյանը նաև նշել է, որ 2028 թվականի հունվարի 1-ից բժշկական ապահովման համակարգը պետք է ընդգրկի Հայաստանի ողջ բնակչությունը:

Armenian Health Minister Anait Avanesyan announced at a press conference on June 30 that the number of beneficiaries of the healthcare insurance system has increased to 1.7 million this year.
The growth is attributed to an increase in the number of residents and workers earning over 200,000 drams.
Additionally, due to legislative changes, individual entrepreneurs have been included in the insurance system ahead of schedule.
From 2027, new groups of citizens will join the system, including those working under civil contracts.
By January 1, 2028, the healthcare insurance system is expected to cover the entire population of Armenia.