Հայաստանում բժշկական ապահովման համակարգը ընդգրկել է արդեն 1.7 միլիոն մարդ
Հայաստանի առողջապահության նախարար Անաիտ Ավանեսյանը 30 հունիսի մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ բժշկական ապահովման համակարգի բենեֆիցիարների թիվը հասել է 1.7 միլիոնի:
Նախարարի խոսքով, աճի հիմնական պատճառներն են՝ բնակիչների թիվը, որոնք Հայաստանում են 183 օր և ավելի, ինչպես նաև 200 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ունեցող աշխատողները:
Բացի այդ, օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում անհատ ձեռնարկատերերը վաղաժամկետ ընդգրկվել են ապահովագրության համակարգում:
2027 թվականից համակարգին կմիանան նոր խմբեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական իրավական պայմանագրերով աշխատող անձինք:
Ավանեսյանը նաև նշել է, որ 2028 թվականի հունվարի 1-ից բժշկական ապահովման համակարգը պետք է ընդգրկի Հայաստանի ողջ բնակչությունը:

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян на пресс-конференции 30 июня сообщила, что с начала года число бенефициаров системы медицинского страхования возросло до 1.7 миллионов человек.
По ее словам, рост был обусловлен увеличением числа резидентов, а также работников с заработной платой свыше 200 тысяч драмов.
Кроме того, в результате внесения законодательных изменений индивидуальные предприниматели были досрочно включены в систему страхования.
С 2027 года к системе присоединятся новые группы граждан, включая работников по гражданско-правовым договорам.