Հայաստանի վիզայի ազատականացման ռեժիմի երկարաձգում
Հայաստանի կառավարության 2026 թվականի հունիսի 25-ի №932-Ա որոշմամբ՝ մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը երկարաձգվել է վիզայի ժամանակավոր ազատականացման ռեժիմի գործողությունը:
Զբոսաշրջության կոմիտեից տեղեկացնում են, որ որոշումը վերաբերում է Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Օմանի քաղաքացիներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության, Շենգենյան գոտու երկրների, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի, Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի և Օմանի կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներին, որոնք կարող են այցելել Հայաստան առանց մուտքի վիզայի՝ սահմանված կարգով:
Միաժամանակ հաստատվել է երկրների նոր ցանկը, որից հանվել են Եմենը և Սուդանը:
«Այս որոշումը միտված է խթանելու զբոսաշրջությունը, ամրապնդելու միջազգային կապերը և հեշտացնելու Հայաստան այցելությունները»,- նշված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Продление режима временной визовой либерализации Армении
Согласно решению правительства Армении №932-А от 25 июня 2026 года, режим временной визовой либерализации продлен до 1 июля 2027 года:
Комитет по туризму сообщает, что решение касается граждан Бахрейна, Саудовской Аравии и Омана, а также иностранцев, имеющих статус проживания в США, странах Европейского Союза, Шенгенской зоны, ОАЭ, Бахрейне, Катаре, Саудовской Аравии, Кувейте и Омане, которые могут посещать Армению без визы в установленном порядке:
Одновременно утвержден новый список стран, из которого исключены Йемен и Судан:
«Это решение направлено на стимулирование туризма, укрепление международных связей и упрощение посещения Армении», - говорится в сообщении Комитета.