Հայաստանի վիզայի ազատականացման ռեժիմի երկարաձգում
Հայաստանի կառավարության 2026 թվականի հունիսի 25-ի №932-Ա որոշմամբ՝ մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը երկարաձգվել է վիզայի ժամանակավոր ազատականացման ռեժիմի գործողությունը:
Զբոսաշրջության կոմիտեից տեղեկացնում են, որ որոշումը վերաբերում է Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Օմանի քաղաքացիներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության, Շենգենյան գոտու երկրների, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի, Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի և Օմանի կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներին, որոնք կարող են այցելել Հայաստան առանց մուտքի վիզայի՝ սահմանված կարգով:
Միաժամանակ հաստատվել է երկրների նոր ցանկը, որից հանվել են Եմենը և Սուդանը:
«Այս որոշումը միտված է խթանելու զբոսաշրջությունը, ամրապնդելու միջազգային կապերը և հեշտացնելու Հայաստան այցելությունները»,- նշված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:

According to the Armenian government's decision No. 932-A dated June 25, 2026, the operation of the temporary visa liberalization regime has been extended until July 1, 2027:
The Tourism Committee informs that the decision concerns citizens of Bahrain, Saudi Arabia, and Oman, as well as foreigners holding residence status in the USA, European Union, Schengen zone countries, UAE, Bahrain, Qatar, Saudi Arabia, Kuwait, and Oman, who can visit Armenia without a visa in accordance with the established procedure:
At the same time, a new list of countries has been approved, from which Yemen and Sudan have been removed:
“This decision is aimed at promoting tourism, strengthening international ties, and facilitating visits to Armenia,” the Committee's statement reads.