Հայաստանի կառավարության 2026 թվականի հունիսի 25-ի №932-Ա որոշմամբ՝ մինչև 2027 թվականի հուլիսի 1-ը երկարաձգվել է վիզայի ժամանակավոր ազատականացման ռեժիմի գործողությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զբոսաշրջության կոմիտեից տեղեկացնում են, որ որոշումը վերաբերում է Բահրեյնի, Սաուդյան Արաբիայի և Օմանի քաղաքացիներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության, Շենգենյան գոտու երկրների, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի, Քաթարի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի և Օմանի կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիներին, որոնք կարող են այցելել Հայաստան առանց մուտքի վիզայի՝ սահմանված կարգով։
Միաժամանակ հաստատվել է երկրների նոր ցանկը, որից հանվել են Եմենը և Սուդանը։
«Այս որոշումը միտված է խթանելու զբոսաշրջությունը, ամրապնդելու միջազգային կապերը և հեշտացնելու Հայաստան այցելությունները»,- նշված է Կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Срок действия режима временной либерализации виз в Армении продлен
Согласно решению правительства Армении от 25 июня 2026 года №932-А, срок действия режима временной либерализации виз продлен до 1 июля 2027 года.
По информации «Арменпрес», Комитет по туризму сообщает, что решение касается граждан Бахрейна, Саудовской Аравии и Омана, а также иностранных граждан, имеющих вид на жительство в США, странах Европейского Союза, Шенгенской зоне, ОАЭ, Бахрейне, Катаре, Саудовской Аравии, Кувейте и Омане, которые могут посетить Армению без визы в установленном порядке.
Также утвержден новый список стран, из которого исключены Йемен и Судан.
«Это решение направлено на стимулирование туризма, укрепление международных связей и упрощение посещения Армении», - говорится в сообщении Комитета.