ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում դիզելային վառելիքի պակաս չկա, հայտարարել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Այս պահին դիզելային վառելիքի պակասի խնդիր չունենք։ Աշխարհում էժան բենզին չկա, քանի որ համաշխարհային գները աճել են 2–2,5 անգամ, մինչդեռ Հայաստանում աճը կազմել է միայն 10–20%»,- ասաց Պապոյանը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանի վառելիքի պակասը կարող է ազդել Հայաստանի վրա։
Նրա խոսքով, Հայաստանը արդեն բազմազանացրել է վառելիքի մատակարարման շղթաները։
«Երբ Իրանի հետ կապված ճգնաժամ առաջացավ և համաշխարհային գները բարձրացան երկու անգամ, Հայաստանում աճը կազմեց ընդամենը 5–10%, քանի որ մենք սկսեցինք վառելիք ներկրել երկրից, որտեղից նախկինում չենք մատակարարել։ Մեր գործողությունների շնորհիվ քաղաքացիները արդեն մի քանի ամիս օգտվում են զգալիորեն ավելի էժան բենզինից»,- հայտարարեց նախարար։
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի մայիսին, 2025 թվականի մայիսի համեմատ, Հայաստանում բենզինը թանկացել է 8,9%-ով, դիզելային վառելիքը՝ 17,1%-ով։

ЕРЕВАН, 30 июня. /АРКА/. В Армении отсутствует дефицит дизельного топлива, заявил министр экономики РА Геворг Папоян.
«На данный момент проблемы дефицита дизельного топлива у нас нет. Дешевого бензина в мире сейчас нет, поскольку мировые цены выросли в 2–2,5 раза, тогда как в Армении рост составил лишь 10–20%», — сказал Папоян журналистам, отвечая на вопрос о том, может ли недостаток горючего в РФ повлиять на Армению.
По его словам, Армения уже диверсифицировала цепочки поставок топлива.
«Когда возник кризис, связанный с Ираном, и мировые цены на бензин выросли в два раза, в Армении рост составил всего 5–10%, поскольку мы начали импортировать топливо из страны, откуда ранее его не поставляли. Благодаря нашим действиям граждане уже несколько месяцев пользуются значительно более дешевым бензином», — заявил министр.
По данным Армстата, в мае 2026 года по сравнению с маем 2025 года бензин в Армении подорожал на 8,9%, дизельное топливо — на 17,1%.
В месячном разрезе, по сравнению с апрелем 2026 года, цены на бензин в мае выросли на 2,9%, на дизтопливо — на 6%.