Ռուսաստանի սպառնալիքներից հետո, որոնք վերաբերում էին բնական գազի գնի sharp ավելացմանը, Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորիչը չորեքշաբթի օրը արգելափակեց ռուսական սեփականության ազգային գազի բաշխման ցանցի retail գների բարձրացումը մինչև այս տարվա վերջ:
Հանրային ծառայությունների կարգավորիչ հանձնաժողովը (PSRC) հայտարարեց, որ հայկական households-ն առաջիկա ամիսներին կշարունակի վճարել մինչև 148 դրամ (40 ԱՄՆ ցենտ) մեկ խորանարդ մետրի համար:
«Գազպրոմ Հայաստան [օպերատոր] միշտ կարող է դիմել retail գների վերանայման համար», - ասաց Մեսրոպ Մեսրոպյան, PSRC-ի նախագահը: «Բայց գործնականում, մեր այսօր կայացրած որոշմամբ, մենք փակեցինք այդ հարցը մինչև դեկտեմբերի 31»:
Գազպրոմ Հայաստանի նախագահ Աշոտ Հակոբյանը RFE/RL-ի հայկական ծառայությանը ասել է, որ ռուսական գազի հսկայական ընկերության դուստր ձեռնարկությունը դեռևս չունի ծրագրեր գնի բարձրացման համար:
Մայիսի վերջում Հայաստանի կառավարությանը ուղարկված նամակում ռուսական էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը ասել է, որ նրա ջանքերը Եվրոպական Միությանը միանալու համար «չհամապատասխանել են մեր երկրների կառավարությունների և տնտեսական միավորների միջև համագործակցության բնույթին»: Նա ասել է, որ Մոսկվան կարող է, հետևաբար, դադարեցնել կամ չեղարկել 2013 թվականի համաձայնագիրը, որը Հայաստանի կողմից ռուսական արտահանման հարկերից ազատում է ռուսական բնական գազը, ինչպես նաև նավթային արտադրանքներն ու ադամանդները:
Այս համաձայնագիրը հիմք է հանդիսացել wholesale գազի գնի համար, որը սահմանված է միջազգային շուկայից շատ ցածր մակարդակով: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ ռուսական առաջնորդներ նախազգուշացրել են այդ զեղչի ավարտի մասին մայիսի սկզբին, երբ Մոսկվան ավելացրել է տնտեսական ճնշումը Երևանին իր արևմտյան կողմնորոշման քաղաքականության պատճառով:
«Մենք գազ ենք մատակարարում Հայաստանին իր գնի մեկ քառորդով, մեր սեփական վնասի հաշվին (Հայաստանում գինը 177.50 ԱՄՆ դոլար է հազար խորանարդ մետրի համար, իսկ Եվրոպայում 633 ԱՄՆ դոլար է հազար խորանարդ մետրի համար) ... Ինչ ենք մենք ստանում փոխարենը, [վարչապետ Նիկոլ] Փաշինյանի դաժանությունն ու անկեղծությունը: Սա չի կարող շարունակվել», - ասել է Վյաչեսլավ Վոլոդինը, Պետական Դումայի խոսքը:
Փաշինյանը մայիսի 27-ին ընտրական քարոզարշավի հանդիպման ժամանակ մերժեց ռուսական սպառնալիքները: Նա պնդեց, որ Հայաստանը շուտով «բիլիոններ և տրիլիոններ» դոլարով կլցվի՝ շնորհիվ հարևան Թուրքիային և Ադրբեջանին ստեղծված փոխադրումների և այլ առևտրային կապերի: Երկիրը, ըստ նրա, կարող է, հետևաբար, թույլ տալ ավելի բարձր գազի գին:
Ռուսաստանը կազմում է առնվազն 80 տոկոս բնական գազի, որը ներմուծվում է Հայաստան: Բացի households և էներգետիկ կայաններին մատակարարելուց, ռուսական գազը նաև շատ օգտագործվում է երկրի տնտեսության որոշ ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը:

News | 2026/07/02 05:01
Following Russia’s threats to sharply increase the price of natural gas supplied to Armenia, the Armenian utility regulator on Wednesday blocked the Russian-owned national gas distribution network from raising its retail prices for domestic consumers until the end of this year.
The Public Services Regulatory Commission (PSRC) said Armenian households will continue to pay up to 148 drams (40 U.S. cents) per cubic meter of the gas in the coming months.
“Gazprom Armenia [operator] can always apply for a review [of the retail prices,]” said Mesrop Mesropian, the PSRC chairman. “But in practice, with our decision today we closed that issue until December 31.”
Ashot Hakobian, the Gazprom Armenia chairman, told RFE/RL’s Armenian Service after the PSRC meeting that the subsidiary of Russia’s Gazprom giant has no plans yet to request a price rise.
In a letter to the Armenian government sent in late May, Russian Energy Minister Sergei Tsivilev said that its efforts to join the European Union “do not correspond to the nature of the partnership between the governments and economic entities of our countries.” He said Moscow could therefore suspend or scrap a 2013 agreement to exempt Russian natural gas as well as oil products and diamonds purchased by Armenia from Russian export duties.
The agreement has served as the basis for the wholesale gas price for Armenia which is set well below international market levels. President Vladimir Putin and other Russian leaders warned of an end to that discount earlier in May as Moscow stepped up economic pressure on Yerevan over its pro-Western foreign policy.
“We supply gas to Armenia at a quarter of its price, to our own detriment (the price in Armenia is $177.50 per thousand cubic meters, while in Europe it's $633 per thousand cubic meters) … What we get in return is [Prime Minister Nikol] Pashinian's meanness and dishonesty. This cannot continue,” said Vyacheslav Volodin, the State Duma speaker.
Pashinian dismissed the Russian threats during an election campaign rally on May 27. He claimed that Armenia sill soon be awash with “billions and trillions” of dollars as a result of transport links and other commercial ties forged with neighboring Turkey and Azerbaijan. The country can therefore afford a higher gas price, he said.
Russia accounts for at least 80 percent of natural gas imported to Armenia. In addition to being supplied to households and power plants, Russian gas is also heavily used in some sectors of the country’s economy such as agribusiness.