Ռուսաստանի սպառնալիքներից հետո, որոնք վերաբերում էին բնական գազի գնի sharp ավելացմանը, Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորիչը չորեքշաբթի օրը արգելափակեց ռուսական սեփականության ազգային գազի բաշխման ցանցի retail գների բարձրացումը մինչև այս տարվա վերջ:
Հանրային ծառայությունների կարգավորիչ հանձնաժողովը (PSRC) հայտարարեց, որ հայկական households-ն առաջիկա ամիսներին կշարունակի վճարել մինչև 148 դրամ (40 ԱՄՆ ցենտ) մեկ խորանարդ մետրի համար:
«Գազպրոմ Հայաստան [օպերատոր] միշտ կարող է դիմել retail գների վերանայման համար», - ասաց Մեսրոպ Մեսրոպյան, PSRC-ի նախագահը: «Բայց գործնականում, մեր այսօր կայացրած որոշմամբ, մենք փակեցինք այդ հարցը մինչև դեկտեմբերի 31»:
Գազպրոմ Հայաստանի նախագահ Աշոտ Հակոբյանը RFE/RL-ի հայկական ծառայությանը ասել է, որ ռուսական գազի հսկայական ընկերության դուստր ձեռնարկությունը դեռևս չունի ծրագրեր գնի բարձրացման համար:
Մայիսի վերջում Հայաստանի կառավարությանը ուղարկված նամակում ռուսական էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը ասել է, որ նրա ջանքերը Եվրոպական Միությանը միանալու համար «չհամապատասխանել են մեր երկրների կառավարությունների և տնտեսական միավորների միջև համագործակցության բնույթին»: Նա ասել է, որ Մոսկվան կարող է, հետևաբար, դադարեցնել կամ չեղարկել 2013 թվականի համաձայնագիրը, որը Հայաստանի կողմից ռուսական արտահանման հարկերից ազատում է ռուսական բնական գազը, ինչպես նաև նավթային արտադրանքներն ու ադամանդները:
Այս համաձայնագիրը հիմք է հանդիսացել wholesale գազի գնի համար, որը սահմանված է միջազգային շուկայից շատ ցածր մակարդակով: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ ռուսական առաջնորդներ նախազգուշացրել են այդ զեղչի ավարտի մասին մայիսի սկզբին, երբ Մոսկվան ավելացրել է տնտեսական ճնշումը Երևանին իր արևմտյան կողմնորոշման քաղաքականության պատճառով:
«Մենք գազ ենք մատակարարում Հայաստանին իր գնի մեկ քառորդով, մեր սեփական վնասի հաշվին (Հայաստանում գինը 177.50 ԱՄՆ դոլար է հազար խորանարդ մետրի համար, իսկ Եվրոպայում 633 ԱՄՆ դոլար է հազար խորանարդ մետրի համար) ... Ինչ ենք մենք ստանում փոխարենը, [վարչապետ Նիկոլ] Փաշինյանի դաժանությունն ու անկեղծությունը: Սա չի կարող շարունակվել», - ասել է Վյաչեսլավ Վոլոդինը, Պետական Դումայի խոսքը:
Փաշինյանը մայիսի 27-ին ընտրական քարոզարշավի հանդիպման ժամանակ մերժեց ռուսական սպառնալիքները: Նա պնդեց, որ Հայաստանը շուտով «բիլիոններ և տրիլիոններ» դոլարով կլցվի՝ շնորհիվ հարևան Թուրքիային և Ադրբեջանին ստեղծված փոխադրումների և այլ առևտրային կապերի: Երկիրը, ըստ նրա, կարող է, հետևաբար, թույլ տալ ավելի բարձր գազի գին:
Ռուսաստանը կազմում է առնվազն 80 տոկոս բնական գազի, որը ներմուծվում է Հայաստան: Բացի households և էներգետիկ կայաններին մատակարարելուց, ռուսական գազը նաև շատ օգտագործվում է երկրի տնտեսության որոշ ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը:

Армянский регулятор ограничивает цену на российский газ на 2026 год
После угроз России резко увеличить цену на природный газ, поставляемый в Армению, армянский регулирующий орган в среду заблокировал повышение розничных цен для отечественных потребителей до конца этого года.
Комиссия по регулированию общественных услуг (PSRC) заявила, что домохозяйства Армении продолжат платить до 148 драмов (40 центов США) за кубометр газа в ближайшие месяцы.
«Газпром Армения [оператор] всегда может подать заявку на пересмотр [розничных цен]», - сказал председатель PSRC Месроп Месропян. «Но на практике, нашим решением сегодня мы закрыли этот вопрос до 31 декабря».
Ашот Хакобян, председатель Газпром Армения, сообщил армянской службе RFE/RL после заседания PSRC, что дочерняя компания российского гиганта Газпром пока не планирует запрашивать повышение цен.
В письме, направленном армянскому правительству в конце мая, министр энергетики России Сергей Цивилев заявил, что его усилия по вступлению в Европейский Союз «не соответствуют природе партнерства между правительствами и экономическими субъектами наших стран». Он сказал, что Москва может, следовательно, приостановить или отменить соглашение 2013 года, освобождающее российский природный газ, а также нефтепродукты и алмазы, приобретаемые Арменией, от российских экспортных пошлин.
Соглашение служило основой для оптовой цены на газ для Армении, которая установлена значительно ниже международных рыночных уровней. Президент Владимир Путин и другие российские лидеры предупредили о прекращении этой скидки в начале мая, когда Москва усилила экономическое давление на Ереван из-за его про-западной внешней политики.
«Мы поставляем газ в Армению по цене одной четверти от его стоимости, в ущерб себе (цена в Армении составляет 177,50 долларов за тысячу кубометров, в то время как в Европе - 633 доллара за тысячу кубометров) … Что мы получаем взамен, так это [премьер-министра Никол] Пашиняна, его подлость и нечестность. Это не может продолжаться», - сказал Вячеслав Володин, спикер Госдумы.
Пашинян отверг российские угрозы во время митинга своей предвыборной кампании 27 мая. Он утверждал, что Армения вскоре будет наполнена «миллиардами и триллионами» долларов благодаря транспортным связям и другим коммерческим связям с соседними Турцией и Азербайджаном. Страна, по его словам, может позволить себе более высокую цену на газ.
Россия составляет не менее 80 процентов природного газа, импортируемого в Армению. Кроме того, газ поставляется не только домохозяйствам и электростанциям, но и активно используется в некоторых секторах экономики страны, таких как агробизнес.