Հայաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ջերմոցային արտադրանքի արտահանման աջակցության ծրագիրը
Հայաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ջերմոցային արտադրանքի արտահանման աջակցության ծրագիրը մինչև 2026 թվականի հուլիս, և նոր արտադրանքներ են ավելացվել աջակցության ծրագրում:
Ըստ ընդունված որոշման, փոխհատուցումներ կտրամադրվեն որոշակի տեսակի ջերմոցային արտադրանքի արտահանողներին, որոնք արտահանվել են Հայաստանի տարածքից 2026 թվականի հուլիս ամսվա ընթացքում:
Պետական աջակցության չափը կլինի՝
• 770 դրամ 1 կգ ելակին;
• 275 դրամ 1 կգ տոմատին;
• 400 դրամ 1 կգ չերի տոմատին;
• 400 դրամ 1 կգ քաղցր պղպեղին;
• 37 դրամ մեկ ծաղկին;
• 50 դրամ մեկ ծաղկին, որը արտահանվում է Եվրոպական միություն, Միացյալ Թագավորություն, Հյուսիսային Իռլանդիա կամ Շվեյցարիա:
Կառավարության որոշման մեջ նշվում է, որ ծրագրի երկարաձգումը նպատակ ունի աջակցել հայկական ջերմոցային արտադրանքի արտադրողներին և խթանել արտահանումը:
Հայաստանի արտադրանքի սահմանափակումները ՌԴ-ում
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից արտահանվող բոլոր կարանտինային արտադրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց փոխադրումը ՌԴ տարածքով ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը նշել է, որ պատճառը "հաճախակի հայտնաբերված կարանտինային օբյեկտներն" են:
Հայաստանում արտահանողների աջակցության մասին
Ռուսական առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, հատկապես ԵՄ երկրների ուղղությամբ:
Կառավարությունը փոխհատուցում է տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրերը մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման համար:

News | 2026/07/02 18:17
The Armenian government has extended the state support program for greenhouse product exports until July 2026 and expanded the list of subsidized goods.
According to the adopted decision, compensations will be provided to exporters of certain types of greenhouse products exported from Armenia during July 2026:
The amount of state support will be:
• 770 drams per 1 kg of strawberries;
• 275 drams per 1 kg of tomatoes;
• 400 drams per 1 kg of cherry tomatoes;
• 400 drams per 1 kg of sweet peppers;
• 37 drams per one flower;
• 50 drams per one flower exported to the EU, the UK, Northern Ireland, or Switzerland.
As noted in the government decision, the extension of the program for July aims to support Armenian producers of greenhouse products and stimulate exports.
On restrictions of Armenian products in Russia
Since June 12, 2026, Russia has restricted the import of all quarantine products originating from Armenia, as well as their transit through Russia to EAEU member states.
Under these restrictions, the Rosselkhoznadzor has included products such as "Jermuk" mineral water, alcoholic beverages, vegetables, fruits, and greens.
On support for exporters in Armenia
Amid Russian trade restrictions, Armenia has expanded support measures for exporters, particularly towards EU countries.
The government compensates transportation costs and customs duties for the supply of fruits, vegetables, and flowers to the EU, the UK, and Canada.