Հայաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ջերմոցային արտադրանքի արտահանման աջակցության ծրագիրը
Հայաստանի կառավարությունը երկարաձգել է ջերմոցային արտադրանքի արտահանման աջակցության ծրագիրը մինչև 2026 թվականի հուլիս, և նոր արտադրանքներ են ավելացվել աջակցության ծրագրում:
Ըստ ընդունված որոշման, փոխհատուցումներ կտրամադրվեն որոշակի տեսակի ջերմոցային արտադրանքի արտահանողներին, որոնք արտահանվել են Հայաստանի տարածքից 2026 թվականի հուլիս ամսվա ընթացքում:
Պետական աջակցության չափը կլինի՝
• 770 դրամ 1 կգ ելակին;
• 275 դրամ 1 կգ տոմատին;
• 400 դրամ 1 կգ չերի տոմատին;
• 400 դրամ 1 կգ քաղցր պղպեղին;
• 37 դրամ մեկ ծաղկին;
• 50 դրամ մեկ ծաղկին, որը արտահանվում է Եվրոպական միություն, Միացյալ Թագավորություն, Հյուսիսային Իռլանդիա կամ Շվեյցարիա:
Կառավարության որոշման մեջ նշվում է, որ ծրագրի երկարաձգումը նպատակ ունի աջակցել հայկական ջերմոցային արտադրանքի արտադրողներին և խթանել արտահանումը:
Հայաստանի արտադրանքի սահմանափակումները ՌԴ-ում
Ռուսաստանը 2026 թվականի հունիսի 12-ից սահմանափակել է Հայաստանից արտահանվող բոլոր կարանտինային արտադրանքների ներմուծումը, ինչպես նաև դրանց փոխադրումը ՌԴ տարածքով ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը նշել է, որ պատճառը "հաճախակի հայտնաբերված կարանտինային օբյեկտներն" են:
Հայաստանում արտահանողների աջակցության մասին
Ռուսական առևտրային սահմանափակումների ֆոնին Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, հատկապես ԵՄ երկրների ուղղությամբ:
Կառավարությունը փոխհատուցում է տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրերը մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման համար:

Правительство Армении продлило программу государственной поддержки экспорта тепличной продукции до июля 2026 года и расширило перечень субсидируемых товаров.
Согласно принятому решению, компенсации будут предоставлены экспортерам отдельных видов тепличной продукции, вывезенной с территории Армении в течение июля 2026 года:
Размер государственной поддержки составит:
- 770 драмов за 1 кг клубники;
- 275 драмов за 1 кг томатов;
- 400 драмов за 1 кг томатов сорта черри;
- 400 драмов за 1 кг сладкого перца;
- 37 драмов за один цветок;
- 50 драмов за один цветок, экспортированный в страны Европейского союза, Великобританию, Северную Ирландию или Швейцарию.
Как отмечается в решении правительства, продление программы на июль направлено на поддержку армянских производителей тепличной продукции и стимулирование экспорта.
О ограничениях продукции из Армении в РФ
Россия с 12 июня 2026 года ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС.
Под ограничения Россельхознадзор попали, в частности, минеральная вода "Джермук", алкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень.
На фоне российских торговых ограничений Армения расширила меры поддержки экспортеров, в частности, в направлении стран ЕС.
Так, правительство компенсирует транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду.