ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի կեսերին կկայացնի որոշում Էլեկտրական ցանցերի Հայաստանի (ԷՍԱ) նկատմամբ առաջնային հանրային շահի ճանաչման վերաբերյալ, հայտարարել է ԷՍԱ-ի ժամանակավոր ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
«Ընթացքը բավականին ինտենսիվ է: Հուլիսի կեսերին կառավարությունը կկայացնի որոշում ԷՍԱ-ի նկատմամբ առաջնային հանրային շահի ճանաչման վերաբերյալ: Այդուհետ կկատարվի շուկայական արժեքի գնահատում և փոխհատուցում», - ասել է Պետրոսյանը:
Նա նշել է, որ ԷՍԱ-ն շարունակում է սպասարկել բաշխիչ ցանցերը բարդ պայմաններում, միաժամանակ աշխատելով ներդրումային ծրագրերի իրականացման և էներգետիկ համակարգի վիճակի բարելավման ուղղությամբ:
«Ով կկատարի անհրաժեշտ ներդրումները՝ պետությունը կամ մասնավոր հատվածը, դա պարզ կլինի գործընթացի ավարտից հետո», - ավելացրել է նա:
Հայաստանի կառավարության նախագծի համաձայն, ԷՍԱ-ի 100% բաժնեմասի նկատմամբ հանրային առաջնային շահի ճանաչման մասին որոշումը արդեն հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության կայքում:
Նախագծում նշվում է, որ պետական վերահսկողության ուժեղացումը էլեկտրաէներգիայի բաշխման ոլորտում հիմնավորված է սպառողների իրավունքների պաշտպանության, էներգետիկ անվտանգության և ծառայությունների շարունակականության անհրաժեշտությամբ:
Ավելի վաղ, 2026 թվականի ապրիլի 9-ին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «Էլսետին» փաստացի արդեն ազգայինացված է, իսկ այդ կարգավիճակը հետագայում կձևակերպվի իրավաբանորեն:
Մի շարք լրատվամիջոցներ հաղորդել են, որ գործարքի գնահատման հնարավոր արժեքը, որով պետությունը կարող է ձեռք բերել ԷՍԱ-ն, կազմում է մոտ $380 հազար, ինչը զգալիորեն ցածր է «Տաշիր» խմբի կողմից 2016 թվականից ներդրված $900 միլիոնի չափից:
Ըստ չհաստատված տեղեկությունների, գործարքը չի կայացել սեփականատիրոջ համաձայնության բացակայության պատճառով:
2025 թվականի նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) զրկել է ԷՍԱ-ին, որը պատկանում է ձեռնարկատեր Սամվել Կարապետյանին, էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից:
Հանձնաժողովը հիմնավորել է որոշումը՝ նշելով, որ 4-մսյա վարչական գործընթացի ընթացքում հայտնաբերվել են խախտումներ, այդ թվում՝ էլեկտրական հաշվիչների, ներդրումային ծրագրերի, նոր բաժանորդների միացման և շինարարական ու հակահրդեհային նորմերի խախտումներ:
ԷՍԱ-ն չի համաձայնել կարգավորողի եզրակացությունների հետ և կասկածի տակ է դրել ստուգումների և փորձաքննությունների արդյունքները:
ԷՍԱ-ի սեփականատեր «Տաշիր Կապիտալ» ընկերությունը, որը մտնում է «Տաշիր» խմբի մեջ, փորձել է վիճարկել ՀԾԿՀ-ի որոշումը դատարանում, սակայն հայցը մերժվել է:

Власти Армении в середине июля примут ключевое решение по ЭСА
ЕРЕВАН, 29 июня. /АРКА/. Правительство РА в середине июля примет решение о признании приоритетного общественного интереса в отношении компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), заявил временный управляющий ЭСА Романос Петросян:
«Процесс национализации компании продвигается достаточно интенсивно. В середине июля правительство примет решение о признании приоритетного общественного интереса в отношении ЭСА. После этого будет произведена оценка по рыночной стоимости и осуществлена компенсация», — сказал Петросян:
Он отметил, что ЭСА продолжает обслуживать распределительные сети в сложных условиях, одновременно работая над реализацией инвестиционных программ и улучшением состояния энергосистемы:
«Вопрос о том, кто будет осуществлять необходимые инвестиции — государство или частный сектор, станет ясен после завершения процесса», — добавил он:
Проект решения правительства Армении о признании общественного приоритетного интереса в отношении 100% акций ЭСА уже опубликован на портале правовой информации:
Согласно документу, усиление контроля государства в сфере распределения электроэнергии обосновывается необходимостью защиты прав потребителей, энергетической безопасности и непрерывности услуг:
Ранее, 9 апреля 2026 года, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «Элсети» де-факто уже национализированы, а в дальнейшем этот статус будет оформлен юридически:
Ряд СМИ сообщил о возможной оценке сделки по приобретению ЭСА государством примерно в $380 тыс. Эта сумма существенно ниже объема инвестиций, вложенных ГК «Ташир» в энергетическую компанию с 2016 года – порядка $900 млн:
Согласно имеющейся неподтвержденной информации, сделка не состоялась из-за несогласия собственника:
17 ноября 2025 года Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армени лишила компанию ЭСА, принадлежащую бизнесмену Самвелу Карапетяну, лицензии на распределение электроэнергии:
Основанием для этого стали нарушения, выявленные в ходе 4-месячного административного производства, включая нарушения, связанные с показателями электросчетчиков, инвестиционными программами, подключением новых абонентов, а также строительными и противопожарными нормами:
В ЭСА не согласились с выводами регулятора и поставили под сомнение результаты проверок и экспертиз:
Компания-владелец ЭСА — «Ташир Капитал», входящая в группу «Ташир», пыталась оспорить решение КРОУ в суде, однако иск был отклонен: