Հայաստանի ընդդիմությունը կդիմի դատարան ընտրողներին իրավունքից զրկող օրենքի դեմ
Ընդդիմադիր պատգամավորները պատրաստվում են դիմել Սահմանադրական դատարան՝ հայտարարելու համար նոր օրենքի հակասահմանադրականությունը, որը փաստացիորեն զրկում է հարյուր հազարավոր հայաստանցիներին, որոնք ապրում են արտերկրում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, ընտրելու իրավունքից:
Այս օրենքը, որը մշակել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, արագորեն ընդունվել է Հայաստանի դուրս եկող խորհրդարանում վերջին նիստի ընթացքում: Օրենքը նախատեսում է, որ հայ քաղաքացիները կորցնում են ընտրելու իրավունք, եթե նրանք իրենց հայրենիքում չեն գտնվել վերջին երկու տարիների ընթացքում ավելի քան կես տարի:
Ընդդիմադիր պատգամավորները պնդում են, որ օրենքը հակասում է Հայաստանի սահմանադրությանը, որը երաշխավորում է բոլոր քաղաքացիների համար «համընդհանուր, հավասար, ազատ և ուղղակի ընտրություն» առանց բնակության պահանջների: Սահմանադրության 48-րդ հոդվածի համաձայն, 18 և ավելի տարեկան հայաստանցիները «ունեն ընտրելու իրավունք և իրավունք մասնակցելու հանրաքվեներին»:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորները հերքել են օրենքի այս դրույթների խախտումը:
Ընդդիմադիր պատգամավորները պնդում են, որ օրենքի իրական նպատակը Փաշինյանի համար հեշտացնելն է նոր սահմանադրություն ընդունելու հանրաքվե անցկացումը, որը պահանջում է Ադրբեջանը:
Նրանց կարծիքով, արտասահմանում ապրող հայաստանցիների ընտրողների թիվը զգալիորեն կկրճատվի օրենքի ընդունումից հետո:

Армянская оппозиция оспорит законопроект о лишении избирателей прав
Оппозиционные депутаты собираются обратиться в Конституционный суд с просьбой признать неконституционным новый закон, который фактически лишает избирательных прав сотни тысяч армян, живущих за границей, в частности в России.
Закон был разработан партией «Гражданский договор» премьер-министра Николы Пашиняна и быстро принят на последнем заседании выходящего парламента Армении, которое завершилось в пятницу. Он предусматривает, что армянские граждане теряют право голоса, если они находились в своей стране менее половины двух лет перед выборами или референдумом.
Оппозиционные депутаты утверждают, что закон противоречит армянской конституции, которая гарантирует «универсальное, равное, свободное и прямое избирательное право» для всех граждан без установления каких-либо требований к месту жительства. Согласно статье 48 конституции, армяне старше 18 лет «имеют право избирать и участвовать в референдуме».
Депутаты «Гражданского договора» отрицали какие-либо нарушения этих положений во время короткой парламентской дискуссии, которая состоялась в четверг.
Оппозиционные парламентарии утверждают, что истинная цель закона заключается в том, чтобы облегчить Пашиняну проведение референдума по новой армянской конституции, требуемой Азербайджаном.
По их мнению, число избирателей, проживающих за границей, значительно сократится после принятия закона.