Հունիսին մասնավոր հատվածում աշխատատեղերի թիվը, ըստ ADP-ի, աճել է 98,000-ով, ինչը նվազել է մայիսին գրանցված 122,000-ից և մի փոքր պակաս է 110,000 կանխատեսումից:
Հունիսին աշխատատեղերի աճի գրեթե կեսը՝ 48,000-ը, գրանցվել է կրթության և առողջապահության ոլորտում, որը մշտապես առաջատար է աշխատատեղերի աճում: Նոր աշխատատեղերի 2,000-ը եկել է այլ ծառայություններից:
Աշխատանքում մնացածների տարեկան աշխատավարձի աճը պահպանվել է 4.4%-ի մակարդակում, իսկ աշխատանքի փոխողներինը՝ բարձրացել է 6.6%-ի:
«Աշխատանքի արագությունը ցույց է տալիս ինչպես առաջարկի, այնպես էլ պահանջի պատմություն: Մենք գիտենք, որ մարդկանց աշխատանք գտնելը ավելի երկար է տևում, բայց որոշ ոլորտներում աշխատուժի առաջարկի սահմանափակումների նշաններ կան», - ասել է ADP-ի գլխավոր տնտեսագետ Նելա Ռիչարդսոնը:
Աշխատատեղերի աճը հիմնականում ուղղված է եղել փոքր ձեռնարկություններին: 50-ից քիչ աշխատող հաստատությունները ավելացրել են 53,000 աշխատատեղ, մինչդեռ 500 և ավելի աշխատող ընկերությունները՝ 25,000, իսկ միջինում՝ 29,000:

In June, private sector employment rose by 98,000 according to ADP, down from 122,000 in May and slightly below the forecast of 110,000.
Nearly half of the job creation in June — 48,000 — came from the education and health services sector, a consistent leader in payroll growth. All but 2,000 of the new jobs came from services.
Annual pay gains for those staying in their jobs held steady at 4.4%, while edging higher to 6.6% for job switchers.
“The pace of hiring is telling a story of both supply and demand. We know it’s taking people longer to find work, but there also are signs of labor supply constraints in certain industries,” said Nela Richardson, ADP’s chief economist.
Employment gains were tilted toward small businesses. Establishments with fewer than 50 employees added 53,000, while companies that employ 500 or more saw a gain of 25,000 and those in between rose by 29,000.