Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը մասնակցել է Կորեայի Հանրապետության Սեուլ քաղաքում կայացած «Կայուն օվկիանոսների նախաձեռնություն» (Sustainable Ocean Initiative Global Dialogue) բարձր մակարդակի գլոբալ երկխոսությանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի՝ որպես COP17-ի նախագահող երկրի, առաջնահերթություններն ու տեսլականը։
Նախարարն ընդգծել է, որ թեև Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է, օվկիանոսի ապագան բոլորի ընդհանուր պատասխանատվությունն է։ Օվկիանոսներում տեղի ունեցող գործընթացներն անմիջական ազդեցություն ունեն կլիմայի, ջրային ռեսուրսների, էկոհամակարգերի կայունության և, ի վերջո, մարդկանց բարեկեցության վրա՝ անկախ աշխարհագրական սահմաններից։
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը՝ որպես COP17-ն ընդունող երկիր՝ կարևորելով Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի և Բաց ծովերի կենսաբազմազանության մասին համաձայնագրի (BBNJ Agreement) միջև փոխլրացնող համագործակցության ամրապնդումը։ Այս տարի ուժի մեջ մտած BBNJ համաձայնագիրը կարևոր նոր փուլ է բացում գլոբալ օվկիանոսային կառավարման ոլորտում, իսկ հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք COP17-ը կդառնա Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման առաջընթացի առաջին համապարփակ գնահատման հարթակը։
Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ այժմ առաջնահերթությունը ոչ թե նոր պարտավորությունների ստանձնումն է, այլ արդեն ընդունված որոշումների արդյունավետ իրականացումը։ Այդ համատեքստում նախարարն առանձնացրել է համագործակցության մի քանի կարևոր ուղղություններ՝ ծովային պահպանվող տարածքների և այլ արդյունավետ տարածքային պահպանության միջոցների զարգացումը, ծովային գենետիկական ռեսուրսների պահպանության ոլորտում միջազգային գործընթացների փոխհամաձայնեցումը, ինչպես նաև գիտության, նորարարության, տվյալների հասանելիության և կարողությունների զարգացման կարևորությունը։
Նախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանի նախագահությունը շարունակելու է խթանել համագործակցությունը, գիտահեն որոշումների ընդունումը, էկոհամակարգային կառավարման մոտեցումները և բազմակողմ գործընկերությունը՝ առաջնորդվելով «Գործենք հանուն բնության» կարգախոսով։
Համբարձում Մաթևոսյանը հավելել է, որ Սեուլում անցկացվող երկխոսության արդյունքները կարևոր ներդրում կունենան ինչպես գլոբալ օվկիանոսային կառավարման, այնպես էլ կենսաբազմազանության պահպանության միջազգային օրակարգի առաջմղման գործում՝ շարունակելով այդ աշխատանքը Երևանում կայանալիք COP17-ի շրջանակում։

Armenia's Minister of Environment Ambartsum Matevosyan participated in the high-level global dialogue 'Sustainable Ocean Initiative Global Dialogue' held in Seoul, South Korea, where he presented Armenia's priorities and vision as the host country for COP17.
The Minister emphasized that although Armenia is a landlocked country, the future of the ocean is a shared responsibility for all. Processes occurring in the oceans have a direct impact on climate, water resources, ecosystem stability, and ultimately on human well-being, regardless of geographical boundaries.
Matevosyan presented Armenia's vision as the host of COP17, highlighting the importance of strengthening complementary cooperation between the Convention on Biological Diversity and the BBNJ Agreement (Biodiversity Beyond National Jurisdiction). This year’s BBNJ Agreement, which came into force, opens an important new phase in global ocean governance, and the COP17 to be held in Yerevan in October will serve as the first comprehensive assessment of the progress in implementing the Kunming-Montreal global biodiversity framework.
Matevosyan noted that the priority now is not to take on new commitments but to effectively implement already accepted decisions. In this context, the Minister outlined several key areas of cooperation, including the development of marine protected areas and other effective spatial protection measures, aligning international processes in the conservation of marine genetic resources, as well as the importance of science, innovation, data accessibility, and capacity development.
The Minister reaffirmed that Armenia's presidency will continue to promote cooperation, evidence-based decision-making, ecosystem management approaches, and multilateral partnerships, guided by the slogan 'Act for Nature.'
Matevosyan added that the outcomes of the dialogue in Seoul will make a significant contribution to both global ocean governance and the international agenda for biodiversity conservation, continuing this work within the framework of COP17 in Yerevan.