Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը մասնակցել է Կորեայի Հանրապետության Սեուլ քաղաքում կայացած «Կայուն օվկիանոսների նախաձեռնություն» (Sustainable Ocean Initiative Global Dialogue) բարձր մակարդակի գլոբալ երկխոսությանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի՝ որպես COP17-ի նախագահող երկրի, առաջնահերթություններն ու տեսլականը։
Նախարարն ընդգծել է, որ թեև Հայաստանը դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է, օվկիանոսի ապագան բոլորի ընդհանուր պատասխանատվությունն է։ Օվկիանոսներում տեղի ունեցող գործընթացներն անմիջական ազդեցություն ունեն կլիմայի, ջրային ռեսուրսների, էկոհամակարգերի կայունության և, ի վերջո, մարդկանց բարեկեցության վրա՝ անկախ աշխարհագրական սահմաններից։
Նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի տեսլականը՝ որպես COP17-ն ընդունող երկիր՝ կարևորելով Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի և Բաց ծովերի կենսաբազմազանության մասին համաձայնագրի (BBNJ Agreement) միջև փոխլրացնող համագործակցության ամրապնդումը։ Այս տարի ուժի մեջ մտած BBNJ համաձայնագիրը կարևոր նոր փուլ է բացում գլոբալ օվկիանոսային կառավարման ոլորտում, իսկ հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք COP17-ը կդառնա Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման առաջընթացի առաջին համապարփակ գնահատման հարթակը։
Համբարձում Մաթևոսյանը նշել է, որ այժմ առաջնահերթությունը ոչ թե նոր պարտավորությունների ստանձնումն է, այլ արդեն ընդունված որոշումների արդյունավետ իրականացումը։ Այդ համատեքստում նախարարն առանձնացրել է համագործակցության մի քանի կարևոր ուղղություններ՝ ծովային պահպանվող տարածքների և այլ արդյունավետ տարածքային պահպանության միջոցների զարգացումը, ծովային գենետիկական ռեսուրսների պահպանության ոլորտում միջազգային գործընթացների փոխհամաձայնեցումը, ինչպես նաև գիտության, նորարարության, տվյալների հասանելիության և կարողությունների զարգացման կարևորությունը։
Նախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանի նախագահությունը շարունակելու է խթանել համագործակցությունը, գիտահեն որոշումների ընդունումը, էկոհամակարգային կառավարման մոտեցումները և բազմակողմ գործընկերությունը՝ առաջնորդվելով «Գործենք հանուն բնության» կարգախոսով։
Համբարձում Մաթևոսյանը հավելել է, որ Սեուլում անցկացվող երկխոսության արդյունքները կարևոր ներդրում կունենան ինչպես գլոբալ օվկիանոսային կառավարման, այնպես էլ կենսաբազմազանության պահպանության միջազգային օրակարգի առաջմղման գործում՝ շարունակելով այդ աշխատանքը Երևանում կայանալիք COP17-ի շրջանակում։

Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян принял участие в глобальном диалоге высокого уровня «Инициатива устойчивых океанов» (Sustainable Ocean Initiative Global Dialogue), который прошел в Сеуле, Республике Корея, где выступил с речью, представив приоритеты и видение Армении как страны, принимающей COP17.
Министр подчеркнул, что, хотя Армения является страной без выхода к морю, будущее океана является общей ответственностью всех. Процессы, происходящие в океанах, оказывают непосредственное влияние на климат, водные ресурсы, устойчивость экосистем и, в конечном итоге, на благосостояние людей, независимо от географических границ.
Матевосян представил видение Армении как принимающей страны COP17, подчеркивая необходимость укрепления взаимодополняющего сотрудничества между Конвенцией о биологическом разнообразии и Соглашением о биологическом разнообразии открытого моря (BBNJ Agreement). Вступившее в силу в этом году соглашение BBNJ открывает важный новый этап в области глобального управления океанами, а COP17, который пройдет в Ереване в октябре, станет первой комплексной оценкой прогресса в реализации глобальной рамки по биоразнообразию Куньминг-Монреаль.
Матевосян отметил, что приоритетом сейчас является не принятие новых обязательств, а эффективная реализация уже принятых решений. В этом контексте министр выделил несколько ключевых направлений сотрудничества, включая развитие морских охраняемых территорий и других эффективных территориальных мер защиты, согласование международных процессов в области охраны морских генетических ресурсов, а также важность науки, инноваций, доступа к данным и развития возможностей.
Министр подтвердил, что председательство Армении продолжит содействовать сотрудничеству, принятию научно обоснованных решений, подходам к экосистемному управлению и многостороннему партнерству, руководствуясь девизом «Действуем ради природы».
Матевосян добавил, что результаты диалога в Сеуле внесут важный вклад как в глобальное управление океанами, так и в международный повестку дня по охране биоразнообразия, продолжая эту работу в рамках COP17, который пройдет в Ереване.