Համաշխարհային կենտրոնական բանկերը մայիսին գնել են 41 տոննա ոսկի
2026 թվականի մայիսին աշխարհի կենտրոնական բանկերը, ըստ World Gold Council (WGC)-ի նախնական գնահատականների, իրենց ոսկեարժութային պահուստներն ավելացրել են 41.2 տոննա ոսկով։
«Մայիսին կենտրոնական բանկերը կրկին վերադարձան ոսկու ակտիվ գնումների ռեժիմին և գործեցին բավականին ակտիվ։ Չնայած վերջին իրադարձություններին՝ նրանք շարունակում են դրական գնահատել ոսկու դերը միջազգային պահուստներում», – նշել է WGC-ի վերլուծաբան Մարիսա Սալիմը։
WGC-ի վերջերս անցկացրած հարցման արդյունքների համաձայն՝ կենտրոնական բանկերի 89%-ն ակնկալում է, որ առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում աշխարհում, ընդհանուր առմամբ, ոսկու բաժինը արժութային պահուստներում կաճի, իսկ ռեկորդային 45%-ը կանխատեսում է նաև սեփական պահուստներում ոսկու ծավալի ավելացում։
Մայիսին ոսկու ամենախոշոր գնորդներն են եղել՝
Լեհաստանը՝ 18.2 տոննա,
Չինաստանը՝ 10 տոննա,
Ուզբեկստանը՝ 8.7 տոննա,
Ղազախստանը՝ 6.9 տոննա,
Սինգապուրը՝ 3.6 տոննա,
Չեխիան՝ 1.7 տոննա,
Հորդանանը՝ 1.1 տոննա։
Մայիսին ոսկու հիմնական վաճառողները եղել են Ռուսաստանը, որը, ըստ WGC-ի հաշվարկների, կրճատել է իր պահուստները 6.2 տոննայով, և Թուրքիան, որը վաճառել է 2.7 տոննա ոսկի։

World Central Banks Bought 41 Tons of Gold in May
In May 2026, the world's central banks, according to preliminary estimates from the World Gold Council (WGC), increased their gold reserves by 41.2 tons.
“In May, central banks returned to an active gold purchasing mode and operated quite actively. Despite recent events, they continue to view gold's role in international reserves positively,” said WGC analyst Marisa Salim.
According to a recent survey conducted by WGC, 89% of central banks expect that the share of gold in currency reserves worldwide will increase over the next year, while a record 45% also forecast an increase in the volume of gold in their own reserves.
The largest buyers of gold in May were:
Poland — 18.2 tons,
China — 10 tons,
Uzbekistan — 8.7 tons,
Kazakhstan — 6.9 tons,
Singapore — 3.6 tons,
Czech Republic — 1.7 tons,
Jordan — 1.1 tons.
The main sellers of gold in May were Russia, which, according to WGC estimates, reduced its reserves by 6.2 tons, and Turkey, which sold 2.7 tons of gold.