Համաշխարհային կենտրոնական բանկերը մայիսին գնել են 41 տոննա ոսկի
2026 թվականի մայիսին աշխարհի կենտրոնական բանկերը, ըստ World Gold Council (WGC)-ի նախնական գնահատականների, իրենց ոսկեարժութային պահուստներն ավելացրել են 41.2 տոննա ոսկով։
«Մայիսին կենտրոնական բանկերը կրկին վերադարձան ոսկու ակտիվ գնումների ռեժիմին և գործեցին բավականին ակտիվ։ Չնայած վերջին իրադարձություններին՝ նրանք շարունակում են դրական գնահատել ոսկու դերը միջազգային պահուստներում», – նշել է WGC-ի վերլուծաբան Մարիսա Սալիմը։
WGC-ի վերջերս անցկացրած հարցման արդյունքների համաձայն՝ կենտրոնական բանկերի 89%-ն ակնկալում է, որ առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում աշխարհում, ընդհանուր առմամբ, ոսկու բաժինը արժութային պահուստներում կաճի, իսկ ռեկորդային 45%-ը կանխատեսում է նաև սեփական պահուստներում ոսկու ծավալի ավելացում։
Մայիսին ոսկու ամենախոշոր գնորդներն են եղել՝
Լեհաստանը՝ 18.2 տոննա,
Չինաստանը՝ 10 տոննա,
Ուզբեկստանը՝ 8.7 տոննա,
Ղազախստանը՝ 6.9 տոննա,
Սինգապուրը՝ 3.6 տոննա,
Չեխիան՝ 1.7 տոննա,
Հորդանանը՝ 1.1 տոննա։
Մայիսին ոսկու հիմնական վաճառողները եղել են Ռուսաստանը, որը, ըստ WGC-ի հաշվարկների, կրճատել է իր պահուստները 6.2 տոննայով, և Թուրքիան, որը վաճառել է 2.7 տոննա ոսկի։

В мае 2026 года центральные банки мира, согласно предварительным оценкам Всемирного совета по золоту (WGC), увеличили свои золотые валютные резервы на 41,2 тонны золота.
«В мае центральные банки снова вернулись к активному режиму закупок золота и действовали довольно активно. Несмотря на последние события, они продолжают положительно оценивать роль золота в международных резервах», — отметила аналитик WGC Мариса Салим.
Согласно недавнему опросу WGC, 89% центральных банков ожидают, что в течение следующего года доля золота в валютных резервах в мире в целом вырастет, а рекордные 45% также прогнозируют увеличение объема золота в собственных резервах.
В мае крупнейшими покупателями золота стали:
Польша — 18,2 тонны,
Китай — 10 тонн,
Узбекистан — 8,7 тонны,
Казахстан — 6,9 тонны,
Сингапур — 3,6 тонны,
Чехия — 1,7 тонны,
Иордания — 1,1 тонны.
Основными продавцами золота в мае были Россия, которая, по расчетам WGC, сократила свои резервы на 6,2 тонны, и Турция, которая продала 2,7 тонны золота.