«Միացյալ Նահանգները ՆԱՏՕ-ն լքելու մտադրություն չունի»,- Reuters-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը։
«ԱՄՆ-ն, սակայն, ցանկանում է, որ իր եվրոպացի դաշնակիցներն ու Կանադան ավելի մեծ պատասխանատվություն ստանձնեն Եվրոպայի անվտանգության համար։ Անկարան ևս պետք է ներգրավված լինի պաշտպանական այդ ծրագրերում և նախագծերում»,- նշել է Թուրքիայի ռազմական գերատեսչության ղեկավարը։
Գյուլերի խոսքով՝ այն կացությունը, որում այժմ գտնվում է դաշինքը, Անկարայում դիտարկում են ոչ թե որպես ճգնաժամ, այլ՝ «անվտանգային փոփոխվող միջավայրին հարմարվելու գործընթաց»։

“The United States has no intention of leaving NATO,” said Turkey's Defense Minister Yasar Guler in an interview with Reuters.
“However, the U.S. wants its European allies and Canada to take on greater responsibility for European security. Ankara also needs to be involved in these defense programs and projects,” the head of Turkey's military agency noted.
According to Guler, the current situation in the alliance is viewed in Ankara not as a crisis but as a “process of adapting to a changing security environment.”