Գազի тарифները Հայաստանում չեն փոխվի — ԿՌՈՒ
Երևան, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բնակիչների համար բնական գազի тарифները կմնան առանց փոփոխության, հայտնում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։
Այս որոշումը ընդունվել է չորեքշաբթի ԿՌՈՒ-ի նիստում և ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից։ Հանձնաժողովի նշմամբ, ԿՌՈՒ-ի նախաձեռնությամբ սկսված тарифների վերանայման գործընթացի շրջանակներում վերանայվել են բնական գազի փոխադրման, բաշխման ծառայությունների և «Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերության համակարգի շահագործման тарифները՝ հաշվի առնելով բոլոր դրական և բացասական գործոնները, որոնք ազդում են тарифների վրա։
Միևնույն ժամանակ, գերատեսչությունը ընդգծել է, որ այս փոփոխությունները չեն ազդի բնակչության վճարների վրա։
Ավելի վաղ մի շարք հայկական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ էներգահոլդինգ «Գազպրոմը» allegedly դիմել է Հայաստանի կառավարությանը ռուսական գազի գնի փոփոխության հարցով։
Գազի գնի մասին
Ապրիլի 1-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասել է, որ ռուսական գազը Հայաստանին ավելի էժան է, քան Եվրոպայում։ Նրա խոսքով, այսօր Եվրոպայում գազի գները «գերազանցում են 600 դոլարը հազար խորանարդ մետրի համար, իսկ Ռուսաստանը Հայաստանին գազը վաճառում է 177.5 դոլարով»։
Ապրիլի 9-ին Փաշինյանը, մեկնաբանելով ռուսական բնական գազի գնի բարձրացման հավանականությունը, նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկարաժամկետ պայմանագրեր են, և դրանք չեն խախտվի։
«Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերության մասին
«Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերությունը ռուսական «Գազպրոմ» հոլդինգի 100%-ոց դուստր ձեռնարկությունն է, որը մենաշնորհային մատակարար է Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի ներքին սպառման համար։ Գազի մատակարարումները իրականացվում են Վրաստանի տարածքով, իսկ ռուսական գազի գինը սահմանին կազմում է 165 դոլար 1 հազար խորանարդ մետրի համար։ Հայաստանում ընկերությունը նաև իրականացնում է գազի փոխադրում, պահեստավորում, բաշխում և վաճառք, ինչպես նաև գազատար համակարգի և գազի ենթերկրյա պահեստավորման կարողությունների վերակառուցում և ընդլայնում։

Yerevan, July 1. /ARKA/. The tariffs for natural gas for residential subscribers in Armenia will remain unchanged, the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia reports.
This decision was made on Wednesday at a meeting of the RERC and will come into effect on August 1, 2026. The commission noted that during the tariff review process initiated by the RERC, tariffs for transportation, distribution of natural gas, and the operator of the gas supply system, Gazprom Armenia, were revised, taking into account all positive and negative factors affecting the tariffs.
At the same time, the agency emphasized that these changes will not affect the payments of the population.
Earlier, some Armenian media reported that the energy holding Gazprom allegedly contacted the Armenian government regarding changes in the price of Russian gas supplied to the republic.
About the price of gas
On April 1 in Moscow, President Vladimir Putin told Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that Russian gas is cheaper for Armenia than it is in Europe. According to him, today gas prices in Europe "exceed 600 dollars per thousand cubic meters, while Russia sells gas to Armenia for 177.5 dollars per thousand cubic meters".
On April 9, Pashinyan, commenting on the possibility of an increase in the price of Russian natural gas for Armenia, stated that there are long-term contracts between Armenia and Russia, and they will not be violated.
About the gas transportation company Gazprom Armenia
Gazprom Armenia is a 100% subsidiary of the Russian holding Gazprom, the monopolistic supplier of natural gas from Russia to Armenia for domestic consumption. Gas supplies are transported through the territory of Georgia, and the price of Russian gas at the border is $165 per 1,000 cubic meters.