Գազի тарифները Հայաստանում չեն փոխվի — ԿՌՈՒ
Երևան, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բնակիչների համար բնական գազի тарифները կմնան առանց փոփոխության, հայտնում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։
Այս որոշումը ընդունվել է չորեքշաբթի ԿՌՈՒ-ի նիստում և ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից։ Հանձնաժողովի նշմամբ, ԿՌՈՒ-ի նախաձեռնությամբ սկսված тарифների վերանայման գործընթացի շրջանակներում վերանայվել են բնական գազի փոխադրման, բաշխման ծառայությունների և «Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերության համակարգի շահագործման тарифները՝ հաշվի առնելով բոլոր դրական և բացասական գործոնները, որոնք ազդում են тарифների վրա։
Միևնույն ժամանակ, գերատեսչությունը ընդգծել է, որ այս փոփոխությունները չեն ազդի բնակչության վճարների վրա։
Ավելի վաղ մի շարք հայկական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ էներգահոլդինգ «Գազպրոմը» allegedly դիմել է Հայաստանի կառավարությանը ռուսական գազի գնի փոփոխության հարցով։
Գազի գնի մասին
Ապրիլի 1-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասել է, որ ռուսական գազը Հայաստանին ավելի էժան է, քան Եվրոպայում։ Նրա խոսքով, այսօր Եվրոպայում գազի գները «գերազանցում են 600 դոլարը հազար խորանարդ մետրի համար, իսկ Ռուսաստանը Հայաստանին գազը վաճառում է 177.5 դոլարով»։
Ապրիլի 9-ին Փաշինյանը, մեկնաբանելով ռուսական բնական գազի գնի բարձրացման հավանականությունը, նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկարաժամկետ պայմանագրեր են, և դրանք չեն խախտվի։
«Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերության մասին
«Գազպրոմ-Հայաստան» ընկերությունը ռուսական «Գազպրոմ» հոլդինգի 100%-ոց դուստր ձեռնարկությունն է, որը մենաշնորհային մատակարար է Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի ներքին սպառման համար։ Գազի մատակարարումները իրականացվում են Վրաստանի տարածքով, իսկ ռուսական գազի գինը սահմանին կազմում է 165 դոլար 1 հազար խորանարդ մետրի համար։ Հայաստանում ընկերությունը նաև իրականացնում է գազի փոխադրում, պահեստավորում, բաշխում և վաճառք, ինչպես նաև գազատար համակարգի և գազի ենթերկրյա պահեստավորման կարողությունների վերակառուցում և ընդլայնում։

Ереван, 1 июля. /АРКА/. Тарифы на природный газ для жителей-абонентов Армении останутся без изменений, сообщает Комиссия по регулированию общественных услуг РА.
Соответствующее решение было принято в среду на заседании КРОУ и вступит в силу с 1 августа 2026 года. Как отметили в комиссии, в рамках начатого по инициативе КРОУ процесса пересмотра тарифов были пересмотрены тарифы на услуги транспортировки, распределения природного газа и оператора системы газоснабжения ЗАО "Газпром-Армения" — с учетом всех положительных и отрицательных факторов, влияющих на тарифы.
При этом в ведомстве подчеркнули, что эти изменения не повлияют на платежи населения.
Ранее в некоторых армянских СМИ появлялись сообщения о том, что энергохолдинг «Газпром» якобы обратился к правительству Армении по вопросу изменения цены на российский газ, поступающий в республику.
О цене на газ
1 апреля в Москве президент РФ Владимир Путин сказал премьер-министру РА Николу Пашиняну, что российский газ для Армении обходится дешевле, чем это топливо стоит в Европе. По его словам, сегодня цены на газ в Европе "зашкаливают за 600 долларов за тысячу кубометров, а Россия продает газ Армении за 177,5 долларов за тысячу кубометров".
9 апреля Пашинян, комментируя вероятность подорожания российского природного газа для Армении, заявил, что между Арменией и Россией есть долгосрочные контракты, и они не будут нарушены.
О газотранспортной компании ЗАО «Газпром-Армения» - 100%-е дочернее предприятие российского холдинга «Газпром», монопольный поставщик природного газа из России в Армению для внутреннего потребления. Поставки газа осуществляются транзитом через территорию Грузии, цена на российский газ на границе составляет $165 за 1 тыс. куб.м.