Գագիկ Խաչատրյանի որդու և եղբորորդու վճարած 200 մլն դրամ գրավը պետականացվել է
Հակակոռուպցիոն դատարանում Արտյոմ և Արամ Խաչատրյանների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով դատարանն այսօր՝ 2026թ. հուլիսի 2-ին բավարարել է դատախազի ներկայացրած միջնորդությունները և վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել կալանքը։ Նրանց նկատմամբ կիրառված 200 մլն դրամ գրավը դարձել է պետության եկամուտ։ Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրին Գլխավոր դատախազությունից։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արտյոմ Խաչատրյանը, լինելով Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդին, եղբոր՝ Գուրգեն Խաչատրյանի, հորեղբորորդու՝ Արամ Խաչատրյանի և Ալեքսանդր Եսայանի մասնակցությամբ հիմնադրել է «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ն, որը հարկային և մաքսային մարմիններին ապրանքներ մատակարարելու և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ծառայություններ է մատուցել։ Ընկերության բաժնեմասերի մի մասը ձևակերպվել է նրանց ազգականի՝ Հայկ Խաչատրյանի անունով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ 2008-2016 թվականներին Գագիկ Խաչատրյանը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, հանձնարարել է ՊԵԿ-ի և հետագայում Ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար անձանց աջակցել «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ին՝ գնումների գործընթացներում առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու, անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու, խոչընդոտները վերացնելու և ընկերության մասնակցությունն ապահովելու համար։ Քննության տվյալներով՝ այդ պայմանների շնորհիվ «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ն 2008-2020թթ. ՊԵԿ-ի հետ կնքել է ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր՝ ընդհանուր 4 մլրդ 426 մլն դրամ արժեքով, որոնց շրջանակում ընկերությանը վճարվել է ավելի քան 4 մլրդ 88 մլն դրամ։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արտյոմ, Գուրգեն և Արամ Խաչատրյանները, հիմնադրելով ընկերությունը և օգտվելով Գագիկ Խաչատրյանի ստեղծած ապօրինի բարենպաստ պայմաններից, օժանդակել են պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը։ Քննության վարկածով՝ դրա հետևանքով վնասվել է պետական մարմինների հեղինակությունը, խաթարվել են ՊԵԿ-ի և Ֆինանսների նախարարության բնականոն գործունեությունն ու պետական գնումների գործընթացը, ինչպես նաև խախտվել են մրցույթներին մասնակցող այլ կազմակերպությունների իրավունքներն ու օրինական շահերը։

The 200 million dram bail paid by the son and nephew of Gagik Khachatryan has been nationalized
In the anti-corruption court today, July 2, 2026, the prosecutor's motions regarding the criminal case against Artem and Aram Khachatryan were granted, and they were taken into custody as a preventive measure. The 200 million dram bail paid by them has become state revenue. This was reported by the Prosecutor General's Office.
According to the indictment, Artem Khachatryan, being the son of the former head of the State Revenue Committee Gagik Khachatryan, founded the company "Ayunetworks" with his uncle Gurgen Khachatryan, his cousin Aram Khachatryan, and Alexander Esayan, which supplied goods to tax and customs authorities and provided services in the field of information technology. Part of the company's shares was registered in the name of their relative Hayk Khachatryan.
The indictment states that from 2008 to 2016, Gagik Khachatryan, using his official position, instructed officials of the SRC and later of the Ministry of Finance to assist "Ayunetworks" in creating more favorable conditions for participation in procurement processes, providing necessary information, eliminating obstacles, and ensuring the company's participation. According to the investigation, due to these conditions, "Ayunetworks" signed contracts worth a total of 4 billion 426 million drams with the SRC from 2008 to 2020, of which the company was paid more than 4 billion 88 million drams.
According to the indictment, Artem, Gurgen, and Aram Khachatryan, by founding the company and taking advantage of the illegal favorable conditions created by Gagik Khachatryan, facilitated the abuse of official powers. The investigation suggests that as a result, the reputation of state bodies was damaged, the normal functioning of the SRC and the Ministry of Finance was disrupted, and the rights and legal interests of other organizations participating in the tenders were violated.