Գագիկ Խաչատրյանի որդու և եղբորորդու վճարած 200 մլն դրամ գրավը պետականացվել է
Հակակոռուպցիոն դատարանում Արտյոմ և Արամ Խաչատրյանների վերաբերյալ քննվող քրեական գործով դատարանն այսօր՝ 2026թ. հուլիսի 2-ին բավարարել է դատախազի ներկայացրած միջնորդությունները և վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել կալանքը։ Նրանց նկատմամբ կիրառված 200 մլն դրամ գրավը դարձել է պետության եկամուտ։ Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրին Գլխավոր դատախազությունից։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արտյոմ Խաչատրյանը, լինելով Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի որդին, եղբոր՝ Գուրգեն Խաչատրյանի, հորեղբորորդու՝ Արամ Խաչատրյանի և Ալեքսանդր Եսայանի մասնակցությամբ հիմնադրել է «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ն, որը հարկային և մաքսային մարմիններին ապրանքներ մատակարարելու և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ծառայություններ է մատուցել։ Ընկերության բաժնեմասերի մի մասը ձևակերպվել է նրանց ազգականի՝ Հայկ Խաչատրյանի անունով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ 2008-2016 թվականներին Գագիկ Խաչատրյանը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, հանձնարարել է ՊԵԿ-ի և հետագայում Ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար անձանց աջակցել «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ին՝ գնումների գործընթացներում առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու, անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու, խոչընդոտները վերացնելու և ընկերության մասնակցությունն ապահովելու համար։ Քննության տվյալներով՝ այդ պայմանների շնորհիվ «Այյունեթվորքս» ՍՊԸ-ն 2008-2020թթ. ՊԵԿ-ի հետ կնքել է ապրանքների մատակարարման և ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր՝ ընդհանուր 4 մլրդ 426 մլն դրամ արժեքով, որոնց շրջանակում ընկերությանը վճարվել է ավելի քան 4 մլրդ 88 մլն դրամ։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արտյոմ, Գուրգեն և Արամ Խաչատրյանները, հիմնադրելով ընկերությունը և օգտվելով Գագիկ Խաչատրյանի ստեղծած ապօրինի բարենպաստ պայմաններից, օժանդակել են պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը։ Քննության վարկածով՝ դրա հետևանքով վնասվել է պետական մարմինների հեղինակությունը, խաթարվել են ՊԵԿ-ի և Ֆինանսների նախարարության բնականոն գործունեությունն ու պետական գնումների գործընթացը, ինչպես նաև խախտվել են մրցույթներին մասնակցող այլ կազմակերպությունների իրավունքներն ու օրինական շահերը։

В антикоррупционном суде сегодня, 2 июля 2026 года, было удовлетворено ходатайство прокурора по уголовному делу против Артема и Арама Хачатрянов, и в качестве меры пресечения к ним было применено содержание под стражей. Залог в 200 миллионов драмов, уплаченный ими, стал доходом государства. Об этом сообщили главные прокуратуры.
По обвинению, Артем Хачатрян, будучи сыном бывшего председателя Государственной налоговой службы Гагика Хачатряна, совместно с дядей Гургена Хачатряна, двоюродным братом Арамом Хачатряном и Александром Есаяном основал компанию «Айюнетворкс», которая поставляла товары и предоставляла услуги в сфере информационных технологий для налоговых и таможенных органов. Часть долей компании была оформлена на имя их родственника Хайка Хачатряна.
Согласно обвинению, в 2008-2016 годах Гагик Хачатрян, используя свое служебное положение, поручил должностным лицам ГНС и позже Министерства финансов оказывать поддержку компании «Айюнетворкс», создавая более благоприятные условия для участия в закупках, предоставляя необходимую информацию, устраняя препятствия и обеспечивая участие компании. По данным следствия, благодаря этим условиям «Айюнетворкс» заключила с ГНС контракты на поставку товаров и оказание услуг на общую сумму 4 миллиарда 426 миллионов драмов, из которых компании было выплачено более 4 миллиардов 88 миллионов драмов.
По обвинению, Артем, Гурген и Арам Хачатряны, основав компанию и воспользовавшись незаконными благоприятными условиями, созданными Гагиком Хачатряном, содействовали злоупотреблению служебными полномочиями. По версии следствия, в результате этого пострадала репутация государственных органов, нарушена нормальная деятельность ГНС и Министерства финансов, а также нарушены права и законные интересы других организаций, участвующих в конкурсах.