Ֆինանսական գրագիտության երեքօրյա դասընթաց AI Camp-ում՝ Idram և IDBank
ԵՐԵՎԱՆ, 2 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/ Ֆինանսական գրագիտության երեքօրյա դասընթացներ անցկացվեցին AI Camp-ում, որը կազմակերպվել էր FAST հիմնադրամի կողմից, որտեղ մասնակցեցին ավելի քան 460 երիտասարդներ։ Idram և IDBank ընկերությունները ներկայացրեցին դասընթաց, որի ընթացքում քննարկվեցին ֆինանսական անվտանգության մեթոդները, ինչպես նաև ֆինանսական հիմունքները և ստարտափների ստեղծման առանձնահատկությունները։
Դասընթացները վարեցին IDBank-ի և Idram-ի հասարակական կապերի և սոցիալական պատասխանատվության վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը, IDBank-ի ավագ մարզիչ Գևորգ Դարախչյանը և Idram-ի և IDBank-ի թվային վճարումների հիմնական գործընկերների և նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը։
Տաթևիկ Վարդևանյանը նշեց, որ ֆինանսական գրագիտությունը այսօր կենսական կարևորություն ունի. «Մենք ուրախ ենք լինել այստեղ, FAST հիմնադրամի կողմից կազմակերպված ամառային ճամբարում։ Երիտասարդների հետ շփումը ցույց տվեց, թե որքան մեծ է նրանց հետաքրքրությունը մեր դասընթացի նկատմամբ։ Նրանք ակտիվ մասնակցություն ունեցան և հարցեր տվեցին։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ կարողացանք փոխանցել նրանց կարևոր գիտելիքներ, որոնց հիման վրա նրանք ապագայում կայուն և weighed ֆինանսական որոշումներ կկայացնեն»։
Ալբերտ Թունյանը հավելեց. «Մասնակիցների ոգևորությունը նկատելի էր։ Մենք քննարկեցինք գործիքները, որոնք նրանք կարող են օգտագործել ապագայում՝ իրենց ճանապարհը բացելու համար բիզնեսում։ Մենք նաև քննարկեցինք ստարտափների ստեղծման և զարգացման փուլերը։ Ես ուրախ կլինեմ, եթե շատերը ընտրեն հենց ձեռնարկատիրական ուղղությունը»։
FAST հիմնադրամի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը նշեց. «Մենք բարձր ենք գնահատում Idram-ի և IDBank-ի հետ այս համագործակցությունը, որի շնորհիվ երիտասարդները հնարավորություն ունեցան զարգացնելու բիզնես մտածելակերպ և ձեռք բերելու վաճառքի հմտություններ ֆինանսական ոլորտում։ Մենք վստահ ենք, որ այս դասընթացը խոր ազդեցություն ունեցավ մասնակիցների վրա, նպաստելով իրենց ապագա բիզնես գաղափարների իրականացմանը»։

Three-Day Financial Literacy Course at AI Camp by Idram and IDBank
YEREVAN, July 2. /ARKA/. A series of three-day financial literacy courses were held at the AI Camp organized by the FAST Foundation, attended by over 460 participants. In an era of rapid technological advancement and artificial intelligence, protecting teenagers in the digital space has become an increasingly important task.
This time, the financial literacy course from Idram and IDBank focused on two main aspects: methods of protection against fraud and basic financial concepts, as well as the specifics of creating startups.
The courses were led by the head of communications and social responsibility at IDBank and Idram, Tatevik Vardevanyan, senior trainer at IDBank Gevorg Darakhchyan, and the head of key partners and digital payment projects at Idram and IDBank, Albert Tunyanyan.
Tatevik Vardevanyan emphasized that financial literacy is a vital skill today: “We are happy to be here at the summer camp organized by the FAST Foundation. Communication with the kids showed how great their interest in our financial literacy course is. They actively participated and asked questions. We sincerely hope that we were able to impart important knowledge that they will use to make stable and informed financial decisions in the future.”
Albert Tunyanyan noted: “The enthusiasm of the participants was impossible to miss. During the meeting, we discussed tools they can apply in the future to pave their way in business. We also discussed the stages of creating and developing startups. I would be glad if many of them choose the entrepreneurial path.”
Anush Aivazyan, head of educational programs at the FAST Foundation, noted: “We highly value this collaboration with Idram and IDBank, which has provided the youth with the opportunity to develop business thinking and acquire sales skills in the financial sector. We are confident that this course had a profound impact on the participants, contributing to the realization of their future business ideas.”